Kettesben Putyinnal – Úton az európai elszigeteltség felé

  • Ara-Kovács Attila
  • 2015. február 25.

Diplomáciai jegyzet

A magyar kormány orosz orientációjának még az eddig gondoltnál is nagyobb a stratégiai jelentősége, és a jelek szerint hosszú távon meghatározza Orbán Viktor kül- és biztonságpolitikáját.

Nemrég egy a Közszolgálati Egyetemen tartott rendezvényen igen naivnak tetsző kérdés hangzott el, amelyre meglepő válasz érkezett. Az egyik diák afelől érdeklődött, milyen a kapcsolat a magyar és az orosz külügy között. A Külkereskedelmi és Külügyminisztérium jelen lévő munkatársa azt válaszolta: ezt nem tudja megítélni, hiszen a két intézmény között semmilyen kapcsolat sincs. Az orosz viszony ügyeit teljes egészében a Lázár János alá rendelt Miniszterelnökség viszi, azokra a Bem rakpartnak nincs rálátása.

Ha ez így van, akkor a magyar kormány orosz orientációjának még az eddig gondoltnál is nagyobb a stratégiai jelentősége, és a jelek szerint hosszú távon meghatározza Orbán Viktor kül- és biztonságpolitikáját.

false

 

Fotó: MTI

A miniszterelnök varsói útjának látványos fiaskója, sőt a politikus nyilvános megszégyenítése azt jelzi, ezt végre Lengyelországban is felismerték. Eddig a korábbi külügyminiszter, az atlantista Radosław Sikorski nehezen érthető, de magyarázható utasítása volt érvényben, miszerint a lengyel diplomatáknak minden esetben meg kell védeni a magyar kormány döntéseit, legyenek azok mégoly furcsák is. Ennek most vége, kérdés, milyen következményei lesznek az Orbán-kormányra nézve.

Nem újkeletű hír, hogy Magyarország elveszítette utolsó uniós szövetségeseit. A Moszkva minden – hangsúlyozom: minden – igényét kiszolgálni kész magyar külpolitika, amelyet egyáltalán nem indokol az ország kiszolgáltatottsága az orosz földgáznak, már rég felkeltette a Baltikum – főként a litvánok –, valamint Lengyelország gyanúját. Ám úgy tűnik, Vlagyimir Putyin február 19-i látogatásával minden megváltozott: Kelet-Európa stratégiai szempontból legfontosabb államai úgy tekintenek Orbán politikájára, mint tudatos és jóvátehetetlen árulásra. A radikálisan jobboldali lengyel Jog és Igazságosság Pártja (PiS) Orbánnal szembeni nyilatkozataiból legalábbis ez tűnik ki, s hasonlókat emleget a román hírszerzés újsütetű igazgatója, Eduard Hellvig is.

E megítélés politikai, sőt történeti jelentősége gyakorlatilag ugyanaz lesz, mint a Teleki-kormányé volt 1941-ben, amikor a Jugoszláviával frissen megkötött „örökbarátsági” szerződés dacára Magyarország amellett, hogy átengedte területén az agresszor német csapatokat, társtettesként maga is rátámadt a szomszédos országra. A mai magyar diplomácia nemcsak azt mulasztotta el, hogy elítélje Moszkvát az Ukrajna elleni agresszióért, hanem ráadásul arra biztatta az ott élő magyarságot, hogy azonnal követeljen autonómiát a szorongatott helyzetben lévő Ukrajnától – ami felért egy támadással. És akkor még nem is ejtettünk szót arról, hogy a magyar magatartás naponta az uniót gyengítő szívességet tesz a Kremlnek.

Mindennek a legközvetlenebb módon a Fidesz néppárti pozíciójára hathat. Ám ha onnan kitessékelnék Orbánt, kérdés, hogy a radikálisabban jobbos és nacionalista frakció, az Unió a Nemzetek Európájáért vajon befogadná-e? Aligha, hisz abban a lengyel Jog és Igazságosság – azaz Jarosław Kaczyński pártja – dominálta lengyel „koalíciónak” van a legtöbb képviselője, szám szerint húsz. És jelenleg az egykori barát, Kaczyński tűnik Orbán legszókimondóbb lengyel kritikusának.

A Fidesz tehát megkezdte a lejmenetet a teljes európai izoláltság felé, aminek a gazdasági következményei lesznek az igazán fájdalmasak. Ezt ellensúlyozni csak azzal lehet majd, hogy Orbán még közelebb húzódik Moszkvához. Az sincs kizárva, hogy ez volt az eredeti célja: olyan kényszerhelyzetet teremteni, amelyből nincs visszaút se a Fidesz, se más magyar politikai erő számára.

A szerző a DK külpolitikai kabinetvezetője

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.