Annyira berágtak a németek, hogy Angela Merkel nem is fogadta Orbán Viktort

  • narancs.hu
  • 2017. április 10.

Külpol

Magyarország a külügyek területén is jobban teljesít.

A Magyar Nemzet arról ír, hogy újabb mélypontra jutottak a magyar–német kapcsolatok, ugyanis elmarad a május 5-re tervezett berlini külügyminiszteri találkozó a V4-ek és Németország között. A lap szerint arra sincs esély, hogy a közeljövőben kétoldali tárgyalások jöhessenek létre. A májusi találkozóra elvileg azért nem kerül sor, mert egyik fél sem látta volna értelmét, mivel nem sok közös téma van, noha a Magyar Nemzet szerint még Orbán Viktor közvetlen környezetéből is próbáltak erősen lobbizni a német kereskedelmi szervezeteknél, hogy találjanak már olyan gazdasági témát, amiről lehetne beszélgetni.

A lap úgy tudja, Szijjártó Péter 2016 végén és 2017 első heteiben négyszer (!) kezdeményezett kétoldalú megbeszélést Frank-Walter Steinmeier leköszönő német külügyminiszterrel, de mindhiába, mind a négy alkalommal lepattintották.

Külügyi források szerint a magyar kormány megítélése annyira rossz Berlinben, hogy az ottani kormányzati szereplők nem szívesen találkoznak magyar kormánytagokkal, ahogy az egyre kevesebb magyarországi német beruházás oka is abban keresendő, hogy nagyon rossz az Orbán-kormány megítélése Németországban.

false

 

Fotó: Sören Stache/EPA/MTI

A Magyar Nemzet szerint sem a lex CEU, sem a kiskereskedelmi áruházláncok működését is sújtó kormánytervezet nem tett jó a német–magyar kapcsolatoknak. Mindezt jól illusztrálja, hogy bár 1992-ben, éppen negyedszázada Magyarországgal is kötött barátsági szerződést Németország, Angela Merkel kancellár múlt héten csak a szlovák és cseh kollégáját fogadta ebből az alkalomból, Orbán Viktort nem – pedig a magyar diplomácia veszettül tepert, hogy a találkozó megvalósuljon. Most viszont már az sem túl valószínű, hogy az idei év végén vagy 2018 elején Merkel Budapestre látogasson, noha ez szintén nem kétoldalú találkozó lenne, a magyar kormány mint a V4-ek akkori elnöke futna neki egy Németország plusz V4-ek kormányfői találkozónak.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.