Al a búsba? A Bush? Picsába...

  • 2000. november 2.

Publicisztika

Lapzártánkkor még nem tudjuk azt, amit az olvasó lapunk kézhezvételekor már igen: hogy ki nyerte az Egyesült Államok elnökválasztását. Innen lesz a feltételes mód; az eredmények ismeretében tessék aztán majd örülni, hogy nem így lett, vagy fejvakarászásba fogni, hogy a szentségit neki, mi lesz most itt.

Mert hogy itt, Ká-Európában is másképp lesz valami, ha a republikánus George W. Bush fut be ott, az valószínűnek tűnik. Bush (aki saját bevallása szerint életében összesen háromszor járt külföldön) és csapata ugyanis a kampány során nyilvánvalóvá tették, hogy másfajta külpolitikát óhajtanak folytatni, mint azt Clinton tette az elmúlt néhány évben. Kevésbé aktívat, elszigetelődőt, kevésbé ambiciózusat. Olcsóbbat.

Innen nézve: önzőt, beszarit, platfuszosat.

Az 1992-es kampányban Bill Clinton hasonló izolacionista sódert nyomott, amihez elnökként is tartotta magát egy darabig. Ennek Kelet-Európában szépen meg is lett az eredménye. A kelet-európai országok NATO-csatlakozása a horizonttal együtt távolodott, az európai nagyhatalmak a volt Jugoszláviát egymás bosszantására használták, miközben a szerbek és a horvátok Boszniát gyilkolták, és egyáltalán, térségünk lendületes tempóban haladt a totális káosz felé. A kurzus valamikor 1995 elején kezdhetett el megváltozni, nagyjából akkor, amikor az Egyesült Államok a jugoszláv konfliktusban aktívan támogatni kezdte a horvátokat és a bosnyákokat. A folyamat - melynek emblematikus figurája a robusztusan beavatkozáspárti Richard Holbrooke volt - logikus következménye Dayton, később Jugoszlávia bombázása, még később a belgrádi októberi forradalom lett. De a demokrata adminisztráció bábáskodott például a román-magyar alapszerződés megszületésekor; és Washingtonból jött a végső, döntő lökés Magyarország, Csehország és Lengyelország NATO-tagságához is. Megannyi fényes siker. A legtöbb, ami elérhető volt az elmúlt négy-öt évben.

Ehhez képest W. kivonná az amerikai csapatokat a Balkánról, és nem bővítené tovább a NATO-t sem. Pedig nem lenne jó megint megtapasztalni, milyen az, amikor a kelet-európai nemzetek magukra maradnak egymással. A saját kormányaikról már nem is beszélve.

Figyelmébe ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz.

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

„Mi nem tartozunk bele a nemzetbe?”

A Nemzeti Összetartozás Hídja egyelőre nem annyira a nemzet összetartozását, sokkal inkább azokat az emberi és eljárásjogi anomáliákat testesíti meg, amelyekkel ma Magyarországon egyre könnyebb bármilyen, NER-nek kedves beruházást végigvinni.