Forrongó Szíria

Alavitás kérdések

Külpol

Miközben az Aszad-rezsim immár kötésig vérben gázol, az ENSZ Biztonsági Tanácsában az oroszok és a kínaiak vétója meghiúsította a nemzetközi közösség egységes fellépését Damaszkusz ellen. A szégyen az övék - ám a beavatkozás és Bassár al-Aszad elmozdítása valójában egyetlen nagyhatalomnak, de Izraelnek sem érdeke.

Rég nem fogadtak Damaszkuszban senkit akkora pompával, mint a minap odalátogató Szergej Lavrov orosz külügyminisztert. Kirendelt fiatalok ezrei lengették a szír és az orosz zászlókat, az állami média pedig örömódákat zengett az orosz vétóról. Eközben élesedik a küzdelem a szíriai kormányerők és az ellenzék heterogén csoportjai között. Véres, több száz halálos áldozattal járó kormánypárti offenzíva zajlik a főváros északi külvárosaiban és az ország középső régiójában; a közép-szíriai homszi és hamái tartományokban a legfeszültebb a helyzet. A nyugati sajtó tunéziai és egyiptomi forgatókönyvet vizionál, mondván, hogy Szíria is katonai rendszeren alapuló, alapvetően szekuláris berendezkedésű állam, így a hatalomváltás is hasonlóan játszódhat le Damaszkuszban.

Csakhogy a szíriai belpolitika sokban különbözik az egyiptomi, a tunéziai, kivált a líbiai helyzettől. Igaz, hogy a szír katonai-politikai elit felemelkedése - hasonlóan az egyiptomihoz - a gyarmati múltban gyökerezik, és ugyanolyan, alapvetően világias középosztálybeli társadalmi háttérrel rendelkezik, ám Szíriában ez az elit különleges vallási hátterű, ami a jelenlegi helyzet kifutását is bonyolíthatja.

Ki mit akar?

A Szíriát irányító franciák - miután 1936-ban egyesítették a négy részre osztott mandátumot - a többségi szunnitákkal és a folytonosan lázadozó, de kiváló katonának számító drúzokkal szemben a tengerparti hegyvidék síita szektájának tartott alavitákat preferálták a katonai kiképzés terén. Így a függetlenség elnyerése után közülük került ki a tisztikar jelentős része, akik vezető szerepet játszottak a 40-es, 50-es évek permanens katonai puccsaiban. Így a csaknem 50 éve hatalomra került Baath-párt katonai hátterét az alavita elit adta. Hatalmuk megszilárdulása akkor vált teljessé, amikor kiegyeztek a gazdaság jelentős részét - főleg a nemzetközi szálakat - kezükben tartó keresztény kisebbségi csoportokkal, örményekkel, ortodoxokkal, maronitákkal. Ilyenformán e két - a lakosság egynegyedét kitevő - csoport íratlan megegyezésén alapul a fennálló politikai rendszer.

A paktumból kimaradó - ugyanakkor a lakosság háromnegyedes többségét adó - szunniták már a 70-es, 80-as években lázadoztak; iszlamista köntösben fellépő mozgalmukat akkoriban még keményen leverték. A jelenlegi feszültséggócok is a politikai és gazdasági hatalomból nagyobb részt kívánó és a gazdasági nehézségeket súlyosabban megélő, szunnita társadalmi bázisnak tekinthető Közép-Szíriában (ez Homsz és Hama vidéke) alakultak ki, illetve a déli, drúzok lakta területeken. A tengerparti városokban pedig az elmúlt évtizedekben a hegyvidékről betelepülő alavita közösségek ellen irányul a népharag.

Mindazonáltal az esetleges elitváltás súlyos következményekkel járhat - és nemcsak az alaviták számára. Az egyiptomi forgatókönyv - azaz az elnöki család leváltása az erőszakszervezetek irányításával - semmiképpen nem elégítheti ki a szunnita többséget. Szíriában ugyanis elképzelhetetlen, hogy a szunniták úgy kapjanak - akár teljesen demokratikus választásokon - parlamenti többséget, hogy az erőszakszervezetek az alaviták kezében maradjanak. Ha viszont a hadsereget és leányvállalatait alavitátlanítani kívánnák, aligha kerülhető el a polgárháború.

