Baloldali jövőképek Spanyolországból

  • Mikecz Dániel
  • 2015. május 26.

Liberális szemmel – Republikon

A múlt vasárnapi spanyolországi helyi választások után a spanyol újbaloldali párt, a Podemos sok autonóm régióban a harmadik legerősebb párt lett, de általában is 8-12 százalék körül végzett. A magyar baloldali pártok és civil kezdeményezések környékén gyakran hivatkoznak a Podemosra mint olyan pártra, amely képes megújítani a spanyol baloldalt és így a régi pártrendszert, ezzel pedig mintával szolgálhat egész Európában. Van olyan vélemény azonban, hogy a helyhatóságokba bejutás ellenére a Podemos 2-3 éven belül elveszti jelentőségét.

Május 24-én, az elmúlt vasárnap a települési önkormányzatokban és a 17-ből 13 autonóm régióban tartottak választásokat Spanyolországban. A kormányzó PP (Néppárt) továbbra is a legtöbb szavazatot kapta (27%), de akárcsak a második helyen végzett szocialista PSOE, sok szavazatot veszített 2011-hez képest. Míg négy évvel ezelőtt a Franco-rendszer utáni demokratikus időszak két meghatározó pártja a helyhatósági választásokon a szavazatok 65%-át szerezte meg, ez most csupán 52% volt. A harmadik legtöbb szavazatot a „jobboldal Podemosának” tartott Ciudadanos (Állampolgárok) párt kapta. A katalán gyökerekkel rendelkező párt a tavalyi európai parlamenti választásokon még csak 3,16%-ot szerzett, de egy év alatt több közvélemény-kutatás szerint is beérte a Podemost. A Ciudadanos is sikeresen használja a közösségi médiát, új stílust képvisel és elkötelezett a közélet megtisztítása, a korrupcióval szembeni erőteljes fellépés terén. A Podemosszal ellentétben azonban gazdasági kérdésekben liberális, három képviselőjük is az ALDE sorait erősíti az Európai Parlamentben.

false

A hazai baloldali pártok és a civil kezdeményezések is érdeklődve figyelik a Podemos eredményeit. Sokak számára az új baloldali párt mintaként szolgálhat a hazai baloldal megújítására. Mint ismert, a Podemos a gazdasági válság után megjelenő, a megszorítások, a korrupció és a munkanélküliség ellen tüntető mozgalomban gyökerezik. A mozgalom nyitánya egy tüntetéssorozat volt 2011. május 15-én, ezért hívják 15M mozgalomnak, de nálunk talán elterjedtebb az Indignados (felháborodottak) megnevezés. A baloldali megújulást szorgalmazók számára ígéretesek azok az eredmények, amelyeket az új erők Barcelonában, illetve Madridban elértek. Barcelonában Ada Colau, a Barcelona En Comú (Barcelona Közösség) szóvivője lett az új polgármester. Az új városvezető a jelzáloghitelesek, kilakoltatottak mozgalmának aktivistája, a jelölő szervezetet pedig szintén egykori 15M aktivisták alapították. Madridban az Ahora Madrid jelöltje, Manuela Carmena visszavonult bíró és aktivista lehet a polgármester, amennyiben megszerzik a szocialista PSOE támogatását. A baloldali koalíció jelentőségét az adja, hogy Madridban 25 éve a jobboldal kormányoz.

Miközben a PP 2,5 millió szavazatot vesztett, abból nem tudott profitálni a PSOE, amely maga is 700 ezer szavazattal kapott kevesebbet. A jobboldal népszerűségvesztésének nyertese tehát nem a váltópárt (a PSOE), hanem a rendszerkritikus Podemos. A kérdés, hogy az új baloldali párt hajlandó-e szövetségre lépni a korrupt rendszert megtestesítő PSOE-val. Madridban a baloldali összefogás a feltétele Manuela Carmena polgármesteri székének, de a megegyezés korántsem magától értetődő. A márciusban szavazó Andalúziában még mindig nem tudtak megegyezni a miniszterelnök személyéről. Bár a PSOE kapta a legtöbb szavazatot, nem szerzett abszolút többséget, és jelöltjük, Susanna Díaz beiktatása nem lehetséges a Podemos támogatása nélkül. A két párt közeledését elősegítheti ugyanakkor, hogy a Podemos sem képvisel már olyan radikális irányt, bizonyos szakpolitikai kérdésekben puhult az álláspontjuk – lásd a táblázatot:

false

Antonio Álvarez spanyol mozgalomkutató szerint azonban a Podemos jelentőségének csökkenését mutatja, hogy sok helyen nem önállóan, hanem választási platformok tagjaként vett részt a választásokon. A 15M mozgalomból kinövő politikai erők nem fogják elveszíteni jelentőségüket, azonban más felállásban tevékenykednek majd. Másrészről a követelések felpuhulása is a Podemos gyengülését vetíti előre. Juan Carlos Mondero politológusprofesszor, a párt egykori második embere a jobbratolódás miatt távozott áprilisban, ami gyengítette a Podemos helyzetét a baloldalon. Álvarez szerint az autonóm régiók szerepe, a nacionalizmus kontra regionalizmus súlya szintén nem kedvez a Podemosnak, gyengíti állami szinten.

A spanyol baloldal jövője tehát egyelőre nem írható le úgy, mint az újak diadala a régi korruptak felett. Egyrészt a PSOE is változtathat a politikáján decemberig, másrészt az új kihívók körében is lehetnek még addig olyan szakpolitikai és szervezeti változások, amelyek alapjaiban befolyásolhatják a végeredményt. A spanyol baloldal pártjai megtalálhatják az együttműködés új formáit is, de a pragmatizmus és az elvhűség által gerjesztett kibékíthetetlen konfliktusok lehetőséget adhatnak akár a Ciudadanosnak is. A 2015-ös spanyol parlamenti választás azonban mindezzel együtt sok tanulsággal szolgálhat majd a szerepüket kereső és súlyukat mérő hazai régi és új baloldali pártoknak, mozgalmi aktivistáknak is.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)