Folyton esőre áll – Időjárás a héten

A tél nem tér vissza, de a vastag felhők sem akarnak eltűnni. Borult idő, lucskos napok várnak ránk.

Egyre kevesebb ideje van a zimankónak arra, hogy bosszúszomjasan visszatérjen: nagyon úgy néz ki, hogy egy újabb hetet fog veszíteni a tél.

Mondhatnánk azt is, hogy (a múlt héthez hasonlóan) kora tavaszi idő lesz, hiszen a hőmérsékletek bőven kiteljesítik majd ezzel kapcsolatos várakozásainkat. Ezzel szemben mintha nem akarna elzárulni az egek csatornája: úgy néz ki, hogy a hét végéig kitartóan, folytatásokban esni fog, a természet legfeljebb hosszabb-rövidebb esőszüneteket iktat be. Most úgy tűnik, például csütörtökön napközben, majd szombaton (s többfelé talán vasárnap) is – becsüljük hát meg e szárazabb napokat!

Az északnyugat-európai központú ciklonok hosszan elnyúló frontjain képződő hullámok peremciklonokat generálnak, s ezek rendre pont a mi környékünkön erősödnek meg: a hűvösebb északi, no meg óceáni és a melegebb, de nedves mediterrán levegő itt keveredik be, s ennek az eredménye az ereszünkön fog kopogni. Mi eközben e peremciklonok hidegebb és melegebb zónájával is találkozunk: a Dunántúlon kissé hűvösebb lesz, az Alföldön melegebb. Az már csak természetes, hogy az izobárvonalak is itt sűrűsödnek, így azután többször is élénk, néha erős szelet tapasztalunk majd, főleg kedden-szerdán, majd a hét utolsó három napján is. A hét második felében azért némileg hidegebb levegő érkezik hozzánk, ami pénteken, szombaton keleten is mérsékli a nappali felmelegedést (de így is a sokévi átlag felett tartja), s mivel a felhőzet is ritkul, szombatra virradóan mutatóba visszatérhetnek az éjszakai fagyok. Legfeljebb ekkor juthat eszünkbe: 1-2 hét még hibádzik ahhoz, hogy tavasz legyen, mert most úgy tűnik, a jövő hét elején még melegszik is az idő, habár az esők sem maradnak el.

Lecsepeg az ereszen

Hétfő: Már reggel megérkeznek délnyugat felől a következő peremciklon csapadékot hozó felhői: nekik köszönhetően egész nap esős idő lesz. A csúcshőmérsékletek nyugat-keleti megoszlásban 6 és 13 fok között alakulnak. A Dunántúlon élénkebb északnyugati szél fog fújni, keletebbre mérsékelt marad a légmozgás. Késő este kezd dél felől felszakadozni a felhőzet: éjfél után már kevesebb helyen fog esni, kora reggelre azután a déli határ mentén vastagszik meg a felhőzet és itt ismét elered az eső. Főleg a Nyugat-Dunántúlon fúj majd élénkebb északnyugati szél. A hajnali minimumok többnyire 2 és 7 fok között alakulnak – a Tiszántúlon lesz a legmelegebb.

Kedd: Kora délelőtt még csak az ország déli felén fog esni, ám a csapadékzóna észak felé terjeszkedik, délután már északon is sokfelé elered az eső (de északnyugatra csak késő este ér el a csapadéksáv). Napközben 6, 9 fokos maximumok várhatók. A Dunántúlon fúj erősebb északnyugati szél, közben keleten-északkeleten is megélénkül az északkeleti légmozgás. Éjszaka is sok lesz a felhő felettünk, és kezdetben szinte mindenhol esni fog – éjfél körül a déli, majd a középső országrészben eláll az eső, reggel már csak nyugaton fog esni. Élénk, főleg északon-északnyugaton erős északkeleti szél fog fújni, a hajnali minimumok 1 és 5 fok között állnak be – délkeleten lesz a legenyhébb az éjszaka.

