Azért van eladósodva nyakig a Klik, mert a tanárok pénzéhesek

  • narancs.hu
  • 2016. február 18.

Narancsblog

A közoktatás csődje milliárdokban is mérhető, de Lázár ezt is a tanárokra fogná. Ma bebizonyosodott, hogy az orbáni közoktatásban egyvalami biztos: az egyre nagyobb adósság.

A Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) az év végéig rendezni tudja kintlévőségeit – mondta tavaly novemberben az akkor még csúcson lévő Czunyiné, s örömmel jelentette be, hogy a kormány biztosította „azt a 26,7 milliárd forintot, amire még szükség volt”.

Nos, ma kiderült, hogy Czunyiné kissé elszámolta magát, a Klik nemhogy nem tudta rendezni kintlévőségeit, de további adósságba is verte magát. Ami biztos: az intézményfenntartó tavaly augusztusban 7,98 milliárddal tartozott, egy hónappal Czunyiné idézett bejelentése után már 10,1 milliárddal, most pedig – ahogy azt Lázár János mondta a kormányinfón – immár 17 milliárddal.

Noha nemrég az új Czunyiné, Palkovics László is arról beszélt, hogy rendezni fogják az adósságokat, egyelőre semmi jele ennek, úgy látszik, minden energiájukat leköti a Köznevelési Kerekasztal, no meg az, hogy iskolaigazgatóktól kérjenek mindenféle jegyzőkönyveket.

Mondhatnánk erre, hogy hétfőn a parlamentben Orbán Viktor is azzal jött, hogy a közoktatás átalakítására egyebek mellett az önkormányzatok óriási eladósodottsága miatt volt szükség, hát gratulálunk az eredményhez, ám egy percig sem gondolhatunk arra, hogy bárki illetékes ezután magába szállna. Jó példa rá Lázár mai megnyilvánulása. „Óvnám a szakszervezeteket attól a politikától, hogy gyerekekkel próbálják megzsarolni a kormányt egy béremelés érdekében” – mondta a miniszter, azt sugallva, hogy pont az ilyen nem létező bérkövetelések miatt növekszik a Klik adósságállománya.

De ha mégsem, akkor miért? Na, ez az, amit sem Lázár, sem Balog, sem Palkovics nem hajlandó elárulni. Már csak azért sem, mert ezzel a Klik totális csődjét kellene beismerniük. Azt tudniillik, hogy az összebarkácsolt rendszerük magától is össze fog omlani…

Figyelmébe ajánljuk