Nem választás

Publicisztika

Hogy van-e már partiképes tervezete az új választási törvénynek, azt talán az sem tudja, aki írja: most akkor befejeztem? Vagy még írom? Vagy más írja? A múlt héten mindenesetre valahogy materializálódott a köztérben egy újabb ötlet - Áder János emlegette valahol, és a Lázár-féle tervezettervezetben is van rá utalás -, miszerint a választáson való részvételt előzetes regisztrációhoz kötnék. A választópolgárnak a szavazás előtt legkésőbb három hónappal szavazói nyilvántartásba kéne vétetnie magát. El kéne mennie - mondjuk - az önkormányzatba, és felkeresnie - mondjuk - az Országos Választási Bizottság helyi kirendeltségét vagy képviselőjét, és feliratkozni a lajstromba, hogy három hónappal később szavazhasson.

Hogy van-e már partiképes tervezete az új választási törvénynek, azt talán az sem tudja, aki írja: most akkor befejeztem? Vagy még írom? Vagy más írja? A múlt héten mindenesetre valahogy materializálódott a köztérben egy újabb ötlet - Áder János emlegette valahol, és a Lázár-féle tervezettervezetben is van rá utalás -, miszerint a választáson való részvételt előzetes regisztrációhoz kötnék. A választópolgárnak a szavazás előtt legkésőbb három hónappal szavazói nyilvántartásba kéne vétetnie magát. El kéne mennie - mondjuk - az önkormányzatba, és felkeresnie - mondjuk - az Országos Választási Bizottság helyi kirendeltségét vagy képviselőjét, és feliratkozni a lajstromba, hogy három hónappal később szavazhasson.

Hogy ezt a szándékot valamiféle adminisztratív kényszer motiválná - például hogy a választásra jogosultak listája pontatlan vagy hiányos lenne, s emiatt sokan nem tudnának majd élni választójogukkal, vagy sokan visszaélhetnének vele - kizárhatjuk. A magyarországi népesség-nyilvántartást gondosan, akkurátusan vezetik, a választói névjegyzék összeállítása lényegében egy létező, megbízható adatbázis fejlécének a megváltoztatásából és más néven történő mentéséből áll.

Hogy mégis miért akarhatná ezt az a - ki is? Mondjuk a Fidesz hosszabb távú stratégiáit kovácsoló, ismeretlen számú és kilétű személy? Ha nekik lennénk, mi is azon törnénk a fejünket, hogy a párt zsugorodó választói és társadalmi támogatását hogyan tudnánk majd a lehető legtöbb parlamenti mandátumra fordítani. (Különösen, ha már mi sem bíznánk abban, hogy legalább a választási évben vissza tudjuk majd édesgetni a tőlünk elbitangoló barmokat.)

Ez azonban bonyolult, sokismeretlenes mátrix. Az inkább többségi, azaz az egyéni körzetekből sok képviselőt a parlamentbe juttató szisztéma megrendítő, akár kétharmados vereséget hozhat még akkor is, ha relatív értelemben mi maradunk a legnépszerűbb párt, és egyenként mindenkit verünk - csak az kell hozzá, hogy az ellenzék több pártja össze tudjon fogni ellenünk a szavazást megelőzően. Egy ilyen felállásban az arányos rendszer is rizikós: szép számmal juttatná mandátumhoz az ellenzék pártjait - és azok a parlamentben, kormányalakításkor üthetnének ki minket a nyeregből.

Igazából azt kéne valahogy kimatekozni, röppen ekkor vissza gondolataink pillangója az A1-es mező fölé, hogy mégiscsak ránk szavazzanak sokkal többen. Hogy mindenki ránk szavazzon!

Az előzetes választási regisztráció bevezetése épp evvel kecsegteti a Fideszt. Ma Magyarországon kétségkívül ez a párt, illetve Orbán Viktor rendelkezik a legtöbb elszánt, a végsőkig elkötelezett támogatóval. Legyen mondjuk ez másfél millió ember: ők nem éreznék különösebb tehernek azt, ha valójában kétszer kéne elmenniük szavazni. Különösen, ha a párt Kubatov-listákkal felszerelt aktivistái erre a kötelességükre figyelmeztetik is őket. A két demokratikus ellenzéki pártnak viszont a bizonytalanok már most sem kicsi, s egyre növekvő táborából kell majd szavazókat marnia: ezen tömeg pedig a definíció szerint nehezebben moccan, ha politikáról van szó.

Ha inkább el is küldené Orbánt - azt se fogja tudni, hogy regisztráltatnia kell magát. (És lesz, aki a regisztráció határidejét elhallgassa előle.) Csak amikor végül mégis elmenne szavazni, akkor tudatják vele, hogy az igazi választás három hónappal azelőtt véget ért.

De nem pusztán e gyakorlatias, a jelen szavazói preferenciákat és várható magatartásokat mérlegelő megfontolásokból gondoljuk azt, hogy az előzetes választói regisztráció súlyosan csorbítaná a pártok szabad versenyén alapuló demokratikus rendet - ennek az országnak a szabadságát.

Az, hogy a választói hajlandóság, vagy, tágabban fogalmazva, a közügyek iránti érdeklődés és a vagyoni, illetve iskolázottsági, műveltségi státusz között szoros összefüggés áll fenn, evidencia. Mármost hogy a Fidesz - nagyjából - olyan politikát folytat, amely a sínek jó oldalán élőknek kedvez az alacsonyabb jövedelmű és iskolázottságú rétegek rovására, az az ő dolga: egy jobboldali kormány jobboldali politikát visz. Vigyen. A felhatalmazása kétségbevonhatatlan; joga van hozzá. Ahhoz viszont nincs joga, és nincs rá felhatalmazása, hogy vagyoni és műveltségi cenzust vezessen be. Hogy egy trükkel - mely kivitelezhetőségének esélyét növeli az is, hogy ők bitorolják az OVB-t és a közmédiumokat is - még egyszer, végleg kifossza politikájának kárvallottjait: ezúttal annak a valós lehetőségét véve el tőlük, hogy ettől a politikától velük együtt megszabaduljanak. Ilyen jog és ilyen felhatalmazás ugyanis nem létezik egy demokráciában: hisz a demokráciában a részvétel a közös döntések meghozatalában nem érdemek, pénz vagy műveltség dolga, hanem az egyén alapvető, elidegeníthetetlen, korlátozhatatlan személyes joga.

Az előzetes választási regisztráció végzetes csapást mérhet az ellenzéki pártok választási esélyeire. Milliókat - szegényeket, elesetteket, nyugdíjasokat; a minden elképzelhető "létra" legalján állókat - zárna ki a közösséget, így a saját magukat is érintő legfontosabb döntések meghozatalából. Elemészti a szolidaritás, az összetartozás kötelékeit, és ezzel aláássa az ország politikai stabilitását is.

Kodifikálása nemcsak azt tenné szükségessé, hogy a demokratikus ellenzéki pártok távol maradjanak a választási törvény vitájától, de azt is, hogy magát a választást bojkottálják. Hisz az a választás nem lenne már választás.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.