7 kérdés – Garaczi László

  • - urfi -
  • 2012. március 12.

Könyv

A kalocsai Forradalmi Ezredről, a Ho Si Minh főiskoláról és a lemúrokról ezúttal nem esik szó, megtudjuk viszont, mit írt Allen Ginsberg egy szalvétára, és azt is: mit tenne a magyar irodalom egyik legeredetibb prózaírója, ha egy napra nő lehetne. A tizedik gén című darabját március 13-án játssza a KOMA a debreceni VI. DESZKA Fesztiválon.

1. Kitől kérnél autogramot?

Istentől. Amúgy eddig két embertől kértem autogramot: Szendrő Józseftől és Allen Ginsbergtől. Utóbbi azt írta egy papír zsebkendőre: goranga. Fogalmam se volt, mit jelent. Pár évvel később odaadtam egy Beata nevű gdanski hippilánynak.

2. Mi a luxuskiadásod?

Az élet maga fényűzés, tehát minden luxus, és semmi nem az. A könyveim megjelenését szoktam luxuskiadásnak érzékelni (jó, enyhe túlzás).

3. Harry Potter vagy Háború és béke?

Nem tudom, nem olvastam a Harry Pottert. Ha tippelni kell, a Háború és béke.


Fotó: Simonyi Balázs

4. Melyik kitalált figuránál érezted leginkább, hogy mintha rólad mintázták volna?

Spejbl és Hurvinyek, vagy Tádé, vagy Artúr – a mozgáskultúra, a világnézet és a kardozás miatt.

5. Mit tennél, ha nő lehetnél egy napra?

Randiznék magammal. Ha maradna időm… na jó, ezt inkább nem mondom el. Vagy: mindenképpen megpróbálnék egy másodperc alatt kiválasztani valamit egy zsúfolt kirakatból, ami nagyon tetszik.

6. Mit töltöttél le utoljára?

A NASA legújabb titkos följegyzéseit, hogy mivel kísérleteznek mostanában (fel szoktam törni az adatbázisukat, kicsit körülnézek, kifelé eltüntetem a nyomokat, és olaj). Előtte a Csók, anyu című magyar filmet, és néhány afgán női ketrecharcos videót. De nem tudom, nem illegális ez mostanában? Remélem, nem beugratós kérdés volt, mert akkor mindent visszavonok.

7. Kultúrafogyasztóként miről gondoltad legutóbb, hogy ez a legjobb dolog a világon?

David Bowie: Rock 'n' Roll Suicide (1981 novembere, Zuzu lakása, kislemez, negyvenhétszer zsinórban, valahol az Almássy tér környékén).

Garaczi Lászlóval készült interjúnk itt olvasható, legutóbbi, Arc és hátraarc című regényéről szóló kritikánk pedig itt.

Figyelmébe ajánljuk

Félmosoly

E sorok írója kevés nyomasztóbb filmet látott, mint ez a számos fesztiválon (egyebek közt a cannes-in) díjazott darab. Eleinte csak kicsit kényelmetlen a társtalan és mint lassan kiderül, családtalan szülésznő története, végül azonban szinte elviselhetetlen a sorstól kizsarolt, hamis idill feszültsége.

Buffalo Soldiers

  • - turcsányi -

Van ilyen film egy rakás, egytől egyig hősköltemények. Talán csak abban különböznek, hogy némelyeknek odaírják az elejére, hogy „igaz történet alapján”, némelyeknek meg nem.

És mindenki másnak

Az előadás Ken Loach 2016-os, Cannes-ban Arany Pálma díjat nyert filmjének adaptációja. Nagy port kavart a mű, még a brit parlamentben is téma volt. A szívrohamon átesett asztalos (a színpadi adaptációban ácsmester) kilátástalan bolyongása az angol szociális és egészségügyi ellátó rendszerben ugyanis a döntéshozókkal szembeni vádiratként is felfogható.

Fénytörésben

  • Veres András

Kardos András gyakran él új könyvében (is) a skizofrénia kifejezéssel; szerinte édesapja, Pándi Pál „morális skizofréniában” élt és alkotott, a vele párhuzamba állított Fehér Ferencet pedig (akiről könyvet szándékozik írni a közeljövőben) a „szabadság-skizofrénia” jellemezte. Könyvét olvasva ő maga is úgy jelenhet meg előttünk, mintha valamifajta furcsa fénytörésben állítaná elő szövegeit.

Palotám Pesten

A Szabadság téri tőzsdepalota 1905. október 30-án kezdte meg működését egy valahai kaszárnya helyén. Az ünnepélyes avató elmaradt, és már egy hónappal a nyitás után kezdetét vették az 1907-ig eltartó átalakítási munkálatok.

Bűnözők között

Kedden frissítette az Egyesült Államok pénzügyminisztériumához tartozó Office of Foreign Assets Control, azaz a külföldiek vagyonát ellenőrző hivatal az ún. blokkolt személyek szankciós listáját, amelyen január 7-től immár Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője is szerepel.

Edward Young jóslata

  • Földényi F. László

Edward Young angol költő 1759-ben Vélekedések az eredeti kompozícióról című esszéjében feltette a kérdést: „Eredetinek születve hogyan lehetséges, hogy másolatokként halunk meg?” Válasza: mert majmokként viselkedünk és egymást utánozzuk.

Hogyan vágjunk át az aknamezőn?

Mi jöjjön 2026-ban a NER bukása után – a gazdaság területén? Cikkünk első részében, melyet a Narancs előző, 2024. december 19-i számában közöltünk, tudós szerzőnk az új, kívánatos kormányzati struktúra és az aprómunka kérdéseivel foglakozott, és a kibontakozás feltételeit az euró bevezetésében, valamint a gazdasági versenysemlegesség, a jogbiztonság és a közbeszerzések tisztaságának visszaállításában jelölte meg. Mi kéne még?