Sportfogadás: A futball elképzelhetetlenül nagy ünnepe van ma

  • SF Főosztály
  • 2016. június 25.

Kispálya

Ma brit rangadó, és ebből az alkalomból higgadt, távolságtartó elemzésben mutatunk rá a labdarúgás mélyebb értelmére. Tippelünk is, természetesen.

„Az ember persze azzal a hiú reménnyel ül le minden futballebéhez, amellyel minden futballvébéhez is, hogy tudniillik a sors most már tényleg igazságot fog szolgáltatni, s végre eljövel a futball ünnepe az angol–skót álomdöntő képiben (azt a gyönyörűséget pedig már elképzelni sem lehet, hogy minderre egy skót–északír és egy angol–ír elődöntő után kerül sor).” Ezt a mondatot, amely a mindig jobbra törő fausti emberben, az ismeretlent fürkésző odüsszeuszi tekintetben rejlő örök vágyakozást – egyszóval a nyugatiság leglényegét – desztillálta mindenki számára érthetővé, éppen tíz éve írtuk a Magyar Narancsban azon alkalomból, hogy az angol válogatottat kiverte az NSZK az angliai Európa-bajnokság elődöntőjében.

Nos, alig telt el 20 év, és itt a vágyott futballünnep: Wales–Észak-Írország egy komoly nemzetközi labdarúgótorna nyolcaddöntőjében! (Ne legyünk telhetetlenek, elvégre a Halley-üstökös is csak 76 évenként jár erre!) Persze, ez az ünnep lehetne nagyobb is, de a végén összejöhet azért egy igazán nagy döntő is, mivel az egyik ágról Anglia vagy Írország, a másikról Wales vagy Észak-Írország juthat el odáig. (Ha már egyszerre mind a négyen nem juthatnak döntőbe a merev szabályok miatt.)

false

 

Fotó: MTI

Ha hallottak valaha is Beatles-, Hollies- vagy Rolling Stones-dalokat énekelni külvárosi londoni, liverpooli vagy manchesteri kocsmákban, akkor nem kell semmit sem tovább magyarázni: mert ahogyan azoknak a dallamoknak, úgy a zöld füves futballpályának, a meg nem alkuvó, ám a jobbik tudását elismerő sportszerű küzdelemnek, a 0-10-nél is töretlen gólra törekvésnek, valamint a labdarúgás legcsodálatosabb vívmányának, a vonalszélső-játéknak is a Brit-szigetek az igazi színtere. Hagyjanak is a nevetséges, öncélú kötényekkel, az állítólagos latin könnyedséggel, a ká-európai „csibészség” ködös mitológiájával, tudós futballedzők taktikai „variációival” meg játékrendszereivel – ezek mind komolytalan dolgok. A futball a maga nagyszerűségében kizárólag a Brit-szigetek csapatai közötti küzdelmekben tárulkozhat föl – és hogy erre nem mindenkinek van szeme (igen, hát nagyjából a világ 99 százalékának), az mindent elárul földgolyónk jelen- és jövőbeli lehetőségeiről.

A Wales–Észak-Írország találkozó az igazi brit foci (= igazi foci), vagyis jellemzően az angol másod- és harmadosztály, a skót és az ír bajnokságok apoteózisa, hiszen a két válogatott tagjai jórészt ezekből a sorozatokból érkeztek; és egyúttal a sors igazságszolgáltatása, a futball elképzelhetetlenül nagy ünnepe. Az eredmény akármi lesz is, egyik szemünk sírni (kiesik egy brit csapat), a másik nevetni fog (továbbjut egy brit csapat).

A 18 órakor kezdődő rangadó előmérkőzése a lengyel–svájci meccs lesz (15.00), a levezető körökről egy horvát–portugál gondoskodik (20.00), borítékolhatóan rengeteg műeséssel, fetrengéssel és időhúzással.

A Magyar Narancs Sportfogadási Főosztályának tippjei mára:

Wales–Észak-Írország 2,5 gól felett (2,8 körüli oddsokkal)

Svájc–Lengyelország X2 (1,4 körüli oddsokkal)

Horvátország–Portugália 2,5 gól felett (átlagosan 2,5-es szorzókkal)

A brit futball istene vigyázza az önök tippjeit!

Frissítés: Két esetben is lukra futottunk, de sebaj, mert mindenért kárpótolt a Wales–Észak-Írország rangadó fokozhatatlanul parádés színvonala.

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.