A kiskunfélegyházi polgármester 2010-es megválasztása után előbb nem is a különböző politikai ügyekkel, hanem zajos magánéleti eseményekkel hívta fel magára a sajtó figyelmét: a 38 éves, gyors helyi és parlamenti karriert befutó politikus korábban egyebek mellett hittantanári végzettséggel dolgozott a helyi oktatásban, ám új városvezetőként hamar összeverekedett őt elhagyó felesége új párjával, a városban ismert orvossal. Az eset nem csupán bulvárszempontból érdekes: 2010 karácsonyának napjaiban Kapus megvárta, míg a doktor távozik az asszonytól, majd a földre teperte és bántalmazta a doktort. Sajtóhírek szerint később az elhagyott városvezető olyan elszánt volt, hogy fenyegetéssel próbálta rávenni felesége egyik barátnőjét – a városháza egyik osztályvezetőjét –, hogy szerezze vissza neki a feleségét, különben kirúgják. Bár a nőnek semmi köze nem volt a szakításhoz, hivatalosan nem emiatt, de távoznia kellett a hivataltól.
Fotó: MTI
A köztiszteletben álló doktor testi sértés miatt nem, de zaklatásért már tett azóta feljelentést. Nem is csoda: úgy tudjuk, hogy annak idején két hónap alatt 104 hívást kapott Kapus telefonjáról a legkülönfélébb napszakokban, de főleg éjszaka. Senki sem szólt bele a kagylóba, de a rendőrségen nem a polgármester, hanem egyik bizalmasa, Fődi Róbert vállalta magára a zaklatást, így ő vállalhatja majd a következményeket is.
És jöttek az ügyek
Az első ügy, amely komolyabb visszhangot vert az alföldi városban, az egy önkormányzati bizottsági elnök váratlan lemondása volt. Épp a pénzügyi, gazdasági és vagyongazdálkodási bizottság volt az, amelynek elnöke, Gyenes Attila távozott – információink szerint nem önként. Az eset mögött Kapus Krisztián állt, ő mondatta le Gyenest – nyilatkozta a narancs.hu-nak az ügy miatt 2011 márciusában függetlenné váló Bense Zoltán fideszes politikus, de több helyi beszélgetőtársunk is így látja.
Kapus, aki fiatalon jó barátja volt Gyenesnek, korábban azt nyilatkozta: a bizottsági elnök „lelkileg megfáradt”, ezért mond le. Ez azért is furcsa, mert távozására már pár hónappal az alakuló ülés után, 2010-ben sor került, az előző ciklusban viszont az ő nevéhez kötődött egy félmilliárdos sikeres beruházás a városban.
Később is jöttek az újabb gyanús ügyek. Elsőként a 2011 júniusában alapított városi vagyonkezelő cég vezérigazgatójának fizetési ügye bukott ki: Gyarmati Menyhért 440 ezres fizetése mellé – a képviselő-testület tudta nélkül – 3 hónapos megbízási szerződés révén további 600 ezer forintos jövedelmet fizettek ki. Így végső soron ugyanazért a munkáért – a vagyonkezelő létrehozásáért és elindításáért – két jogcímen járt neki honorárium. (A fizetést több helyről is megerősített információink szerint Kapus Krisztián polgármester ellenjegyezte.)
Ez az ügy szerepel abban a bejelentésben, amelyet egy helyi jobbikos képviselő, Kollár László tett a Központi Nyomozó Főügyészségen. Eszerint gyanítható, hogy nem csak a vezérigazgató vett fel jogtalan pénzt: miközben a négy évre alapított vagyonkezelőt fél év után megszüntették, a vezetői állítólag később is kaptak fizetést.
A rejtélyes autó
A következő ügy a polgármester hivataliautó-használata volt, amelyről az atv.hu riporterei fényképeket is készítettek. Kapus ugyanis a csakis félegyházi munkájához kapott Skoda Octaviájával járt a Parlamentnél – az előző mellett ebben az ügyben is vizsgálódnak a központi ügyészségen, amely nemrég házkutatást tartott Kapus Krisztián kiskunfélegyházi irodájában is.
