Képzőművészet

Lehetne egy mindenkinek

Gorka Géza-kiállítás a Kieselbach Galériában

Képzőművészet

A 20. századi hazai iparművészettel foglalkozó kötetekben rendszerint megelégszenek azzal az általános és egyszerűsítő összefoglalással, mely szerint a modern magyar kerámia­művészetet a nagy triász – Gádor István, Kovács Margit, Gorka Géza – munkássága alapozta meg, holott a korszak tárgykultúrája, azon belül is kerámiaművészete jóval összetettebb kapcsolódásokat, sokkalta több ismert vagy kevésbé ismert szereplőt, szövevényes történelmi, szociokulturális, gazdasági és politikai tartalmakat hordoz magában.

A Kieselbach Galériában július közepén nyílt Gorka Géza (1894–1971) oeuvre-kiállítás és a galéria kiadásában megjelent, monstre album esetében e szálak szerencsésen összekapcsolódtak.

A kiállított tárgyak Chovanecz Balázs több mint ezer darabot számláló szegedi kollekciójából érkeztek. Az antikvárius és régiségkereskedő Chovanecz a most megjelent monográfia előszavában feltárja a Gorka-kerámiák másfél évtizedet átfogó gyűjtésének történetét, melyből kiderül, hogy az első találkozást népi és habán kerámiákat gyűjtő édesapjának köszönheti, aki egy-egy ígéretes darab láttán sokszor csalódottan állt el a vásárlástól, ráismerve a kézműves habánok stílusában, ónmázas fajansztechnikával készült tárgyon Gorka Géza jelzésére: az egyenlő szárú háromszög csúcsai köré rendezett G, N, és V betűkre.

A tárlat kurátorának, Rieder Gábornak sikerült friss és mai kontextusba helyeznie a döntően 1924 és 1968 között készült alkotásokat. A galéria legnagyobb terét Gorkának az 1920-as évek második felétől az 1930-as évek végéig gyártott, art deco stílusú dísz- és használati kerámiái uralják. A fekete falakról és a középen elhelyezett hosszú, medenceszerűen kialakított, sötétszürke alapból szinte kiugranak a szorosan egymás mellé sorolt színpompás tárgyak. Gorka a korabeli ízlést és igényeket felismerve, egyszerre egzotikus és archaizáló, dekadens és népies edényeket, vázákat, hamutartókat, figurális kisplasztikákat készített, felületükön a német Bidtel cég katalógusmázainak repedéshálóival. Ez a látványos installáció önmagában is reprezentálja Gorka meghatározó stílusjegyeit: a formai és funkcionális egységet, ami mindig egyedi karakterrel és mesterségbeli virtuozitással párosult.

A tárlat ezen felül szemezget Gorka alkotói korszakaiból. Látjuk a többször is elővett habán stílusban készült kerámiákat egy ötszintes favitrinben; a mindig kiszámítható eredményt produkáló katalógusmázak elhagyása után születő, saját mázkísérleteit az album darabjaiból épített, lépcsőzetes, mobil posztamensen; az irizáló fényű, fémlüszterekkel fedett, ritka tárgyait keleti hatású, feketére lakkozott, légies szekrényen; a Zsolnay-gyár magastüzű alapanyagaiból és mázaival készült munkáit egy ék alakú, tükrös installáción. A rövid losonci háziipari kitérőjének pasztellszínű eredményei pedig lebegő polcokon kapnak helyet. S megtaláljuk a szocialista realizmus kényszeredett évei után a formákkal és felületekkel megtörhetetlenül kísérletező Gorkát is. Az 1955 után keletkezett aszimmetrikus, organikus, modern formájú tárgyak, a soknyakú bendővázák, kolompokat idéző kaspók és a stilizált állatfigurák (amelyek egyediségét a kelet-ázsiai eredetű, craquele mázak, a fortyogó láva és a dunai kavicsok ihlették), többszínű, repesztett, ugrasztott, rücskös faktúrák rangjukhoz méltó helyet kaptak a farönkökből emelt trónusokon.

Szabó Lilla művészettörténész jegyzi a Gorkáról megjelent eddigi legátfogóbb monográfiát, amely körültekintő részletességgel és az összefüggéseit feltárva ismerteti Gorka Mezőtúrról, Badár Balázs fazekasmester műhelyéből induló, folyamatosan megújuló pályáját a nemzetközi, majd a „némaság évtizede” után következő hazai sikereitől egészen a kései, 1968-ban bemutatott üvegkerámia anyagáig. A szerző kiemeli, hogy Gorka nem csupán keramikus, tervező és kivitelező, a kisszériás előállítást többször, több helyszínen megszervező és irányító alkotó, hanem kiváló pénzügyi és kommunikációs érzékkel bíró menedzser is volt, aki mindig időben és gyorsan ismerte fel a változó igényeket, a politika által determinált korszellem elvárásait. A fotókkal gazdagon illusztrált és pontosan adatolt tárgyjegyzékből talán csak a kerámiatechnológia bővebb ismertetését hiányolhatjuk.

A nagy ívű tanulmányból a tárlaton inkább a megkapó és fordulatos mozzanatokat emelték ki, úgymint az 1945-ben a szovjet katonák elfoglalta nógrádverőcei villában tartott „agyaggalamb-lövészetet”, „a magyar Picasso” anekdotát, az Iparművészeti Vállalattal kötött kooperáció nyomán keltezhető „mindenkinek van egy Gorkája” szlogent vagy a „zöld szamár” esetét. Utóbbiban a neoklasszicista szobrász, Szentgyörgyi István bírálta Gorka háromlábú, stilizált szamártestű díszedényét, amire Gorka sommásan úgy reagált: „Ez nem szamár, ez kerámia!”

A kiállítás és az album nyomán remélhetően nem csupán a gyűjtők és műkereskedők figyelme irányul újra Gorka Gézára és a 20. századi magyar kerámia más képviselőre, hanem a kerámiával foglalkozó fiatal alkotók számára is követendő példát állít Gorka szemlélete, és talán az állami kultúratámogatók figyelmét is felhívja az életművét keretbe foglaló, verőcei otthonára és műhelyére, az 1972-től emlékmúzeummá alakított, ma a város kezelésében tengődő Gorka Géza Kerámiamúzeumra.

A kiállítás nyitva augusztus 15-ig

Figyelmébe ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz.

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

„Mi nem tartozunk bele a nemzetbe?”

A Nemzeti Összetartozás Hídja egyelőre nem annyira a nemzet összetartozását, sokkal inkább azokat az emberi és eljárásjogi anomáliákat testesíti meg, amelyekkel ma Magyarországon egyre könnyebb bármilyen, NER-nek kedves beruházást végigvinni.