Csapjaik harcban állnak

Publicisztika

Lapzártánkkor éppen nem érkezik gáz Oroszországból Magyarországra. Sőt, Oroszországból sehova sem érkezik gáz. Viszont rohadt hideg van.

Lapzártánkkor éppen nem érkezik gáz Oroszországból Magyarországra. Sőt, Oroszországból sehova sem érkezik gáz. Viszont rohadt hideg van.

A történet rejtélyesnek tűnik, hisz szereplői anynyit hazudnak, amennyit csak bírnak. De valami azért kikövetkeztethető.

A fő játékosok, mint szokásosan, Oroszország és Ukrajna, kisebb szerepekben az uniós országok lépnek fel egyenként, a legkisebben maga az unió.

A Gazprom nevű orosz állami vállalat tavaly év végén átszól Kijevnek: 250 dollár lesz ezer köbméter, úgy 40 százalékkal több, mint eddig, és még örülhettek, hogy luk van a rezsótokon, az uniónak majd' dupla ennyiért nyomjuk. Ez racionális magatartás, az orosz állam - bevételeinek fő forrása az energiahordozókkal való seftelés - elég szarul áll, az olaj ára a padlón, mert a recesszió miatt senki nem veszi, és az orosz gazdaság is a padlón, emiatt és a recesszió miatt. Tavaly még volt 600 milliárd dollár tartalékuk, amit pont az energiaüzletből tettek félre, de ennek a harmadát már ráköltötték a válságra és a rubel megmentésére, de a rubel sem menekült meg, a válság is maradt, és a pénz is elkezdett fogyni. Oroszország, mondjuk így, nem teljesen létező ország. Marad a gáz, mondja magának, próbáljunk azon keresni. Úgyis fizetni fognak, pláne télen!

Kijev a fejét vakarja - ennyi pénze nincs a dologra, sőt, semennyi pénze sincs, mert elvitte a válság. Sőt, a válság azt a pénzt is elvitte, ami sose nem is volt, Ukrajnát 16 milliárd dollárral segítette ki a minap az IMF: Ukrajna még annyira sem létező ország, mint Orosz-, és lényegében csődben van. Kijevben ráadásul kettős hatalom működik; az elnök Juscsenko Viktor és a miniszterelnök Timosenko Júlia azon vannak hajba kapva, hogy ki a keményebb legény/leány Moszkvával szemben. Viktor Júliát Moszkvába küldi: 201 dollár, egy centtel se több. Júlia bemondja, és közben a háta mögé mutogat, Viktorra: bocs, ez tébolyodott, nekem se könnyű. A Gazprom egy darabig nézi a két önfeledt hülyét, aztán megunja: 450. Annyi, mint másnak. Miközben azt sem tudja biztosan, vajon a 201-et képesek lennének-e kifizetni.

Innentől kezdve a dolgoknak nincs más választásuk, mint eldurvulni.

Valaki lopni kezd. A Gazprom megvádolja az ukránokat, hogy nem fizetnek, és még meg is csapolják az EU-nak küldött gázt. Ezért kicsit levesz a gáznyomásból, néha elzárja a csapot. Igazából nem is a Gazprom teszi ezt, hanem maga Putyi elnök. "Nem igaz - zsörtölődik, - hogy minden rajtam, Putyin múlik!" És a főcsőhöz lép.

A Nyeftogaz nevű ukrán állami vállalat vitatja, hogy tartozna, és közben, biztos, ami biztos, megcsapolja a vezetéket, elvégre Ukrajnában még rohadtabb a hideg, és az ukránok is csak emberből vannak, nekik is kell fűteniük, ha van rá pénzük, ha nincs. Talán maguk az ukránok zárják el a tranzitcsapokat. Unió, figyeled, hogy ebben a hidegben hogy elgémberedtek az ujjaim? Már a csapokat sem tudom kinyitni! Tudnál segíteni valahogy?

Az unió országai pedig egyre hülyébben néznek. Eddig évről évre megkötötték különalkuikat az oroszokkal. És lehet, hogy ha együtt lépnek fel, ha az uniónak van közös energiapolitikája, olcsóbban jött volna ki mindenki, és az is biztos, hogy már rég valami mással kéne fűteni, mint orosz gázzal - de a dolog eddig mindig megoldódott valahogy.

De most hogy fog?

Az oroszok úgy gondolják - jó okkal -, hogy Ukrajna sose fog fizetni nekik a gázért, mert nincs neki miből. Az ukránoknak nincs miből fizetniük, viszont a lehető legkésőbb szeretnének megfagyni, ezért amíg van gáz, elveszik, mindegy, hogy a másé. Az oroszok erre nem küldenek több gázt: nem csak az ukránoknak, hanem másnak sem. Hisz az is csak az ukránoké lenne. Aki nem akar megfagyni, az fizessen, de azonnal - üzenik. Még mielőtt csődbe megyünk.