E fejleményeket rettegve szemlélik a keresztény közösségek: a polgárháborúban kollaboránsként tekinthetnek rájuk a szunniták. E fenyegetettség sok keresztényben iraki hittársaik elmúlt évekbeli véres tragédiáját idézi fel. Szakértők szerint a keresztényeknek a helyben maradáshoz az egyetlen esélyük az lehet, ha most a szunnitákkal kötik meg a maguk új kiegyezését - gazdasági pozícióik és az életük biztosítása érdekében. A drúzok a maguk részéről amolyan "kint is vagyunk, bent is vagyunk" pozíciót vettek fel; de kényes a több mint egymilliós kurd kisebbség helyzete is. 'k a több évtizedes elnyomás után éppen az elmúlt években kaptak komoly politikai gesztusokat az államtól, s egyre inkább haszonélvezői voltak Szíria és Törökország közeledésének éppúgy, mint az észak-iraki kurd para-állam megerősödésének meg a vele folytatott határ menti kereskedelemnek. Bármilyen káosz alaposan betenne nekik. A kurdok félelmeit a szunnita hatalomátvétel esetén nyilván helyzetbe kerülő iszlamisták megerősödése is táplálja. A szíriai kurd társadalomhoz - miként törökországi és iraki rokonaikhoz - a szekuláris állami berendezkedés áll a legközelebb: ők csak annyit akarnak az Aszad-rendszertől, hogy megkapják a részüket a területükön található olajkincs jövedelmeiből, s akkor elvannak a decentralista államberendezkedés vagy a föderalizmus különösebb követelése nélkül is.

Így, ahogy vannak

A lázadás hevében még nem rajzolódtak ki az ellenzéki csoportok valós erőviszonyai, de még az sem, hogy egyáltalán többségben vannak-e a rendszer támogatóival szemben - ez ugyanis egyáltalán nem biztos. Az azonban megjósolható, hogy az esetleges rendszerváltás esetén mely politikai erők lehetnek a szír belpolitika megkerülhetetlen szereplői. Az események elindításában itt is kétségtelen szerepet játszott a Facebook-generáció, a fiatal városi értelmiség, míg a felkelés irányítása a hadseregből dezertált - zömmel szunnita - katonák alkotta Szabad Szír Hadsereg kezében van. A legszervezettebb politikai erőnek pedig a mérsékelt szunnita iszlamisták látszanak.

A Muszlim Testvériség vezette 1982-es - levert - lázadás után helyi leányvállalatuk az elmúlt harminc évet illegalitásban és emigrációban töltötte, de a közép- és észak-szíriai társadalom mély vallásossága elég garanciának tűnik arra, hogy győztesen térjenek vissza. Bár vezetőjük, a Londonban élő Ali Bajanúni - a Testvériség több irányítójához hasonlóan - meglehetősen apolitikus álláspontot hangoztat, a szervezet társadalmi beágyazottsága kétségkívül jelentős. Ráadásul a mérsékelt iszlamisták külföldről is kapnak támogatást. Mindenekelőtt a szomszédos Törökországból, amely hónapok óta helyet ad a testvériség konzultációinak. A korábban a Bassár al-Aszad egyik fontos szövetségesének számító török miniszterelnök, Recep Tayyip Erdogan elfordult Damaszkusztól. Nem a véres reakciók távolították el a hagyományos szövetségestől, hanem az a felismerés, hogy az Aszad-rezsim megingása lehetőséget ad Ankara kezébe, hogy a Muszlim Testvériség támogatásával közvetlenül exportálhassák mérsékelt iszlamista rendszerüket a déli szomszédba.

Nem evvel a szándékkal ugyan, de a mérsékelt iszlamisták hatalomra kerülését kívánja leginkább a szíriai konfliktus megoldására bejelentkező Arab Liga is. Aktivitásuk mögött Muhammad Allús libanoni politikai elemző szélesebb nemzetközi folyamatokat lát: a Szaúd-Arábia és Katar dominálta Arab Liga vezetői egy új szunnita reneszánszt vizionálnak, ami feltartóztathatja az Irán vezette síita politikai offenzívát a Közel-Kelet számos országában. Ilyen tendencia tényleg tapasztalható: Marokkó, Tunézia és Egyiptom után most Irán kulcsfontosságú térségbeli szövetségese, Szíria következne. Ehhez persze Teheránnak is lesz egy-két szava, hisz' Damaszkusz elvesztése súlyos csapás lenne. Szíria stratégiai jelentőségű Irán számára: Izraellel közvetlenül határos, így a Golán-fennsík miatti konfliktus rajta keresztül folyamatosan életben tartható. Számos radikálisan Izrael-ellenes palesztin szervezet székhelye Damaszkusz, s az ország fontos logisztikai háttérbázisa a főbb szövetséges Hezbollahnak is.

