Kocsisné Elisabeth kalandjai Ráhel és István lakodalmában

  • narancsblog
  • 2014. június 18.

Narancsblog

Kocsisné Elisabeth, barátoknak Bözsi, az órákat szerette. Talán a kitelepítésben kezdődött, vagy később, a szétvert belvárosi lakás megmaradt szobájában, ahol szülei és nagyszülei régi fotóit nézegette. Mikor néhány kevert után egy presszóban igent mondott annak a Kocsis Lajosnak, annak a büdös prolinak a zsíros hajával, lapátkezével és az állandóan lobogtatott párttagságijával, már rutinos tolvajnak számított. Ő maga nem ezt a szót használta volna. Nyugodt lélekkel tette zsebre az olcsó karórákat, ez volt a legkevesebb, amivel az a rohadt rendszer tartozott neki. A privatizáció után már vehetett is volna magának, igazi svájcit, többet is, de ő még mindig a máséra vágyott. Ma este nyugton maradok, mondta magában Kocsisné Elisabeth, miközben a frissen aszfaltozott úton, csendben suhantak Tükröspuszta felé az alkonyatban. De ahogy a megboldogult, édes tanti, Marokné Sissy mondogatta mindig: ember tervez, Isten végez.

OV háta mögött nem K.-né Elisabeth látható

OV háta mögött nem K.-né Elisabeth látható

Fotó: Facebook/Orbán Viktor

A lagzi maga volt a gyönyörűség. Minden a helyén volt, hagyomány és modernség, elegancia és egyszerűség. Arányérzék és jóízlés, ez a két szó jutott eszébe, némi gondolkodás után. A cigánybanda húzta a násznépnek, a tanya végiben pedig a fiatalok szórakoztak a maguk zenéjére. Csupa kiválóság gyűlt össze az ünnepre, kezdve a közjogi méltóságos uramékon, a minisztereken és a környék földesurain át a művészeti élet jeles képviselőiig. Még a tekintetes kormányfő úr is kezet szorított velük. A birkapörkölt alatt rotyogó tűz fényénél az asszonyok elsírták magukat, ahogy kell és amikor kell. Kocsisné Elisabethet az a jóleső érzés járta át, hogy mindent egybevéve jó irányba mennek a dolgok, és minden szépen eligazodik majd az ő életükben és az országban is. És akkor meglátta a két telefont a szomszéd asztalon. A traktában a desszertek következtek, dobostorta, Rákóczi-túrós, valamint Rigó Jancsik kerültek terítékre, de alighogy a násznép befejezte, már észlelték is, hogy nyoma veszett a két csillogó készüléknek.

Kocsisné Elisabeth, barátainak Bözsi, később sem, magának sem tudott magyarázatot adni az esetre. Telefonokkal eddig még nem volt dolga. Hónapokkal később a sajtóból értesült, hogy az egyik pincér vagy ki feljelentést tett. Azt nehezményezte, írták a komcsi lapok, hogy a felszolgáló személyzet tagjaitól DNS-mintát vettek. Egyesek azt is szóvá tették, hogy ez úgymond különösen drága nyomozati eszköz, amelyet csak indokolt esetben és korlátozott mennyiségben alkalmazhatna a hatóság, ellenben az Orbán–Tiborc-esküvő résztvevői közül 26 embertől vettek mintát. Meg hogy a két iPhone értéke összesen lehet vagy százezer, a vizsgálatok költsége meg úgy 1,3 millió és 7,8 millió közöttire becsülhető. Miért a Nemzeti Nyomozó Iroda életvédelmi osztálya nyomoz kis értékű lopás ügyében, ezt is kérdezgették. Állítólag ráadásul a nyomozók megfenyegették azt bizonyos a pincért, hogy ha nem működik együtt, megütheti a bokáját. De a Központi Nyomozó Főügyészség végül az eljárást minden szempontból rendben lévőnek találta, a felszolgáló feljelentését elutasította, s ezzel az egész hacacáré végére pontot tettek.

Kocsisné Elisabeth elnéző szeretettel követte a híradásokat. A tolvaj ugyan nem került meg, de annyi baj legyen. Nem árt néha a körmükre nézni, gondolta, mert – ahogy a drága jó tanti mondogatta, Isten nyugosztalja – a cselédek mind lopnak, az nekik a vérükben van, kérem.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.