Megválna a főváros a Bálnától

  • Narancs.hu/MTI
  • 2017. szeptember 27.

Lokál

Pályázatot írnak ki az értékesítésre, várják a piaci jelentkezőket. Az ellenzék tiltakozik.

A Bálna Budapest Kereskedelmi és Kulturális Központ nyílt pályázati eljárás útján történő értékesítéséről döntött a Fővárosi Közgyűlés szerdán, tudósít az MTI. A testület 20 igen szavazattal, 9 nem szavazat ellenében és 1 tartózkodás mellett határozatot hozott arról, hogy

nyílt pályázati eljárás lefolytatása útján értékesíteni kívánja a 12 ezer 975 négyzetméter alapterületű ingatlant.

Az ingatlan legalacsonyabb vételára – az adásvételi szerződés tervezete szerint – nettó 11 milliárd forint. Tarlós István főpolgármester ezzel kapcsolatban hangsúlyozta:

nem arról született döntés, hogy a főváros eladta a Bálnát,

hanem kiírnak egy pályázatot, amelynek eredménye a közgyűlés elé kerül, és arról dönt majd a testület.

false

 

Fotó: Sióréti Gábor

 

Az előterjesztést Bagdy Gábor főpolgármester-helyettes jegyezte: eszerint „a leghatékonyabb üzemeltetési modell alkalmazása mellett sem biztosítható a komplexum önkormányzati keretek közötti nyereséges üzemeltetése”, és mivel van piaci érdeklődés az épületre, ez kiváló alkalom arra, hogy a főváros értékesítse az ingatlant.

Olyan befektetőt keresnek, aki „az esetleges szinergiák felhasználásával hosszú távon is biztosítani képes a főváros számára emblematikus épület állagának fenntartását, az abban nyújtott közösségi szolgáltatások elérhetőségét, végső soron a Bálna-beruházás eredeti céljainak megvalósítását, miközben a befolyó vételár kellő fedezetet nyújt a Bálna-projekt eddigi ráfordításaira”.

Az ellenzék részéről tiltakozás fogadta a tervet: Horváth Csaba (MSZP) bűncselekménynek nevezte a Bálna tervezett eladását, és hűtlen kezeléssel gyanúsította Tarlós Istvánt.

„A városvezetés el akarja adni a Bálnát 11 milliárd forintért, hogy metróalkatrész legyen belőle”

– mondta. A jobbikos Tokody Marcell sem támogatja a Bálna eladását, Gy. Németh Erzsébet (DK) szerint pedig a városvezetés alkalmatlan a feladatának ellátására, ugyanis hét éve képtelenek a Bálnát működtetni.

Bagdy Gábor az elhangzottakra reagálva azt mondta: „A 2010 előtti városvezetés rossz konstrukcióban szerződött, és a mostani városvezetés félkész épületet örökölt.”

A Bálnáról írott cikkünket itt olvashatják.

Repül a bálna

Kiábrándító véget ért Budapest nagy találkozása az oly régóta áhított sztárépítészettel. Egy év háborúzás után a fővárosra maradt a megannyi perrel terhelt üres kultúrpláza, amely ráadásul az eredeti tervhez képest elrontott másolatnak tűnik. Hogyan jutottunk idáig?

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”