Csendzavar

  • Donáth Mirjam
  • 2012. február 20.

Éjfélkor New Yorkban

Azon a hétvégén, amikor Whitney Houston meghalt, bántóan csendes volt Manhattan.

Nem úgy volt csendes, ahogy normális városok teszik, mert ez a szegény levegővétel nélkül dübörög. Abban a kevés hangban, amely az alapzajt áttöri (metrókerék-csikorgás vagy mentősziréna), nincs köszönet. Gyakori menekülő útvonalam a Farkasréti hangulatát idéző Woodlawn temetőbe visz, ott találok csendre Pulitzer sírjánál, a messzi Bronxban. Egy hangforrás mégis van, amely úgy tudja elnyomni a metropolis zaját, hogy közben fel is ment alóla: a zene, és zene minden mennyiségben. A gitáron pengetett Eels-számtól az Aida operáig, a Grand Street-i banhutól a Washington Square Park-i zongoráig – ahogy Vasvári Louise nyelvészprofesszor mondaná, „valóban”, New York utcáin zenészeknél csak fülhallgatóból van több. Azonban múlt szombat este, amikor a halálhír befutott, hiányzott a zene a városi hangok közül – Whitney Houston zenéje. Kerestem ugyanis.

Michael Jackson haláláról egy kisfiútól értesültem. Hazafele tartottam Queens egy latin-amerikai negyedében, amikor felfigyeltem a fiúra, aki édesanyja kezén lógva szinte szaladt előttem, ahogy próbált vele lépést tartani. És közben újra és újra kérdezgette tőle: „Akkor most már Michael nem fog énekelni?” Akkor haladtunk el a tágra nyitott borbélyüzlet mellett, ahonnan Jackson-szám áradt kifelé, és amikor a második autó hajtott el letekert ablakkal Jacksont bömböltetve, összeállt a kép. Hetekkel később, júliusban Miamiba utaztam – micsoda ötlet... majd később megmagyarázom –, ahol Jacksont játszott a kókuszárus a strandon, Jackson szólt a latin étteremben és a leeresztett tetejű cabriókból, úgyhogy nyár végére egész jól megismertem a repertoárt. De letelhetett a gyász, és a ridgewoodi mozi kirakatában sárgára mállhatott a New York Post címlapján ordító HALOTT felirat (a mai napig a kirakatban van), ha felcsendül a popkirály zenéje, boldog-boldogtalan közös nevezőre kerül – úgy néz ki, a zene az egyetlen nyelv, amelyen mindenki ért.

Whitney Houstontól Harlemben az Apollo színháznál köszönnek el a New Yorkiak


Whitney Houstontól Harlemben, az Apollo Színháznál köszönnek el a New York-iak

Fotó: Donáth Mirjam

Whitney hangját lehet, hogy kereshettem volna jobb helyen. Talán ha a Lower East Side helyett fent bolyongok a Harlemben, rátaláltam volna, de még inkább Jerseyben, ahol nevelkedett. Mindenesetre meglepett, hogy Manhattanban nem ütötte meg a fülemet a dal, amit leállíthatatlanul játszott bennem az emlékezés valahonnan az általános iskolás időkből, amikor Ambrus Esztivel többször néztük videóról vissza az 1994-es Oscar-átadást, mint azóta is bármit. A hatvanhatodikat, azt, amelyiken a legjobb film címéért az Apám nevében, a Zongoralecke és a Schindler listája vetélkedett. Azt, amelyiken még Antonio Banderas az enyémnél is erősebb akcentussal konferálta fel Bruce Springsteent a legjobb filmzenére jelölt Streets of Philadelphia előadására, aki azután Whitney Houstontól át is vette az Oscart. Azt, amelyiken a Több mint testőr címdalának eléneklésére az est házigazdája, Whoopi Goldberg is nekifutott, egyébként több sikerrel, mint bárki azóta. Abban az internet előtti évben Magyarországig elhallatszott Whitney hangja.

Végül otthon hallgattam meg, 18 év után először, az egyetlen számot, ami visszahozza mindazt, amit a szerelemről kislány koromban hittem – és több mindent gyászoltam aznap este. Most szombaton New Jerseyben, a templomi búcsúztatón Kevin Costner azt mondta a gyászoló fekete gyülekezetnek, hogy a legszorosabb kapocs kettőjük között az volt, hogy mindketten templomban nőttek fel, valamint egyformán élték meg az önkételkedést, a rettegést attól, hogy nem elég jók. Miközben arról a Whitney Houstonról mesélt, aki szorongott, hogy nem fogják szeretni, úgy éreztem, a gyerekkori hősök nem csak fizikailag kerültek egészen közel. De persze úgy is, úgyhogy legközelebb, a csend után kutatva, a Fairview temetőbe szököm, Whitney Houston sírjához.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.