Paradox módon a szíriai rendszerváltás Izraelnek sem lenne egyértelműen kedvező. Az évtizedek során kiismert "megbízható ellenség" leváltása félelmeket ébreszt a déli szomszédban. Benjamin Netanjahu miniszterelnök még azt is megpendítette, hogy adott esetben befogadnák a menekülő szír elnök családját. E fura ragaszkodásnak oka lehet az is, hogy bár az Aszad-rendszer legitimációjának egyik alapja a Golán-fennsík visszaszerzésére tett ígéret, ezt a szír kormány soha nem szándékozott beváltani. Az azonban egyáltalán nem biztos, hogy az iszlamisták is megelégednek az elszakított terület iránti sóvárgással. A szíriai mecsetekben zajló pénteki prédikációk állandó témája a megszállt Golán-fennsík: ha egy iszlamista szír kormány valóban rámozdul a visszaszerzésére, meglesz hozzá a társadalmi bázisa.

Az iraki beavatkozás tanulságai az Egyesült Államok vezetését is eltántoríthatják a keményebb fellépéstől. Nyugati elemzők szerint a Biztonsági Tanács orosz vétója, amely egyelőre megbénította a gazdasági szankciókon túlmutató nemzetközi beavatkozást, az éles elítélő retorika ellenére jól jött az amerikai kormánynak. Leginkább azért, mert a rezsimváltás még az egyiptominál is több veszéllyel járhat az Egyesült Államok szövetségese, Izrael számára. Hasonlóképp nem érdeke a változás a nemzetközi politikában párialétbe került országok nagy gazdasági szövetségesének, Kínának sem. És mint a vétó és a Lavrov-látogatás reprezentálta, Oroszországnak sem pálya a fordulat, hiszen Szíria a legfőbb közel-keleti fegyvervásárlója. Európa pedig, amelynek leginkább érdeke volna a térség stabilitása, ugyancsak megátalkodottan hallgat.

Aknavetőkkel a civilek ellen

A történelem megismételheti önmagát - mondják arab politikai elemzők a közép-szíriai Homszról. Újra megtörténhet a szomszédos Hama 1982-es tragédiája, amikor a Muszlim Testvérek lázadásának leverése során Háfiz al-Aszad légiereje és tüzérsége megostromolta a várost. A tisztogatásoknak több tízezer áldozatuk volt, a kemény fellépés eredményeképpen a két évvel korábban hatalomra került elnök húsz évre megszilárdította pozícióját.

A Homszban zajló események kísértetiesen hasonlítanak a harminc évvel ezelőttiekre. A várost immár nehéztüzérséggel lövik, szíriai emberi jogi szervezetek humanitárius katasztrófától tartanak. Az al-Dzsazíra televízió helyszíni jelentése szerint fogynak a védők élelmiszerkészletei, nincs gyógyszer, az áramellátás akadozása miatt a kórházakban áldatlan állapotok alakultak ki, az inkubátorok leállása miatt csecsemők haltak meg. Hasonlóan véres összecsapások zajlanak a sokat próbált Hamában, Idlibben és Damaszkusz környékén is.

Az Európai Parlament liberális frakciójának vezetője, Guy Verhofstadt úgy vélte, egy új Srebrenica játszódik le a szemünk előtt, s az eddig meglehetősen passzív európai politikai köröket cselekvésre szólította fel. A nemzetközi közösség aktivizálódását immár az ENSZ emberi jogi bizottságában is sürgetik.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.

„Itt nyugszik fiam, Marcel”

A holokauszt minden tizedik áldozata magyar volt. Köztük azok is, akiket a kevéssé közismert északnémet lágerrendszerben, a Neuengammében pusztítottak el. Miért fontos az emlékezés, és hogyan fest annak kultúrája? Mit tehetünk érte, mi a személyes felelősségünk benne? Hamburgban és a környező városokban kerestem a válaszokat.

 

Nacionalista internacionálé

Felejtse el mindenki az ósdi románozást vagy szlovákozást, a 2020-as évekre megújult a szélsőjobb: elsősorban a Nyugatot szidják egymás helyett. Június 9. után az Európai Parlamentben már pártcsaládjuk is van.