A politika és a bankrendszer

Felcsuti Péter

A következtetés egyértelmű: a hitelezés lefagyása súlyosan rontja gazdasági növekedés kilátásait, ezért a politikának, ha fontosnak tartja a gazdasági növekedést, ki kell egyezni a bankszektorral.

A kapitalista piacgazdaságban a politika és a bankrendszer viszonya szükségképpen konfliktusos, kiváltképp válság idején: a bankok működésének természetes velejárója a prociklikusság, azaz tevékenységük nem tompítja, hanem erősíti a gazdasági ciklus kilengéseit. Fellendülés idején a hitelezési expanzió gyorsítja a növekedést, visszaeséskor a hitelezési aktivitás visszafogása mélyíti a recessziót és lassítja a kilábalást. Az állam érdeke és törekvése ezzel éppen ellentétes – jelentős mértékben erről szól az anticiklikus gazdaságpolitika. Az érdekellentét másik, de az előzővel összefüggő területe a fogyasztóvédelem. A bankok információs és érdekérvényesítési tekintetben fölényben vannak az ügyfelekkel, sőt gyakran magával az állammal szemben is. Végül és nem utolsósorban az állam érdeke, hogy meggátolja a bankok túlzott kockázatvállalását, hiszen egy esetleges bankcsőd láncreakció-szerűen az egész gazdaság működőképességét veszélyezteti.

A közép-európai régióban és benne Magyarországon a helyzetet tovább nehezítik a bankrendszer tulajdoni viszonyai: az, hogy a bankrendszer meghatározó szereplőinek többsége külföldi tulajdonban van. A jelenlegi válságra reagálva a nemzetközi és nemzeti felügyeleti hatóságok növelni akarják a bankok működési biztonságát, ami addicionális tőke-, likviditási és általában a kockázatvállalásra vonatkozó követelmények előírását jelenti. Ezek definíciószerűen gyengítik, illetve drágítják a bankok hitelezési tevékenységét, ami azonban nem egyformán érinti a nemzetközi hálózatot fenntartó bankok működési piacait. Az anyaország, illetve a nyugat-európai piacok előnyt élveznek, a közép-európai régiós piacok könnyen háttérbe szorulhatnak. Az unió egészének és benne a régió országainak stratégiai érdeke, hogy erre a konfliktusra érdemi feloldást találjanak.

Ebben a kontextusban érdemes vizsgálni a magyar politika és a bankrendszer viszonyát.

A magyar politika 2010-ben egyértelműen a konfliktus útját választotta, amikor ágazati különadókkal, illetve a végtörlesztéssel és más intézkedésekkel a válságkezelés terheinek jelentős részét a döntően külföldi kézben lévő bankrendszerre hárította. Ráadásul mindez olyan populáris-indulati felhangokkal történt, amelyek a közvélemény szemszögéből a „mi vagy ők” egyébként hamis választására egyszerűsítették le ezt a nagyon összetett kérdést. Ez megnehezíti a bizalmi viszony helyreállítását a bankrendszer és a politika között, amikor a jelenlegi vagy egy új kormány majd kísérletet tesz erre.
A válasz nem maradt el, a külföldi tulajdonú bankok több ezer milliárdos forráskivonást (nem tőkét, likviditást!), illetve fizikai kapacitásleépítést (elbocsátás, fiókbezárás) hajtottak és hajtanak végre, ami a hitelezési tevékenység befagyasztását eredményezte. Még egyszer: ez nem kizárólag a kormány lépéseire adott válasz, hanem régiós probléma is. Ám tény, hogy a régió országaiban – Csehország, Szlovákia, Lengyelország és Románia – a hitelezés, ha nem is a korábbi mértékben, újraindult, míg Magyarországon ennek jelenleg semmilyen jele nem tapasztalható.

A hitelezés visszaesése a foglalkoztatás növelése szempontjából kulcsszerepet játszó kkv-szektorban a legérzékenyebb. Igaz, a szektor hitelkereslete is – nyilván jelentős mértékben a válság hatására – visszaesett, de közrejátszik ebben a bankok árazása és nagyfokú kockázatkerülése is. Mindez könnyen önmagát erősítő folyamatot indíthat el: a bankok túl szigorúak és drágák, az ügyfelek – ezt adottságnak véve – fontolóra sem vesznek olyan fejlesztéseket, amelyek banki hitellel lennének megvalósíthatók.
Ezen túlmenően természetesen nem lehet eléggé túlbecsülni azt a kárt, amit ez a konfrontációs politika a befektetői bizalom terén okozott mind a kül-, mind a belföldi szereplők körében, és ebben az értelemben komolyan rontja a gazdaság hosszabb távú növekedési kilátásait is.

A következtetés egyértelmű: a hitelezés lefagyása súlyosan rontja a gazdasági növekedés kilátásait, ezért a politikának, ha fontosnak tartja a gazdasági növekedést, ki kell egyezni a bankszektorral. Egy ilyen megállapodásnak természetesen bele kell illeszkednie a kérdés régiós megoldásába, de nyilván megoldást kell kínálnia a bankok magyarországi sérelmeire is. Olyanokra gondolok, mint a jogbiztonság megerősítése (a visszamenőleges hatályú törvények, a végtörlesztés kiküszöbölése, a jelzálog érvényesítése stb.), a jelenlegi formájában bátran illegitimnek mondható banki különadó mérséklése és a tranzakciós adó kivezetése. Cserébe a bankoknak elfogadható kockázati és árazási feltételek, illetve fogyasztóvédelmi szabályok mellett újra kell indítaniuk a hitelezést.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.