Orbán kinyitja a bukszát – Mese a tizenkét jegyű számokról

  • narancsblog
  • 2013. július 9.

Narancsblog

Felemelő esemény helyszíne volt az Országház Delegációs terme: itt írta alá Orbán Viktor miniszterelnök a 16 „kiemelt” sportági szövetség elnökeivel kötött megállapodást. (A megható jelenetsor közvetítése most is megtekinthető a kormany.hu nyitóoldalán és a sajtószobában.) Ebben az esetben mindez korántsem merő formalitás és protokoll: az ország első emberének akarata szerint 2014 és 2020 között röpke 135 milliárdot költenek a 16 érintett sportágra. A későbbiek miatt érdemes felsorolni: asztalitenisz, atlétika, birkózás, evezés, cselgáncs, kajak-kenu, kerékpársport, korcsolyasport, ökölvívás, öttusa, röplabda, sportlövészet, tenisz, torna, úszás, vívás – szemünk előtt máris megjelent megannyi klasszis hazai sportoló az érintett szakágakból.

Orbán szerint e megállapodás garancia arra, hogy egy eredményes magyar versenyzőnek vagy edzőnek se kelljen megélhetési okokból külföldön sportolnia – kedves szavak attól az embertől, aki egy csöppet sem zavartatja magát amiatt, hogy egészséges, életerős fiatalok százezrei teszik be maguk mögött az ajtót a kevéssé reményteli (ám rendre előremutatónak hazudott) hazai gazdasági, társadalmi, közéleti viszonyok miatt. De hát mit is beszélünk, hazánk napról napra jobban teljesít, s az „európai pénzügyi válság” idején is képes úgy beosztani gazdasági erejét, hogy abból jusson a miniszterelnök személyes passzióira – akarjuk mondani, a magyar sikersportágakra, még ha beledöglünk is! Különben is, ha gyermekekről van szó, akkor semmi sem drága – tette hozzá a lánglelkű és érző szívű kormányfő, a magyar sport ügyeiben járatos megfigyelő pedig kínjában felröhög, hiszen nagyon jól tudja, mennyi jut a „gyerekeknek” az élsportra költött milliárdokból. Amúgy ezzel kapcsolatban nincs illúziója miniszterelnökünknek sem, aki a kormányprogram megvalósult gyermekbarát lépései közül leginkább a mindennapos testnevelés iskolai bevezetését bírta említeni.

Félreértés ne essék, magunk is úgy véljük, a sport, sőt az élsport nagyon fontos szerepet játszik egy nemzet életében – a miénkben meg pláne! Valljuk, hogy nemtelen dolog az efféle, pénzben nehezen kifejezhető hasznot hozó, a nemzeti transzcendenciába történő befektetéseket átszámítani a materiális világ mértékrendszerére, s az összeget demagóg módon lefordítani gyerekétkeztetésre és lélegeztetőgépekre. Meg különben is: ha egy kormány elvégezte a maga – leginkább vakmerő rezsicsökkentésben, a bankok egzecíroztatásában és nemzeti, baráti tőke „helyzetbe hozásában” kifejeződő – dolgát, utána már azt csinál az adófizetők rábízott pénzével, amit akar. Voltaképpen örülhetünk neki, hogy nem hordják kazalba, s nem tüzelik el rögtön (pedig megtehetnék!) – az említett 16 sportágból legalább néhány nemesfém alapú érem kinéz. Nézzünk körül: napról napra újabb értékes magyar helyezések születnek a nemzetközi sportvilágban – legutóbb például a számszeríjász világkupán (itt tennénk fel a kérdést: vajon milyen sötét erők állnak amögött, hogy a fokos, a láncos buzogány, a kelevéz és a csontos kalabér még mindig nem olimpiai szám?).

És nem tudom, figyelték-e – a fenti tizenhatos listából már hiányoznak azok a más eszközökkel amúgy is kiemelten támogatott látványsportok (vízipóló, kézilabda, kosárlabda, jéghoki – s hogy a lényeget a végére hagyjuk: a labdarúgás), melyeket kormányunk egészen más módon, látszólag az államtól függetlenül (valójában az állam csecsén gyarapodó magáncégek által) finanszírozna. Ne feledjük, e pillanatban is épül Orbán Viktor kedvenc futballcsapatának stadionja – a faluban táblák figyelmeztetnek rá, hogy ez egy fillérnyi állami támogatásba sem kerül. Pusztán a CBA, a Mol, az OTP, a Közgép, a Suzuki no meg a Mészáros és Mészáros Kft. és társaik dobtak össze önként 5 milliárdot e nemes célra (s persze a labdarúgó-akadémia működtetésére) – meg kell a szívnek szakadnia ennyi jó szándék láttán. S egy percig se felejtsük el, hogy a számlát ekkor is mi fizetjük. A cégek zömmel a TAO-program (TAO = társaságiadó-kedvezmény) keretében adakoznak, azaz a vállalkozás vagy a társaság leírhatja a támogatás összegét adóalapjából, majd a csökkentett adóalapból még a támogatás mértékével egyező adókedvezményt is igénybe vehet. Minden látszat ellenére mindez persze egyáltalán nem arra való, hogy az adófizetők elől leplezze, mire is költenek felhatalmazás nélkül az adójukból!

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.