Halálos vakcináról szóló cikk volt a legnépszerűbb a Facebookon

  • narancs.hu
  • 2021. augusztus 22.

Katasztrófa

Január és március között 53 millió amerikai hírfolyamában jelent meg az egyébként „tényszerűen megírt” riport.

A Facebookon januártól márciusig olyan cikk volt a legnépszerűbb, amely arról szólt, hogy egy floridai orvos halálát a Covid-19-vakcina okozhatta, két héttel az oltás után. Az írás több mint 53 millió ember hírfolyamában jelent meg. Később az orvosszakértői vizsgálat nem talált bizonyítékot arra, hogy tényleg a vakcina okozta volna a halálesetet.

A Facebook legtöbbet kattintott első negyedévi linkjéről szombaton jelent meg közlemény a Businessinsider tudósítása szerint, amelyet a 444 vett észre.

A beszámolónak azért volt hírértéke, mert a Facebookot sok kritika éri amiatt, hogy a vírussal és a vakcinákkal kapcsolatos álhírek szinte akadálytalanul terjednek a segítségével. Joe Biden amerikai elnök mondott már olyat is, hogy a közösségi oldal ezzel embereket öl. Meglehet, épp ezért vonakodott közzé tenni első negyedévi jelentését a Facebook. Aztán mégis muszáj volt ezt megtennie, mert a New York Times megírta, a cég vezetői szándékosan tartották vissza ezeket az adatokat.

A közösségi oldal védekezése szerint a cikket tényszerűen írták meg, és ez az eset is rávilágít arra, milyen nehéz kiszűrni az álhíreket. A Facebook nem árulta el, milyen kulcsfontosságú javításokat hajtott végre a rendszerében, amely – ha igaz – ezáltal eredményesebb lett a félrevezető híradások kiszűrésében.

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért.

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők. De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

 

 

 

 

Figyelmébe ajánljuk

A hazai próféta

  • - turcsányi -

Van egy jelenet James Clavell 1975-ben publikált regényének tévéváltozatában: a nagyúr táncol.

Apád, anyád idejöjjön!

Amikor 1976-ban megjelent az eredeti Ómen-film (az azóta tetemes hosszúságúra nyúlt széria első installációja), az mind témaválasztását, mind megvalósítását tekintve tisztes elismerést és közben jeles közönségsikert aratott.

Faunok a méhesben

Harci kakasok, üzekedő katicák, tekergőző hernyók, túlérett gyümölcsök, kergetődző és táncoló faunok. Isteni lényekről leváló szárnytollak, méhrajzás és csonkolt kecskeláb – közel harminc művet, festményeket és szobrokat láthatunk a művészeti galériának is otthont adó régi villa első emeletén.

A „titkosegyetem”

  • Földényi F. László

Nevek a szereplőlistáról: Dr. Bódis József, Dr. Horváth Zita, Dr. Palkovics László, Dr. Pavlik Lívia, Dr. Szarka Gábor, és a többi doktor, meg a kancellárok, a miniszterek, az államtitkárok, az államtitkárok helyettesei, meg a helyettesek helyettesei… Upor László könyvéből néznek ki az olvasóra.

A szédülésig

  • Pálos György

A szerző e kisregény megjelenése idején, 2021-ben már befutott író, megkerülhetetlen irodalmárnak számít Katalóniában, és talán a világban is. Katalán identitása is közismert, ami szintén hozzájárul helyi nimbuszához.

Gender a manézsban

A férfi és női szerepkör átalakulása lerágott csont, olyannyira, hogy a nemek szerepkörének egyik legmeghatározóbb új kihívása az, hogy újra és újra meg kell hallgatnunk az átalakulásukról szóló históriát. Nagyon nehéz olyan irányból közelíteni meg a témát, amely (legalább az egyik nemnél) ne szemforgatásba vagy köldöknézegetésbe torkollna.