Nemesmedves

Elnéptelenedett falu lett a propagandahelyszín

  • Rózsa Melinda
  • 2012. május 25.

Kis-Magyarország

A szovjetek innen űzték el az utolsó náci katonát, a rozsdaette korabeli tank még ma is a falu központjában áll. Fotógaléria a felszabadulás bástyájáról.

Az egykori sváb falu 1945 után tett szert országos ismertségre: ebben az évben, április 4-én a szovjet katonák innen verték ki Magyarországról az utolsó náci katonát, s ezért a rendszerváltásig ez a nap lett a „felszabadulás napja”. Igaz, ezt követően a település jelentékeny részét képező német lakosságot is kitelepítették, így az egykori négyszáz fős falunak ma már mintegy húsz lakosa van. A „hősi” tank azonban még mindig ott áll, és feltehetően ott is marad mindaddig, amíg meg nem eszi a rozsda végleg.

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.