Sportfogadás: A futball elképzelhetetlenül nagy ünnepe van ma

  • SF Főosztály
  • 2016. június 25.

Kispálya

Ma brit rangadó, és ebből az alkalomból higgadt, távolságtartó elemzésben mutatunk rá a labdarúgás mélyebb értelmére. Tippelünk is, természetesen.

„Az ember persze azzal a hiú reménnyel ül le minden futballebéhez, amellyel minden futballvébéhez is, hogy tudniillik a sors most már tényleg igazságot fog szolgáltatni, s végre eljövel a futball ünnepe az angol–skót álomdöntő képiben (azt a gyönyörűséget pedig már elképzelni sem lehet, hogy minderre egy skót–északír és egy angol–ír elődöntő után kerül sor).” Ezt a mondatot, amely a mindig jobbra törő fausti emberben, az ismeretlent fürkésző odüsszeuszi tekintetben rejlő örök vágyakozást – egyszóval a nyugatiság leglényegét – desztillálta mindenki számára érthetővé, éppen tíz éve írtuk a Magyar Narancsban azon alkalomból, hogy az angol válogatottat kiverte az NSZK az angliai Európa-bajnokság elődöntőjében.

Nos, alig telt el 20 év, és itt a vágyott futballünnep: Wales–Észak-Írország egy komoly nemzetközi labdarúgótorna nyolcaddöntőjében! (Ne legyünk telhetetlenek, elvégre a Halley-üstökös is csak 76 évenként jár erre!) Persze, ez az ünnep lehetne nagyobb is, de a végén összejöhet azért egy igazán nagy döntő is, mivel az egyik ágról Anglia vagy Írország, a másikról Wales vagy Észak-Írország juthat el odáig. (Ha már egyszerre mind a négyen nem juthatnak döntőbe a merev szabályok miatt.)

false

 

Fotó: MTI

Ha hallottak valaha is Beatles-, Hollies- vagy Rolling Stones-dalokat énekelni külvárosi londoni, liverpooli vagy manchesteri kocsmákban, akkor nem kell semmit sem tovább magyarázni: mert ahogyan azoknak a dallamoknak, úgy a zöld füves futballpályának, a meg nem alkuvó, ám a jobbik tudását elismerő sportszerű küzdelemnek, a 0-10-nél is töretlen gólra törekvésnek, valamint a labdarúgás legcsodálatosabb vívmányának, a vonalszélső-játéknak is a Brit-szigetek az igazi színtere. Hagyjanak is a nevetséges, öncélú kötényekkel, az állítólagos latin könnyedséggel, a ká-európai „csibészség” ködös mitológiájával, tudós futballedzők taktikai „variációival” meg játékrendszereivel – ezek mind komolytalan dolgok. A futball a maga nagyszerűségében kizárólag a Brit-szigetek csapatai közötti küzdelmekben tárulkozhat föl – és hogy erre nem mindenkinek van szeme (igen, hát nagyjából a világ 99 százalékának), az mindent elárul földgolyónk jelen- és jövőbeli lehetőségeiről.

A Wales–Észak-Írország találkozó az igazi brit foci (= igazi foci), vagyis jellemzően az angol másod- és harmadosztály, a skót és az ír bajnokságok apoteózisa, hiszen a két válogatott tagjai jórészt ezekből a sorozatokból érkeztek; és egyúttal a sors igazságszolgáltatása, a futball elképzelhetetlenül nagy ünnepe. Az eredmény akármi lesz is, egyik szemünk sírni (kiesik egy brit csapat), a másik nevetni fog (továbbjut egy brit csapat).

A 18 órakor kezdődő rangadó előmérkőzése a lengyel–svájci meccs lesz (15.00), a levezető körökről egy horvát–portugál gondoskodik (20.00), borítékolhatóan rengeteg műeséssel, fetrengéssel és időhúzással.

A Magyar Narancs Sportfogadási Főosztályának tippjei mára:

Wales–Észak-Írország 2,5 gól felett (2,8 körüli oddsokkal)

Svájc–Lengyelország X2 (1,4 körüli oddsokkal)

Horvátország–Portugália 2,5 gól felett (átlagosan 2,5-es szorzókkal)

A brit futball istene vigyázza az önök tippjeit!

Frissítés: Két esetben is lukra futottunk, de sebaj, mert mindenért kárpótolt a Wales–Észak-Írország rangadó fokozhatatlanul parádés színvonala.

Figyelmébe ajánljuk

A polgármester kételkedik a pofonjáról készült felvételben, pedig létezik

Nagy János szigetszentmiklósi polgármester képviselői kérdésre nem cáfolta, hogy megütött egy helyi lakost az adventi vásárban, ugyanakkor megkérdőjelezte az erről készült térfigyelő kamerás felvétel létezését. Lapunk a vita eldöntését azzal segíti, hogy közreadja a felvétel egyik részletét. A polgármester pofonja utáni testületi ülésen a városvezetőt kötelezték arra, ha büntetőügy részese lesz, köteles arról beszámolni.