A baltás gyilkos és a kazah kapcsolat

  • Ara-Kovács Attila
  • 2014. június 6.

Diplomáciai jegyzet

Orbán Viktor több megállapodást írt alá Karim Maszimovval, Kazahsztán miniszterelnökével. Többek között arról, hogy Magyarország kiadja a területén illegálisan tartózkodó kazah állampolgárokat a közép-ázsiai diktatúrának. Eddig csak azon háborogtunk, hogy magas rangú kínai látogatások előtt rutinszerűen a rendőrségen tartják az itt élő tibetieket, vagy ügyük felkarolóit, ám ezzel a megállapodással a magyar kormány már valami egészen másra vállalkozik.

Például olyasmire, amire 1987-ig volt csak példa, amikor sorozatban adták ki az erdélyi magyarokat – és persze románokat is – Ceauşescu rendszerének. És a kelet-németeket a Stasinak. Az ezt követő megtorlásoknak már könyvtárat megtöltő irodalma van.

Miként ma, akkor is az ide illegálisan bevándorló emberek java része – nyilvánvalóan nem mindenki – gazdasági menekült volt. Ám minthogy Nurszultan Nazarbajev kazah elnök rendszere esetében épp úgy véres diktatúráról van szó, mint az 1989 karácsonyán falhoz állított és kivégzett román diktátor-páréban, a gazdasági menekült azonnal politikaivá válik, amint elköveti azt a tettet, hogy a rendszer akarata ellenére elhagyja az országot, illetve nem akar oda visszatérni. És akkor még nem beszéltünk azokról, akiket kifejezetten politikai okok késztettek a menekülésre.

Karim Maszimovval barátkozunk

Karim Maszimovval barátkozunk

Fotó: MTI

Mi is tulajdonképpen az „illegális tartózkodás” egy állam területén s milyen lehetőségei vannak egy országnak, hogy ez ellen fellépjen? Illegális tartózkodásnak számít például, ha valaki jogszerűen érkezett egy országba, de ott marad vízumának lejártát követően. S e kategóriába tartoznak azok is, akik a zöld határon, nem szabályosan lépnek magyar területre. Ha ők a hatóságok kezére jutnak, akkor kezdetét veszi a kitoloncolási folyamat, melynek végső célja, hogy visszajuttassa őket abba az országba, ahonnan érkeztek. Ez a folyamat hosszadalmas és költséges, ezért kötnek az országok olyan megállapodásokat egymással, amilyen most a magyar és a kazah fél között létrejött.

Ám, hogy még sincs ezzel a megállapodással minden rendben, azt az is mutatja, hogy a demokratikus országok – vagy országcsoportok, így például az Európai Unió – különös hangsúlyt fektetnek arra, hogy a visszafogadási egyezményekbe emberjogi garanciákat építsenek be. Ráadásul csak olyan országokkal indokolt az efféle megállapodás, ahonnan nagyszámú, nyilvánvalóan gazdasági migránsra lehet számítani. Magyarország ilyen megállapodást kötött például Koszovóval (2012), ahonnan évente több ezren próbálnak eljutni hozzánk, hogy másnap már tovább is induljanak az unióba.

Ha van ország, melyre ezek a paraméterek nem illenek, az épp Kazahsztán: nagyon messze van, az onnan való eljutást Magyarországig számos ország biztonsági szűrője akadályozza. Ezt igazolja az is, hogy a keletről hozzánk érkező menekültek között elvétve akad csak kazah állampolgárságú. Ha pedig ez így van, nem lehet másra gondolni, mint hogy Orbán Viktor kész tudatosan együttműködni egy diktatúrával, hogy az minél egyszerűbben rátehesse a kezét menekülni kényszerült polgáraira.

Hogy Nazarbajev mi mindenre kész, hogy ellenzékén bosszút álljon? Íme egy tavalyi eset:

Muhtar Abljazovra, a BTA nevű kazah bank volt igazgatójára, már régóta vadászott Nazarbajev titkosszolgálata. Az igazgatót, miután politikailag nemkívánatossá vált, nagy összegű pénzek – összesen hatmilliárd dollár – elsikkasztásával vádolták meg, de családjával együtt még sikerült 2009-ben elmenekülnie az országból. Először Londonban telepedett le, majd azt követően, hogy ott is utolérték a Nazarbajev által megfogalmazott vádak, eltűnt. Később Cannes-ban akadtak a nyomára. (A francia hatóságok idén őrizetbe is vették, s egy francia bíróság úgy döntött: kiadható Oroszországnak vagy Ukrajnának, ahol szintén vannak fiókjai a BTA-nak, de Kazahsztánnak nem. A döntést Abljazov megfellebbezte, tagadva a vádakat s politikai üldözöttnek nyilvánítva magát.)

Viszont felesége, Alma Sabajeva és hatéves kislányuk, ezalatt Róma egyik elővárosában élő rokonoknál húzta meg magát. 2013. május 28-án ötven kommandós vette körbe a házat, Sabajevát és a gyereket magukkal vitték, majd felültették a kazah kormány által küldött magángépre és Asztanába szállították őket. Csak a napokkal később elindult vizsgálat nyomán vált világossá: az akcióról sem az olasz belügyminiszter, sem pedig a titkosszolgálati vezetés nem tudott. Azt alsóbb szinten rendelték el, a kazah kormány kérésére, sejthetően lefizetve néhány titkosszolgálati vezetőt – miként az olasz sajtó írja.

Nos, a most megkötött magyar-kazah visszafogadási megállapodás mögött is hasonló üzlet állhat, a miniszterelnök ezt ki is mondta, amikor eljövendő gyümölcsöző kapcsolatokról beszélt a szerződések aláírása után. Gyakorlata már van benne, hisz Ramil Səfərov (Safarov), a baltás gyilkos gyorsított 2012-es hazatoloncolása is nagyjából ugyanilyen forgatókönyv szerint zajlott. Akkor egy bűnöző szabadsága volt a tét, ma pedig néhány potenciális ellenzéki szabadsága.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást” – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor.

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, Jean-Marie Le Pen mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.