A tekintély – Bekeményít az Akadémia elnöke

  • narancsblog
  • 2013. május 14.

Narancsblog

A múlt héten ismét egy nagyszerű férfiút ismerhettünk meg: Berkó András akadémikus, a szegedi egyetem professzora angol nyelvű levélben fordult Herczog Edit szocialista EP-képviselőhöz, nagyjából azzal, hogy ha ez így megy tovább, ő nem áll jót magáért. „Nem tudom, mit kellene tenni, nem akarok terrorista lenni a hazámért, a nemzetemért és a három gyermekemért, így kérem, hagyják abba. Állj, állj és megint csak állj! Igazságot Magyarországnak” – hozzátéve, hogy „sokat kell tanulnunk a zsidóktól, hogy miként kell megvédeni az érdekeinket (akár fegyverekkel)”.

Herczog Edit ahelyett, hogy válaszolt volna az ügybuzgó profnak, inkább a parát választotta. Nem Berkónak írt, hanem főnökeinek, az SZTE rektorának és a Magyar Tudományos Akadémia elnökének. „Kérem, nyugtasson meg, hogy a mellékelt levélben szereplő, a szellemi honvédelem harcos gondolatait felvonultató sorok nem tekinthetők a magyar tudományos élet álláspontjának” – így a levél, ami persze sokkal inkább feljelentés. Csoda, hogy Herczog nem javasolta: nem ártana megvizsgálni, hogy Berkó a doktori címét nem makaón nyerte-e.

Idáig mindez a politika megye kettőjének tipikus pengeváltása, szót sem érdemelne, ám tegnap ismét nyílt levelet hozott a posta, Pálinkás József MTA-elnök reagált az EP-képviselő feljelentésére.

Hogy kikéri magának.

Teljesen egyetértünk. A Magyar Tudományos Akadémia elnökét ne zargassák már ilyen piti ügyekkel, van neki épp elég dolga, játsszák le egymás közt. Csakhogy Pálinkás nem egy szerencsesütivel, hanem háromrészes MTI-közleménnyel reagált. „Levelére pusztán azért válaszolok, hogy az Ön által a Berkó András állampolgári véleménye ügyében megalapozatlanul és méltatlanul nyilvánosság elé citált Magyar Tudományos Akadémia elnökeként a nyilvánosság előtt szólítsam fel Önt és a politikai élet valamennyi szereplőjét, hogy a tudomány intézményeit politikai nézetformálás, kampány vagy provokáció céljaira semmilyen formában ne használják fel. Tartsák tiszteletben a tudomány politikamentességét, a magyar tudomány eredményeit, a Magyar Tudományos Akadémia tekintélyét” – írja Pálinkás, de nem éri be ennyivel, a parakártyát ő is előhúzza. „Félelemkeltő és rejtett fenyegetést tartalmazó sorai, amelyben azt kéri, nyugtassam meg a »tudományos élet álláspontjával« kapcsolatban, a politikai demagógia torz tükrében mutatják a magyar tudományt, a hazai tudósokat.”

Vagyis Pálinkás József – egyúttal a magyar tudomány (sic!) – számára egy bukott párt EP-képviselője a félelemkeltő, nem az, hogy az akadémia tagja egy zsidózó futóbolond, aki angol nyelvű levelezőpartnereket keres, hogy épp a magyar tudomány eredményeire hivatkozva válik tananyaggá a rovásírás, a Szent Korona-tan vagy épp a magyar–sumer/japán/szíriuszi őshazatan, a pilisi szívcsakra. Miközben komplett elmebetegek oktatatnak és kérnek számon a magyar tudomány nevében méretes hülyeségeket, a legfőbb tudóstestület elnöke szerint Herczog Edit a félelemkeltő.

Megértjük, hogy az MTA elnöke most mindenáron bizonyítani szeretné, milyen karakán fickó. Csakhogy ezt pár héttel korábban, az utcanév-állásfoglalás során kellett volna bizonyítania. Ám akkor hallgatott, és eszébe sem jutott felkérni a politikai élet valamennyi szereplőjét, hogy a „tudomány intézményeit politikai nézetformálás, kampány vagy provokáció céljaira semmilyen formában ne használják fel”.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.