Pite

Joyce Maynard

  • Cseri Pál
  • 2014. november 3.

Gasztro

az írónő, aki kislány korában Salingerrel élt együtt, nagylány korában pedig olyan könyveket írt, mint a nemrég megfilmesített Nyárutó (főszerepben: Kate Winslet, Josh Brolin + egy barackos pite) múlt kedden Magyarországon járt egy promóciós pitesütés erejéig. Könyvében a hatvanadik oldalig kell várni, hogy a magányos anya és a börtönszökevény férfi egy nagyot pitézzenek, a promóciós pitesütésen (helyszín egy főzőiskola) az írónő ennél jóval hamarabb almát ragad – nálunk a legmagyarabb gyümölcsben látta meg a pitekompatibilis tölteléket. Maynard az egyik legprofibban hámozó írónő a világon, és közben ki nem fogy a több földrészen begyakorolt pitemeséből: van benne kis családtörténet, kis pofon Bushnak és simi Obamának, és Maynard még a teremben tartózkodó férjét is megdicséri. Hogy mennyire profi pités előadó, abból is látszik, hogy amikor cukor helyett sóval szórja meg az almaszeleteket, akkor sem roskad magába, hanem viccel üti el a balesetet. Minket jobban szíven üt az incidens, hiszen közelről ismertünk egy nagymamát, a térség legjobb almáspite-készítőjét, aki élete alkonyán rendszeresen sózott – a sós pite mint madeleine-sütemény, ej, be szép is ez! És szép az ősz is, rozsdállanak a falevelek, s miközben már a tészta készül (az írónő az ösztönös arányok híve), lent az utcán az őszi napsütésben megcsillan egy rozsdálló közterületes, amint elégedetten bírságolni kezd a parkoló autók között. Szép ez is, mert ha sül a pite, olyan nagy baj csak nem lehet, s talán abból sem lesz világbotrány, hogy egy Obama-párti írónő sütött pitét a magyaroknak.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.