Eláruljuk a nyugalmas karácsony titkát: a tűz, de egy másféle

  • - palosm -
  • 2017. december 17.

Élet + Mód

A vágy a nyugalomra egyidős az emberiséggel: csakúgy, mint a tűzgyújtás.

Azokat a kedves valódikandalló-tulajdonos olvasóinkat, akik a kandallójuk adta lehetőségeket a fabeszerzés, facipelés, kormozódás, füstvisszaszivárgás ellenére boldogan és rendszeresen kihasználják, most a legnagyobb tisztelettel megkérem, hagyják abba az olvasást. Hozzájuk majd máskor, más témában kívánok szólni. (Azok a kandallótulajdonosok nyugodtan maradjanak, akik nem szoktak begyújtani.)

A maradókat egy nagyszerű találmánnyal szeretném megismertetni: a virtuális kandallóval.

Ami túl azon, hogy nem koszol, nem füstöl és ingyen van, jobb is, mint az eredeti kiadás (ez másolatoknál egyébként gyakran előfordul, de ezt most hagyjuk).

A rossz hír most jön: virtuális kandalló körülbelül egymillióféle van, és az egyéniségünkhöz, hangulatunkhoz illő kandalló kiválasztásával járó idegesség pont a dolog lényegét veszi el: a nyugalmat.

Úgyhogy itt és most egy minőségi szelekcióval kedveskednék így ünnepek előtt, minden háztartásban jól fognak jönni egy tapasztalt virtuáliskandalló-tulajdonos tanácsai, főleg karácsony tájékán.

Pattogós nyírfatűz 4K ultra HD-ben

A virtuális kandallók mekkájában, a Fireplace For Your Home YouTube-csatornán több száz kandalló közül választhatunk, az egész YouTube-on pedig sok ezer órányi tűzlobogás található. Ennek a nyírfatüzes kandallónak viszont hatalmas előnye, hogy a farakás belobbanásától követhetjük az eseményeket, a nyír jó száraz,

a pattogása mély, és egzisztenciális kérdéseket vet fel.

Viszont csak 36 percig tart. A videót a híres virtuáliskandalló-vizionárius George Ford készítette, aki egy csomó nagyszerű kandalló-, tábortűz- és akváriumvideót forgalmaz különböző platformokon, például DVD-n.

Kandallótűz karácsonyi kellékekkel, előtérben kutyával, macskával

A kutyát állítólag Happynek, a macskát szintén Happynek hívják, és tényleg boldognak látszanak. Nem csoda: a gyönyörű kandallótűz három óráig lobog mögöttük. A videó hatalmas hátránya, hogy végig karácsonyi dalok kísérik az égést, de hát nem lehet minden tökéletes.

Ha már itt tartunk, rójuk le tiszteletünket a virtuális kandallók fájdalmasan alulértékelt úttörője, Fred Thrower előtt. A televíziós 1966 karácsony estéjén ügy döntött, hogy a New York-i városi tévében három óra megszakítás nélküli kandallótüzet sugároz, és nyilvánvaló, hogy innentől a karácsony, illetve a tévézés soha többet nem volt már az, mint előtte.

A tévé 33 évig tartotta a hagyományt, aztán anyagi okok miatt megszüntették: nem láttak benne reklámpotenciált. Joggal. Thrower 1999-ben halt meg, úgyhogy sajnos azt már nem élhette meg, hogy az ötlete a YouTube-on teljesedett ki. Throwernak egyébiránt kalandos élete volt: az amerikai hírszerzésnek dolgozott a második világháborúban annál a speciális egységnél, amelyik azt próbálta elérni, hogy a németek önszántukból adják meg magukat.

De vissza a lényeges dolgokhoz. Itt egy újabb versenyző:

Kis fahasábok, szolid pattogás, hetyke, mégis ellazító lobogás.

Mindez két órán át, nagy felbontásban, rusztikus kőfallal a háttérben. Elgondolkoztató!

De ha már idáig jöttünk, ne álljunk meg félúton Nagy kedvencem ugyanis az a három és fél órás lobogás, amelynek a hangsávján nemcsak a szokásos recsegést-pattogást halljuk. Ehelyett borzongatóan süvít a szél, fenségesen zuhog az eső, és istenien mennydörög. Tökéletesen értjük, miért tart a felvétel 4,5 millió megtekintésnél.

Vigyázat, a teljes videó megtekintése misztikus élményt okozhat!

Bár még jó pár nap hátra van, végezetül hadd idézzem Orbán Viktort, Magyarország miniszterelnökét:

„Boldog karácsonyt kívánok!”

Ha mindez nem lenne elég, a virtuáliskandalló-böngészést itt érdemes elkezdeni.

 

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.