Itt tartunk most. Sokkal inkább a globális válság egyik csúnya mellékkövetkezménye mindez, mint valami nagyorosz nagyhatalmi kötekedés megnyilvánulása. Két szerencsétlen próbálja túlélni a holnapot, és erre a legjobb eszközük momentán a markecolás a nemzetközi piactéren.

És valaki fizetni is fog. Ez a valaki aligha lehet más, mint az unió. Amikor tavasszal jön a gázóra-leolvasó, lehet kezdeni szörnyülködni. Vagy nekilátni valamiféle közös energiapolitika kidolgozásának.

Figyelmébe ajánljuk

Mi, a színek

  • Kiss Annamária

Már az elején világos, hogy a színeknek jelentőségük lesz. A gárda egyik fele piros és fehér ruhát visel, vannak, akik talpig pirosban játszanak, mint az életre kelt Mefisztó (Szacsvay László) is (jelmez: Nagy Fruzsina). A hatalom kiszolgálói, a megalkuvók púderrózsaszínben virítanak.

Perpatvar mobile

A XXI. magyar tánc – e-moll hangneme ellenére életteli verbunkos – szinte csak szignálként szolgál a Fesztiválzenekar Brahms-koncertjén: természetesen arra várunk, hogy a hegedűre és csellóra írt Kettősverseny felcsendüljön, amelynek komponálását maga a szerző egy levelében „mulatságos ötletnek” nevezett. Nem véletlenül: ez egy hálátlan műfaj.

Huszonhét másodperc

  • Pálos György

A történet közismert: az indiai-brit származású, jelenleg az Egyesült Államokban élő Salman Rushdie-ra az 1988-ban megjelent Sátáni versek című regénye miatt Homeini ajatollah a megjelenést követő évben kimondta a fatvát, amely szerint minden muszlim joga és kötelessége végrehajtani rajta a halálos ítéletet.

Kampány

Amikor az idiotizmus a megszokottnál is erősebben tombolt egy aktuális kampányban, egy-egy mondat erejéig rendre kitértünk arra: a Fideszben vajon mit gondolhatnak odafönt a saját szavazóikról? Mire taksálják őket, akik döntenek arról, hogy milyen ún. narratívával etessék azt a tömeget, amelynek a jólétüket (tízemeletes jacht, orangerie meg fakazetta, lásd mint fent) köszönhetik. (Persze, pontosan tudjuk a választ: az urak számára annyit érnek a híveik, amennyijük van.)

Elandalodni Andalúziában

Spanyolhon. Tarka hímü rét. Tört árnyat nyujt a minarét. Bús donna barna balkonon mereng a bíbor alkonyon… álljunk csak meg egy pillanatra, nem is oly bús, inkább vidám, széles mosolyához milyen jól áll ez a fess ezredes! Aire fresco… hermosos caballos… bien, mi coronel. Jerez szőlővesszeiről szakadatlan csepeg valami kis nektár.

Az élet kapuja

  • Jeszenszky Géza
Sokan, de talán nem elegen érezzük ebben az országban, hogy sokszázadnyi megpróbáltatás, tragédia után a magyarság hajója a NATO- majd az EU-tagsággal biztos kikötőben horgonyzott le. A mostanában sokat emlegetett író, Herczeg Ferenc Az élet kapuja c. történelmi regényének címét kölcsönözve, Magyarország előtt kitárult az élet, a jobb jövő kapuja.

Viszlát, Észak, viszlát, Nyugat!

  • Ljupcso Popovszki

Május 8-án országgyűlési és elnökválasztást tartottak Észak-Macedóniában. A VMRO-DPMNE párt tönkreverte a 2017 óta kormányzó baloldalt: 58 mandátumot szereztek a 123 tagú törvényhozásban, az Európa-párti Szociáldemokrata Unió az eddigi 41 helyett csak 18-at. A VMRO-DPMNE jelöltje nagy fölénnyel nyerte az elnökválasztást is. Hogyan jöttek vissza a játékba az egykor Nikola Gruevszki által vezetett nacionalisták?

 

Fecseg a felszín

A NER-sajtó valóságos kampányt folytat a nem a saját hold­udvarba sorolt közvélemény-kutatók ellen. A közölt adatok „pontossága” azonban nem feltétlenül valamiféle ideológiai részrehajlás következménye.

 

A hárítás magasiskolája

Az állami gondozottaknak járó otthonteremtési támogatásból vett egy lerobbant csanádpalotai házikót Alexandra. Az ingatlanvásárlásra a kijelölt utógondozó és az illetékes gyámhivatal is rábólintott. Most viszont újszülött kisfiával nem engedi visszaköltözni oda a helyi gyermekjóléti szolgálat.