A velünk élő GDP

  • 2012. február 2.

Felcsuti Péter

A GDP alakulása sokat - de messze nem mindent és főleg nagyon pontatlanul árul el a társadalom jólétéről. Annyira pontatlanul, hogy gyakran téves következtetések levonását és ezek nyomában hibás döntések meghozatalát eredményezi.

Politikus és választópolgár évtizedek óta babonás félelemmel és reménykedéssel viszonyul a GDP-hez, másképpen a ’bruttó hazai terméknek’ nevezett gazdaságstatisztikai mutatóhoz. Ha emelkedik, azaz növekszik a gazdaság teljesítménye, mindenki – ideértve a hitelezőket – boldog és optimista. Ha csökken – ez az amit recessziónak, rosszabb esetben válságnak nevezünk – a hangulat megfordul.


Nem kétséges, hogy a GDP alakulása nagyon sokat elárul arról, hogy milyen helyzetben van a  gazdaság, illetve a gazdaság szereplői, köztük a legfontosabb csoport a lakosság.
Általában természetesen feltételezhető, hogy ha növekszik az adott ország gazdaságának teljesítménye, az  valamilyen mértékben, előbb vagy utóbb javítja az összes szereplő, vagy legalábbis a nagy többség helyzetét. Erre szokták mondani, hogy a „dagály minden csónakot megemel.” Lényegében ugyanezt állítja az úgynevezett „trickle down” azaz a „lecsöpögési” elmélet, ami szerint a gazdaság, a társadalom versenyképes egységeinek többletjövedelméből valamennyi az alacsonyabb rétegekhez is „lecsöpög”.


Klasszikus heurisztikáról van szó, azaz egy olyan szabályról, vagy feltételezésről, ami gyakran igaz, de korántsem mindig. A GDP alakulása sokat - de messze nem mindent és főleg nagyon pontatlanul árul el a társadalom jólétéről. Annyira pontatlanul, hogy gyakran téves következtetések levonását és ezek nyomában hibás döntések meghozatalát eredményezi.
Más szavakkal, a gazdasági növekedés fétisén mostanra már elég sok repedés fedezhető fel, ami nem csak a szakemberek, de a politikusok számára is nyilvánvalóvá vált.
2008-ban Sarkozy francia elnök kezdeményezésére egy különböző diszciplinákat képviselő tudósokból álló bizottság foglalkozott azzal, hogyan lehetne megújítani a gazdasági növekedés és a társadalmi haladás mérését. A bizottság, amely nem akármilyen „tűzerőt” képviselt - szerepet kapott benne többek között 4 Nobel-díjas közgazdász – 2009-ben tette le megállapításait és javaslatait egy több mint 200 oldalas dokumentum formájában.
A jelentés egyebek mellett a következő – a laikusok számára is követhető - kritikai megállapításokat fogalmazza meg a GDP, vagy a gazdasági növekedés  mérésének jelenlegi modelljével szemben:


-    nem veszi figyelembe illetve elfedi a társadalmi csoportok közötti egyenlőtlenséget – ha ez növekszik, akkor jelentős csoportok helyzete relatív, vagy akár abszolut értelmben is romolhat, miközben az összgazdasági teljesítmény javul;
-    nem mond semmit számos olyan tényezőről, amelyek befolyásolják a lakosság jólétét – például a forgalmi dugók növelhetik a GDP-t (a magasabb üzemanyag felhasználás miatt), miközben nyilvánvalóan kedvezőtlen hatással vannak a lakosság közérzetére;
-    nem mond semmit arra nézve, hogy a gazdasági növekedés fenntartható-e – például az elmúlt évtizedek impozáns gazdasági növekedése az adósság felhalmozódásával járt együtt, ami nyilvánvalóan fenntarthatatlanná tette ezt a növekedési modellt;   
-    végül, de egyáltalán nem utolsósorban a környezeti károk, illetve a nem megújuló természeti erőforrások felhasználása sehol nem jelenik meg a gazdasági növekedés „költség” oldalán.


Azt hinné az ember, hogy egy ennyire tekintélyes testület megállapításai, amelynek a munkáját ráadásul az egyik gazdasági nagyhatalom első számú vezetője kezdeményezte, nagy visszhangot váltanak ki és megkezdődik a jelenlegi gyakorlat revíziója legalább a legfejlettebb országokban.
Nos, meglepő, vagy sem, ennek egyelőre nem sok jele látszik.


A GDP trónfosztására, úgy tűnik, még várni kell.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.