Egy tisztességes baloldali emlékére

  • Herényi Károly
  • 2013. június 20.

Publicisztika

1990-ben ki nem állhattam, de az évek aztán megváltoztatták a véleményemet róla.

A rendszerváltoztatás viharában, az 1990-es választási kampányban ismertem meg: Horn Gyula a Somogy megyei 4. számú választókörzetben indult az MSZP jelöltjeként. Ott álltunk mi, MDF-esek dühösen, minden politikai és kampánybéli tapasztalat híján, szemben egy profival. Kampánygyűléseire miniszteri autójával, rendőri kísérettel érkezett. Egykori MSZMP-vezetőként, valamikori pufajkásként járta a falvakat és beszélt a demokráciáról. Nem szerettük, nem szerettem. Miután a gyűlésein a Dunagate-botrányról többször is megkérdeztem, már ő is nagyon utált. Végül legyőztük, még a helyi SZDSZ is részese volt a választási koalíciónknak.

false

 

Az új, első szabad parlamentben kemény ellenfél volt. Antall József miniszterelnököt gyakran fenyegette, hogy ha nem hagyjuk abba a kommunistázást, nyilvánosságra hozza az MDF-frakcióban ülő ügynökök listáját – amire Antall a tartótisztek felfedésének lehetőségével vágott vissza.

Az új kormány diplomáciai botlásai viszont egyre jobban megvilágították Horn profizmusát. Az MSZP átalakítása, elnökségének eredményessége, '94-es választási győzelme, az SZDSZ-szel kötött koalíció, aminek kétharmados többség lett az eredménye, ellenfeleiből, így belőlem lassan elismerést váltott ki. Rettegtünk a kétharmadtól, de nem élt vissza vele, még csak nem is hivatkozott a kétharmados támogatottság erejére.

A Bokros-csomag elfogadásával azt bizonyította, hogy nem az MSZP érdekei, hanem az ország sorsa a fontosabb számára. Tudta, milyen politikai következményei lesznek a döntésnek, de vállalta. Az MDF elnökségi ülésén az Antall-kormány egy gazdasághoz értő volt minisztere azt mondta: ne nagyon bíráljuk a Bokros-csomagot, mert ha mi lennénk döntési helyzetben, nekünk se lenne más választásunk.

Választási vereségét pártjával együtt méltósággal viselte: nem emlegetett választási csalást, nem akarta a szavazatokat újraszámoltatni. Nem beszélt olyan hülyeségeket, hogy a haza nem lehet ellenzékben. Háttérbe vonult, és mint akinek ideje lejárt, a 2002-es MSZP-győzelem után sem tört babérokra.

Utoljára Athénban, az EU-csatlakozási dokumentum aláírásakor beszélgettünk hosszabban a szálloda halljában; a kemény biztonsági intézkedések miatt szinte rabok voltunk a szállodában. Ő mint egykori miniszterelnök, én mint frakcióvezető vettünk részt az ünnepélyes, korszakos aktuson. Ebben a beszélgetésben tisztáztuk a múltat: elmondtam neki, hogy az évek alapvetően változtatták meg a véleményemet róla, úgy, hogy nem ő változott, hanem az én ismereteim bővültek. Megköszöntem, hogy a csatlakozás ügyében töretlenül folytatta azt, amit az Antall- és a Boross-kormány elkezdett. Neki is elévülhetetlen érdemei voltak abban, hogy teljes jogú EU-tagok lettünk, kár, hogy ezt mára sokan elfelejtik. Horn is elismerte elődei, sőt utódai érdemeit is. Az én lelkemet megnyugtatta ez a tisztázó beszélgetés – jó volt egy politikai ellenféllel együtt örülni az ország sikerének, és nyugtázni, hogy ez közös munka volt.

Horn Gyula nem járta be a damaszkuszi utat. Egykori elvtársai számosan határolódtak el egykori önmaguktól. Ő vállalta a múltját, vállalta baloldaliságát, sőt erre buzdította párttársait is. Politikai hitvallása, baloldalisága – ami könyvének is a címe – cölöpként jelölte ki pályáját. Nem lett vagyonos ember, nem vett fel úri allűröket. Az maradt, aki volt. A sors gonosz fintora, hogy a nemzetközi, különösen a német közvélemény sokkal jobban megbecsülte, mint a saját nemzete.

Halála nem csak a baloldalnak veszteség. Mindannyian veszítettünk. Egy magyarral kevesebben vagyunk.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.