A szobanövénytartás régi-új divatja

Megtiltani nem lehet

Élet + Mód

Gyors ütemben bővül a szobanövények piaca. Akármennyi pénzt el lehet költeni, és nemcsak a növényekre, hanem számos egyébre: ültetőközegre, tápra, gyökereztetőre és kaspóra.

Ha valaki fél éve azt mondja, hogy kis, hatszor négycentis kartonlapokra fogok gondozási segédleteket írogatni egy-egy növény latin neve alá, akkor körberöhögöm. Pedig így lett. Be kellett látnom, hogy az egyre gyűlő növények igényeit nem tudom fejben tartani, annak ellenére sem, hogy a legtöbb példány a kontyvirágfélék (Araceae) családjába tartozik, tehát alapvetően hasonló gondozást igényelnek.

Én is úgy kezdtem, mint szinte mindenki: jöttek növények, de korán haltak, mint a mosónők. Aztán az egyik megmaradt. A gyerek Füvészkertből hozott pálmája (Chamaedorea elegans), és a philodendron red sun mellé kellett valami díszesebb: egy nyíllevél (Maranta leuconeura ’Tricolor’). Ahogy az első féltrópusi kis növénykém halál helyett kibontotta új levelét, már nem volt megállás. Most harmincféle növényem van negyven cserépben.

Nem vagyok egyedül. Az Eladó növények Facebook-csoportnak több mint százezer tagja van, az ennél szerényebb, Szobanövények csoportnak 25 ezer – van még tucatnyi egyéb, speciális növényes csoport is kisebb létszámmal. Sorstársak. Fiatalkorában Éva telepakolt növényekkel egy 54 négyzetméteres lakást, mert mindig is arra vágyott, hogy valamiféle dzsungel vegye körül. Amikor elfogyott a hely, mindet elajándékozta, amit persze megbánt, amint meglátta a csupasz falakat. Apránként kezdte ismét gyűjteni a növényeket, és bár sok munka van velük, már nem adná őket semmi pénzért.

A szobanövénypiac méretét megbecsülni sem lehet. A dísznövény-kereskedelemben nemcsak a szoba-, hanem a kertinövény-kultúra is benne van – a haszonnövény és a gyümölcs határeset –, és szükségszerűen az utóbbi a nagyobb szelet. De csak a nagy egésszel tudunk számolni.

Tízmilliárdos piac

A dísznövény-nagykerereskedelmi bevételek elképesztő ütemben nőttek az elmúlt években. A legfrissebb számok 2022-re vonatkoznak, ekkor a piac 11 legnagyobb szereplője ért el milliárdos bevételt, összesen 26,5 milliárd forintot. Egy évvel korábban ez 20,4, két évvel előtte 16,2 milliárd forint volt, a Covid-járvány előtt pedig 14,4. A forgalom 2021-ben 26 százalékkal bővült, majd 2022-ben további 30 százalékkal – úgy, hogy két új szereplő is megjelent a piacon, amelyek három év alatt jutottak a semmiből milliárdos árbevételig.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz.

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

„Mi nem tartozunk bele a nemzetbe?”

A Nemzeti Összetartozás Hídja egyelőre nem annyira a nemzet összetartozását, sokkal inkább azokat az emberi és eljárásjogi anomáliákat testesíti meg, amelyekkel ma Magyarországon egyre könnyebb bármilyen, NER-nek kedves beruházást végigvinni.

Dermedt figyelem

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?