Világi Mariann: Most legyetek észnél!

  • Világi Mariann
  • 2016. március 16.

Publicisztika

A Fidesz-kormány most arra fog játszani, hogy éket verjen a Tanítanék mozgalom és a pedagógus-szakszervezetek közé.

Ne adjunk esélyt az ünneprontásra!

Minden rendben volt, ahogy volt a Kossuth téri népgyűlésen március 15-dike enyhén esős és hideg délutánján. Mondom ezt azért, mert nincs ideje most a felhangok szövegértelmezésének, például annak, hogyan is fog az egész ország leállni a március 30-adikára meghirdetett egyórás, az iskolaépületek előtti térben zajló civil engedetlenségi megmozdulás során. Nincs ideje annak sem, hogy akár elképzeljük, miként is fog az új alapokra helyezendő tárgyalásokon a kormányzat elfogadható szakpolitikusokat prezentálni, akik valóban értenek a közoktatáshoz. Annak meg végképp nem, hogy a legális sztrájk vagy a civil engedetlenségi megmozdulás vízválasztó lehessen.

Mondom azért is, hogy rendben volt minden, mert nagyon sokan voltunk. A résztvevők, tetszik vagy sem, politikai megmozdulásra mentek, politikai szándékból. Akkor is, ha egy alapvetően nagyon fontos szakmapolitikai kérdés alapozta is meg a tömeges részvételt.

És most jöjjön az a tételmondat, ami miatt belekezdtem az írásba. Ha a Fidesz-kormánynak van még egy cseppnyi megmaradt esze, akkor most arra fog játszani, hogy éket verjen a Tanítanék mozgalom és a pedagógusok szakszervezetei közé – bármi módon és áron. Feltevésem szerint az igyekezet inkább a pedagógus-szakszervezetek megnyerésére irányul majd. Ezt megelőzni és megakadályozni csak úgy lehet, ha a Tanítanék, az alternatív közoktatási platform és a szakszervezetek folyamatosan egyeztetnek, szerepeiket megbeszélik, és ha kell, fel is osztják egymás között. Ugyanakkor módot sem adnak arra, hogy egymás ellen kijátszhatók legyenek.

Kívánom, hogy mostantól egyetlen szereplőt se vezessen személyes hiúság, ambíció, elvakító népszerűség, netán sértettség. A mozgalmakat és szervezeteket megtestesítő arcoknak most együtt kell biztosítani, ha párhuzamos utakon is, de sohasem egymással szembekerülve, hogy az eredeti és égetően fontos társadalmi célokat kövessék a közoktatás és a nagy szociális ellátórendszerek tekintetében is. Ez a mi munkánk; és nem is kevés.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.