Szerda: A Dunántúlon és a középső országrészben (így a főváros körül) megszakításokkal még mindig többször esni fog – a nap első felében főleg a keleti országrészben szakadozhat fel a zárt felhőzet. Délután az ország nagyobb részén akár 8, 14 fok is lehet, de a Nyugat-Dunántúlon ennél jóval hűvösebb lesz, mindössze 4, 5 fok – eközben délkeleten akár 15-16 fokot is mérhetnek! Közben többször is erős, változó irányú (zömmel azért keleti-délkeleti) szél fog fújni. Késő délutántól északon és a Dunántúlon fog esni, Este és az éjszaka első felében is sokfelé (de főleg az északi és a középső országrészben) esni fog – hajnaltól megint a Nyugat-Dunántúl lesz esősebb. Mérsékelt vagy gyenge légmozgást tapasztalunk. A Nyugat- és Észak-Dunántúlon lesz a hűvösebb, míg az Alföldön kifejezetten enyhe lesz az éjszaka (a minimumok +3 és +10 fok között szóródnak majd az országban).

Csütörtök: A Nyugat-Dunántúlon, de az Alföldön is többfelé (kezdetben pl. délkeleten) felhős, esős idő lesz, de például a Duna mentén helyenként fel is szakadozhat a felhőzet. A makacsul felhős nyugati területeken „csupán” 7-8 fokos maximumok várhatók, míg keletebbre 9, 14 fok is lehet. Többnyire mérsékelt, de napközben a középső országrészben átmenetileg élénk délkeleti szél fog fújni. Késő estétől ismét sokfelé hullhat akár jelentősebb mennyiségű csapadék, zömmel eső. Hajnalra gyenge légmozgás mellett csupán +5 és +7 fok közötti minimumok várhatók.

Péntek: A nap első felében még sok eső várható, a délután második felében  azért már többfelé (idővel, inkább estefelé, a főváros környékén is) felszakadozhat a felhőzet, de északon további esők várhatók. Közben előbb a Dunántúlon, majd keletebbre is megélénkül, néha erősebb lökéseket is produkál az északnyugati (de keleten déli-délnyugati) szél. Kora délután az országban 3, 8 fokos csúcshőmérsékleteket mérhetünk, a Dunántúlon lesz a hűvösebb. Késő estére az ország nagyobb részén elállhat az eső, az ország felhős, esős északkeleti sarka, és a Dél-Dunántúl kivételével még mindig élénk, zömmel északnyugati irányú szél fog fújni. Hajnalig a többfelé ritkuló felhőzet mellett jobban is hűlünk, –3, +3 fokig – északon és a Dunántúlon többfelé fagyni fog.

Szombat: A nap első felében szakadozottabb felhőzet mellett a napot is látjuk majd: a csúcshőmérsékletek  5 és 9 fok között alakulnak. Legfeljebb északkeleten lehet kisebb eső, közben élénk, a középső országrészben, így Budapest környékén kifejezetten erős északnyugati szél fog fújni. Késő estétől észak felől ismét vastagabb felhők érkeznek, és éjfél után ismét sokfelé fog esni. A hőmérséklet a továbbra is élénk, de estétől már délnyugati irányból fújó szélben csupán +1, +5 fokig csökken.

Vasárnap: Erősen felhős idő lesz, a nap első felében még sokfelé, később északon és keleten még további esőkkel. Délutánra (a Tiszántúl kivételével) többnyire felszakadozik a felhőzet, ekkor 6 és 13 fok közötti maximumokat mérhetünk: ezúttal nyugaton lesz a legmelegebb. Az ország nagy részén élénk délnyugati szél fog fújni.

(Előrejelzésünk folyamatosan, naponta frissül.)

Figyelmébe ajánljuk

Már több mint 240 iskolában van bombariadó országszerte

  • narancs.hu

Budapesten és vidéken is több iskola kapott fenyegető emailt csütörtök reggel. A rendőrség átvizsgálja az érintett iskolákat, az oktatás folytatásáról, illetve a tanulók hazaküldéséről az intézmények saját hatáskörben döntenek.

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.