Az egyszeri miniszter esete a spekulációval

Felcsuti Péter

Matolcsy azt nyilatkozta, attól gyengül a forint, hogy a Mr. Végzet néven emlegetett sztárelemző, Roubini eladásra javasolta a magyar valutát. A Roubini-mozzanat behozatala szánalmas és nevetséges kommunikációs trükk, de nem szabad, hogy elterelje a figyelmünket a lényegről.

Az árvalányhajas nézeteiről ismert gazdasági miniszter, a jegybanki elnöki szék várományosa a napokban kifejtette, hogy a jegybank – az amerikai, a brit, a japán és más nagy jegybankok mintájára – hogyan  támogathatná a kormány gazdaságpolitikáját. Olyasmikre gondol, mint a kereskedelmi bankok közvetlen jegybanki finanszírozása, vagy például másodpiaci állampapír-vásárlások. Gondolatai önmagukban nem túl érdekesek, nem is túl eredetiek, hétköznapi viszonyok között nem is keltették volna fel túlságosan a piac szereplőinek érdeklődését. A jegybanknak valóban van valamennyi – a közkeletű vélekedésekkel ellentétben nem sok – lehetősége ezen a területen. Ám a miniszter két és fél éves tevékenysége (a gazdaságpolitikai prioritások ötletszerű váltogatása a piacgazdasági normák sorozatos figyelmen kívül hagyásával karöltve) és kommunikációja (minden, amit a miniszter és kormánya tesz, siker, ha valami mégsem, azért valaki más a felelős) azt üzenték a piac szereplőinek, hogy a minisztertől jegybankelnökként is nagyjából ugyanerre számíthatnak. Ez pedig rossz hír, amire a piac normálisan a hazai valuta eladásával reagál. Így hát a forint kötelességszerűen gyengült – nagyjából négy százalékot, mióta a miniszter kinevezéséről az első hírek felröppentek (a 280-as sávból a 300 alatti sávba). Ez sem túlságosan érdekes, bőven belefér a forint természetesnek tekinthető ingadozási sávjába. Társadalmi-gazdasági értelemben a nemzeti valuta leértékelődése ugyanis komplex jelenség, vannak előnyei és vannak hátrányai. Az exportőrök biztosan örülnek, mert növekednek a bevételeik, és mivel az export maradt az egyetlen növekedést támogató tevékenység, akár a kormány is örülhet ennek. A leértékelődés miatt dráguló import növeli a belföldi inflációt, aminek – rövid távon – szintén van valamennyi gazdaságélénkítő hatása, megkönnyíti a költségvetési deficitcélok elérését, és ráadásul elértékteleníti a forintban kifejezett államadósságot is. De persze az öröm nem lehet teljes – nincs ingyen ebéd –, a gyengébb forintban kifejezett deviza-államadósság értelemszerűen viszont magasabb, és az sem jó hír, hogy a lakosságnak megnövekszik a devizahitelek miatti adósságszolgálata. És persze a gyenge árfolyamot legtöbbször a rossz gazdaságpolitika kísérőjének szokás tekinteti (ez egyébként korántsem feltétlenül mindig igaz). És ezen a ponton lép be a Roubini-legenda: hogy az okozta volna a forint esését, hogy a Mr. Doom (Végzet) néven elhíresült sztárelemző magyarországi látogatását követően – aminek során maga a miniszter is fogadta – negatív véleményt tett közzé a magyar gazdaságpolitika teljesítményéről, és ezzel összefüggésben eladásra javasolta a forintot. Roubinit a jóslatával és ajánlásával együtt bátran félretehetjük; csak a piac működésének alapvető nem ismerete vagy a félrevezetés szándéka mondathatja valakivel, hogy egy valuta gyengülésének egy elemzői vélemény, illetve ajánlás az oka.

A kérdés már most az, hogy tisztában van-e ezekkel az összefüggésekkel a miniszter. Nem tudhatjuk, hiszen nem látunk a fejébe, de gyaníthatjuk, hogy a válasz igen; a miniszter tökéletesen tisztában van ezekkel az egyébként eléggé iskolás összefüggésekkel. Gyanúnkat megerősítheti a gazdasági kérdésekben amúgy nem túl járatos miniszterelnök néhány héttel korábbi rádiós beszélgetése, amiben a forint várható gyengülésére (vajon honnan tudta?) hivatkozva arra buzdította a devizaadósokat, hogy minél nagyobb számban válasszák az átmeneti védelmet nyújtó árfolyamgát-konstrukciót.

Azt hiszem tehát, hogy egy meglehetős tudatossággal kialakított stratégia tanúi (elszenvedői) vagyunk. A kormány úgy érzékeli, hogy a jegybank maradt az utolsó remény és lehetőség a gazdaság beindítására abban a koordináta-rendszerben (lásd unortodox gazdaságpolitika), ami immáron két és fél éve meghatározza azt, ami Magyarországon történik. Nyilván tisztában van ennek a kockázataival, ezért a mostanihoz hasonló kísérleti léggömbökkel próbálja kipuhatolni, hogy meddig mehet el. A Roubini-mozzanat behozatala szánalmas és nevetséges kommunikációs trükk, de nem szabad, hogy elterelje a figyelmünket a lényegről. Arról ugyanis, hogy a kormány unortodox gazdaságpolitikája utolsó elemeként így vagy úgy megkísérli a jegybank erőforrásait a gazdasági növekedés szolgálatába állítani. Az eredmény érdektelen lesz vagy katasztrofális. Ha a kormány terve végrehajtása során óvatos, megúszhatjuk kisebb kilengésekkel a forint- és az állampapírpiacon, ha erőszakos, elszabadulhat a pokol. Reméljük, óvatos lesz.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”