A bolgár kormány is Orbán mellé állt a Sargentini-vitában

  • MTI/narancs.hu
  • 2018. szeptember 19.

Külpol

A lengyelek után.

A bolgár kormány szerdán bejelentette , hogy Lengyelországhoz csatlakozva megvétózza a Magyarország ellen a jogállamisági eljárás keretében esetleg hozandó uniós szankciókat.

"A bolgár kormány egyhangúlag úgy határozott, hogy elő kell készíteni a Magyarországot megvédő állásfoglalást" - közölte egy Szófiában kiadott nyilatkozatban Kraszimir Karakacsanov miniszterelnök-helyettes, védelmi miniszter.

Bármilyen büntető lépés Magyarország ellen "veszélyes precedenst teremtene" - tette hozzá a miniszter, aki szerint szankciók célpontjává válhat Bulgária is.

Az Európai Parlament (EP) múlt szerdai plenáris ülésén megszavazott, Judith Sargentini holland EP-képviselő által összeállított jelentés szerint Magyarországon "rendszerszintű fenyegetés" éri az unió alapvető értékeit és a jogállamiságot, és ez indokolja az uniós alapszerződés hetes cikke szerinti eljárás megindítását. A cikk olyan többlépcsős eljárást tesz lehetővé, amely az uniós alapértékek súlyos és rendszerszintű megsértése esetén végső soron akár az érintett állam szavazati jogának felfüggesztésével vagy más komoly szankcióval is járhat, de ehhez az összes többi EU-tag egyöntetű támogatására lenne szükség.

A lengyel külügyminisztérium már múlt szerdán közölte, hogy a Magyarországgal szembeni esetleges szankciók ellen fog szavazni az európai intézményrendszer különböző fórumain.

A jobbközép bolgár kormánypárt, az Európai Néppárthoz (EPP) tartozó Gerb a múlt heti szavazáson is a jelentés ellen voksolt, és nacionalista koalíciós partnere is közelítheti Orbánhoz.

Bíró-Nagy András elemző a narancs.hu-nak adott interjújában valószínűsítette, hogy a horvát és szlovén EPP-tagpártok mellett a Gerb is követné Orbánt, ha a Fidesz kilépne az Európai Néppártból.

„Súlyos sebet kaptak Orbán európai ambíciói"

A Sargentini-jelentés elfogadásából logikusan következne, hogy a Fidesznek távoznia kell az Európai Néppártból, de az európai parlamenti választásokig mindkét fél a status quo fenntartásában érdekelt. Bíró-Nagy András politológus szerint Orbán - európai ambíciói felől nézve - stratégiai hibát vétett. Narancs.hu: Meglepte, hogy ekkora többséggel ment át a Sargentini-jelentés?

Figyelmébe ajánljuk

Mit jelent számunkra az új uniós médiatörvény?

  • Polyák Gábor
Március 13-án az Európai Parlament is rábólintott, és így uniós jogszabállyá lett az európai mé­dia­szabadságról szóló törvény. A rendelet végleges szövegét hamarosan ki is hirdetik az európai közlönyben. Mit jelent ez az új szabályozás a magyarországi sajtóviszonyokra, és mit az európaiakra nézve?