Az ország, ahol még nem találták fel a populizmust

  • Ara-Kovács Attila
  • 2015. október 9.

Publicisztika

Európában a 2008-as válság után számos országban létrejöttek radikális populista pártok. Portugália az egyetlen, melyben ilyen párt azóta sincs.

Október 4-én csöndben lezajlottak a parlamenti választások Portugáliában. Nemzetközileg csak kevesen szenteltek neki figyelmet, pedig fontos következtetésekre adhat alkalmat, lévén az eurozóna olyan tagjáról szó, melyet továbbra is komoly krízis sújt. Portugália esete sok tekintetben türközi mindazt a problémahalmazt, mellyel a dél-európai övezet mindmáig küszködik.

Annak ellenére, hogy a közvélemény-kutatások a Szocialista Párt (PS) győzelmét jósolták, s ez nagyjából megfelelt volna a papírformának, ugyanis a 2011 óta kormányzó jobboldali koalíció reputációját igencsak megtépázta a pedánsan abszolvált gazdasági rendteremtés, mégsem a baloldal győzött. Felfoghatnánk ezt úgy is, mint egy nagyon józan, felelősségteljes választói hozzájárulást a folytatáshoz. De a kép azért ennél sokkal árnyaltabb…

Tény, hogy a jobbközép Szociáldemokrata Pártból (PSD) és az úgynevezett Szociális és Demokratikus Centrum-Néppártból (CDS-PP) álló pártszövetség kapta a legtöbb támogatást (38,8%), de ennek dacára kevesebb hellyel rendelkeznek most a parlamentben (230 helyből 100-zal), mint korábban. A baloldalnak, ha érintett pártjainak szavazatait összeadjuk, több mandátuma van, így ha az eddigi kormány vállalja a továbblépést, úgy csak kisebbségi kormány lesz alakítható.

A portugál pártpolitika ugyanakkor jelentősen eltér az európai trendektől. Nem jellemző rá például a nagykoalíció. Kérdés tehát, hogy vajon továbbra is kizárja-e a két nagy párt ezt a lehetőséget?

A 2008-as válság után gyakorlatilag minden olyan európai országban, melyet kirívó módon érintett a monetáris bizonytalanság és a termelés visszaesése, megerősödött a radikalizmus és a populizmus. Létrejöttek olyan alternatív, „lázadó” pártok, melyek felrúgták az eddigi konszenzust és politikai tradíciót. Portugália az egyetlen, melyben ilyen párt azóta sincs.

A magyarázatot erre a legtöbb elemző abban látja, hogy a 10,5 milliós ország az elmúlt, gazdaságilag igen nehéznek bizonyult években – főként 2011 óta – félmillió lakosát veszítette el, többnyire a radikalizmusra hajlamos fiatalokat. Ők a volt portugál gyarmatokra vándoroltak ki, ahol többnyire fellendülést hozott az elmúlt időszak. Ilyen Angola a maga drámai módon fejlődő olajiparával, vagy Mozambik, ahol nagy gázlelőhelyeket tártak fel, s a liberális gazdaságépítés a 2000-es évek második fele óta – az IMF szerint is – példátlan sikernek látszik. Vagy Brazília, mely minden gondja ellenére az egyik meghatározó gazdasági tényezővé vált India és Kína mögött.

Következésképp Portugáliában a választások kampányai, miként az elmúlt hónapokban is, nélkülözik a hisztérikus pillanatokat és a túlzott ellenségeskedést vagy ellenségkeresést. Igaz, ez azt is jelenti, hogy a szavazók száma is eléggé alacsony, ráadásul választásról választára csökken.

Tanulságos megnézni azonban, milyen támogatottságot szereztek a radikális, populista pártok az eurozóna (plusz Norvégia) nyugati államaiban, vagyis a „klasszikusnak” számító demokráciákban a váláság által teremtett különleges kihívások miatt. Dánia, Finnország, Görögország és Nagy Britannia esetében az eredményeket már választások támasztják alá, a többi államban pedig közvélemény-kutatások.

Ausztria

Szabadságpárt (Freiheitliche Partei Österreichs, FPÖ): 32% – a felmérések szerint jelenleg a legtámogatottabb párt.

Dánia

Dán Néppárt (Dansk Folkeparti, DF): 21,1% – a második legtámogatottabb párt lett a 2015. június 18-i választásokon.

Finnország

Finnek (Perussuomalaiset, PS): 17,7% – második (2015. április 19. választás).

Franciaország

Nemzeti Front (Front National, FN): 27% – jelenleg a legtámogatottabb párt.

Görögország

Sziriza (ΣΥΡΙΖΑ): 35,5% – első (2015. szeptember 20. választás).

Hollandia

Szabadságpárt (Partij voor de Vrijheid, PVV): 14,3% – a harmadik.

Írország

Sinn Féin (SF): 19% – negyedik.

Nagy Britannia

UKIP (UK Independence Party): 12,6% – harmadik (2015. május 7.)

Németország

Alternatíva Németországért (Alternative für Deutschland, AfD): 5,4% – az ötödik.

Norvégia

Haladás Párt (Framstegspartiet, FrP): 11,3% – harmadik.

Olaszország

Öt Csillag Mozgalom (Movimento Cinque Stelle, M5S) 26,5% – második.

Északi Liga (Lega Nord, LN): 15,2% – harmadik.

Spanyolország

Podemos: 15,9% – a harmadik.

Svédország

Svéd Demokraták (Sverigedemokraterna, SD): 21,2% – harmadik.

A szerző a DK elnökségi tagja

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.