Nemrégiben pedig az derült ki – ezt egy helyi képviselő a narancs.hu-nak jellemző esetként erősítette meg –, hogy szintén a képviselő-testület kizárása mellett akart szerződést kötni a városvezetés egy személy- és vagyonvédelmi céggel a polgármesteri hivatal őrzésére. Sem az önkormányzat szakbizottságai, sem a képviselők nem tudtak erről, miközben a Bácskomplex Security Kft.-vel való megállapodás éves díja csaknem 8 millió forint lett volna. Bár a tendert a jegyző írta ki, a Bácskomplex ajánlatát csak a polgármester látta, a szerződést ő kötötte meg a nyertes Bácskomplexszel. Végül a jegyző lépett: év elején hiányosnak találta a cég engedélyeit, így a polgármesteri hivatal őrzését nem láthatja el a Bácskomplex.
Ebben az ügyben hivatali visszaélés gyanújával indult nyomozás a Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányságon, ahonnan átkerült a Központi Nyomozó Főügyészséghez.
Elengedték a kezét
Miután az igazságszolgáltatás kézbe vette a médiába is átszivárgó ügyeket, a kérdés az: milyen politikai következmények várhatók az alföldi városban?
A félegyházi Fidesz-frakció több tagja már februárban ultimátummal próbálta rávenni a Fidesz regionális szintű vezetőségét arra, hogy állítsák félre Kapus Krisztián Fidesz–KDNP-s polgármestert. Azóta már lényegében tény a frakció szakadása és fogyatkozása: a ciklus elején 9, de ma már csak 8 fős képviselőcsoport fele-fele arányban tarja fenn, illetve vonta meg bizalmát vele szemben. Van, aki arról beszél: alapvetően megingott a bizalom benne. „Talán én vagyok a legcsalódottabb. A ciklus elején azt hittem, ha együtt kezdtük, akkor együtt is fogjuk csinálni, de nem így lett. Nem elsősorban az egyes ügyek belső tartalma az, ami ezt mondatja velem: azokról majd az illetékes szervek kimondják a végső szót. A bizalom azért tört meg, mert titokban, a képviselő-testület és a nyilvánosság tudta nélkül hozott meg olyan döntéseket, amelyek az önkormányzatra tartoztak volna” – mondja a ma is Fidesz-képviselőként dolgozó Horváth Gábor.
Másképp fogalmaz a polgármestert támogató Balla László, aki Kapus mellett alpolgármesterként dolgozik. „Nincs ügy, nincs miről beszélni, nincs olyan szenzáció, amit keresnek. A polgármester úr dolgozik, nincs napirenden a lemondása. Lezárult az a fejezet, ami ezeknek az ügyeknek a nyilvánosságra kerülésével indult, végre az önkormányzat a munkájával foglalkozik.” Ez a megközelítés egyébként összecseng a polgármester felfogásával is.
Ennek ellenére több képviselő is aggódik Kiskunfélegyházáért. A már említett Bense Zoltán Horváth Gáborral és a jobbikos Kollárral egybehangzóan attól tart: a testület legnagyobb frakciójának belső bizonytalansága az egész város stabilitását hátrányosan érintheti. Mások abban bíznak, hogy majd a regionális Fidesz-vezető, Kerényi János tesz rendet. Igaz, az ő tavasz eleji békéltetési kísérlete veszekedős kudarcba fulladt a félegyházi szereplők között. A megyei kormányhivatalt is vezető Kerényi akkor azt mondta: a belső harc miatt nem támogatja sem Kapus lemondását, sem a testület feloszlatását, mert „egy időközi választás nem tenne jót a súlyos gazdasági és pénzügyi gondokkal küzdő városnak”.
Mégis elképzelhető – és ezt forrásaink is megerősítették –, hogy bizonyos ügyek és újabb bizonyítékok még nem kerültek nyilvánosságra. Mindenesetre már az eddigiek és a továbbiak gyanúja is elegendő volt ahhoz, hogy Kapusról a Fidesz levegye kezét: 2014-ben a térségben már nem is ő, hanem Lezsák Sándor indul majd a parlamenti mandátumért.
(Ha Ön is vidéken él, és tud olyan helyi politikusról, aki ellen felmerült környezetében a jogellenes cselekmény gyanúja, kérjük, írja meg nekünk a
címre!)