„Végre a lényegről beszélni!” – Kampány a szétszakított családokért

Belpol

Átadta petícióját és szakmai javaslatcsomagját a TASZ és az AVM csütörtök reggel az Emminek. A Szalay utcai épület előtt olyan anyák is felszólaltak, akiktől anyagi okok miatt vették el a gyerekeiket.

Végéhez érkezett a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) országos kampánya, amelyet a diszkriminatív gyerekkiemelési gyakorlat ellen indított szeptember elején. A Hiányzó emlékek nevet viselő akció célja az volt, hogy felhívják az állampolgárok és a döntéshozók figyelmét arra, hogy Magyarországon ma több mint 23 ezer gyerek él a családjától elszakítva, és közülük évente több ezer gyereket anyagi okok miatt emelnek ki. Bár a gyakorlat ellentétes a magyar gyermekvédelmi törvénnyel és az ENSZ – Magyarország által 1991-ben ratifikált – gyermekjogi egyezményével is, számos esetben megtörténik, legyen szó a családok lakhatási problémájáról, az orvosi vizsgálatok vagy védőnői tanácsadás elmaradásáról.

„Mert anya vagyok”

Fotó: Németh Dániel

A TASZ kampánya során négy vidéki nagyvárosban (Eger, Szeged, Pécs, Miskolc) és Budapesten is megpróbálta közelebb vinni a témát az emberekhez. Boros Ilona, a TASZ romaprogramjának jogásza kérdésünkre elmondta, hogy a kitelepülések alkalmával bebizonyosodott: a legtöbb állampolgár abszolút nincs tisztában a problémával. „Sokan jöttek oda hozzánk, hogy magyarázzuk el nekik, miről szól az akciónk, rengeteg kérdésük volt, és a végén rendszerint elcsodálkoztak, hogy ilyen van? Ezért gondoljuk, hogy nagyon fontos, hogy ez a kérdés láthatóvá váljon.” Ebben nagy segítség volt, hogy a csütörtök reggeli eseményen olyan édesanyák is felszólaltak, akiktől szintén anyagi, lakhatási okok miatt vették el a gyereküket, és hosszú ideje küzdenek azért, hogy visszakaphassák őket. (Róluk itt írtunk részletesen.)

A kitelepülések alkalmával a TASZ petíciójához aláírásokat is gyűjtöttek, amelyet egyébként online formában is alá lehetett írni. „Több mint kétezer aláírás jött össze, felét a kitelepüléseken gyűjtöttük, az önkénteseink segítségével. Ez azért is fontos, mert a beszélgetések során be tudtuk mutatni a problémát és meg tudtuk győzni az embereket arról, hogy cselekedni kell.” A kitelepüléseken érintett édesanyákkal, családokkal kevéssé találkoztak, az online petíciót aláírók között viszont voltak szép számban. „Az aláírókat arra kértük, hogy küldjenek egy-egy mondatot, miért tartják fontosnak a kampányunkat, miért támogatják ezt az ügyet.” Ezekből a mondatokból aztán készítettek egy válogatást, melynek egy része a csütörtöki záróeseményen is látható volt: „Mert anya vagyok.” „Mert én is állami gondozott voltam.” „Mert én is a gyermekvédelemben dolgozom, három gyermek édesanyja és 7 gyermek nagymamája vagyok.” „Apa vagyok.” A mondatok a kampány honlapján is megtalálhatók lesznek, folyamatosan frissülve.

A mondatokból álló válogatást az aláírásokkal, a petícióval és a szakmai javaslatcsomaggal át is adták az Emmi egyik munkatársának. „A legfontosabb, hogy szakmai párbeszéd induljon el a témáról olyan civil és szakmai szervezetekkel, amelyek érintettek az ügyben (például Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány, SOS Gyermekfalu Magyarországi Alapítványa, European Roma Rights Centre), és olyan szakemberekkel, akik egyénileg is támogatták a petíciónkat , mint Gyurkó Szilvia, Lux Ágnes, Herczog Mária. És hogy végre a lényegről kezdjünk el beszélni, megoldásokat találva a jelenlegi embertelen helyzetre.”

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.