52/35. Boris Vian

KOmplett

„Az ember sokkal jobban emlékszik a jó pillanatokra. Akkor hát mi haszna a rosszaknak?” – teszi fel a kérdést a Tajtékos napok főszereplője, Colin. Boris Vian életművének számomra ez a mottója. A szerző összes könyve a jó pillanatok dicsőítéséről szól, és arról, hogyan törik össze mégis ez a „jó” a külvilág, vagy éppen saját magunk ostobasága miatt.

Egy gyönyörű nyári estén az egyik újdonsült ismerősömmel könyvekről beszélgettünk. (Ezek az eszmecserék mindig egyfajta tesztjelleggel működnek, remekül ki lehet tapintani a velünk szemben ülő ember karakterét – tehát az ilyen csevegés voltaképpen ravasz rosta, lemérjük, egyáltalán vannak-e kapcsolódási pontjaink.)


Fotó: Gyetvai Zsuzsa

Öt-öt szerzőt neveztünk meg, azokat, akik a legnagyobb hatással voltak ránk. Ismerősöm azt állította, hogy szerinte a Tajtékos napok univerzális remekmű, ebből tanulta meg a legtöbbet a szerelem természetéről. Nekem fel sem merült volna ilyen top 5-ös sorolásban Vian, holott utolsó éves gimnazistaként a legnagyobb rajongója voltam, minden könyvét elolvastam, és olyan akartam lenni, mint ő. Mert Boris testesítette meg nekem az igazi művészt: dzsesszzenész volt, bohém ifjú, sanzonköltő (végzettsége szerint mérnök), egyszóval az a sokoldalú, mindenben nyakig benne lévő valaki, akinek a fantáziája és a humora egy morzsában is megtalálja a viccet, miközben a könyvei nem holmi egymásba kapaszkodó anekdoták vagy öncélú abszurditások halmaza, hanem igenis erős konstrukciók, amik élesen és pontosan építik fel azt, amit ódivatúan üzenetnek, mondanivalónak nevezünk.

Bár a Pekingi őszért rajonganak a legtöbben, nekem a két kedvencem (mert most két hét alatt újraolvastam mindent, és odáig vagyok megint, amit nem hittem volna, annyi csalódást okozott már nekem ez az újraolvasásosdi) újfent csak a Tajtékos napok és a Venyigeszú és a plankton lett. A szójátékokat, a hirtelen gondolati ugrásokat, szinesztéziákat, kitekert képeket és nevettető megjegyzéseket sokkal inkább értékelem, mint korábban. Vian könyvei egyszerre regények, költészet és zene – legalábbis nekem. A Tajtékos napok koktélzongorájában (olyan hangszer, amin ha jól játszunk, a darab végén épp a hangulatunknak megfelelő italt készíti el) összpontosul mindez a legszemléletesebben.


Fotó: Gyetvai Zsuzsa

A legszebb Viannál, hogy hiába a burjánzás, hiába a látszólag széttartó szálak kusza halmaza, hiába a harsány szereplők színes seregszemléje, a lényeg változatlan. Miközben dőlünk a nevetéstől, illusztrálódik, milyen nevetséges is a bürokrácia, milyen hiábavaló a háború, és milyen fontos a szerelem, amit, ha átéltünk (…) „Körös körül bőséges csönd lett, és a világ maradék részének java darabja kezdett egy fabatkát sem érni”. Hogy nincs vigasz és nincs remény, de azért próbáljuk élvezni ezt az egészet. A lemondásokkal, a fájdalommal együtt. (Imádom ezt a párbeszédet a két szomorú szerelmes között, akik éppen (két különböző okból) elveszítik a szerelmüket. „– Miért nem veled találkoztam előbb? – kérdezte Alise. – Éppúgy szerettelek volna, de most már nem tehetem. Őt szeretem. – Tudom – mondta Colin. – Most már én is Chloét szeretem jobban.”

(A képet a Venyigeszú és a planktonhoz készítettük, én Óvadóc lennék, a helyszín a regény nyitóbulija, ahol az Őrnagy és Venyigeszú harcol a lányért. Nem látjuk, de a háttérben röhög Antiochio. És a végzet már előkészülődik…”

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.