„Éppen szimpatikus voltam” – Balanyi Szilárd, Quimby

  • rés a présen
  • 2013. június 20.

Snoblesse

Június 29-én a Hegyalja Fesztiválon lép fel a Quimby. Balanyi Szilárddal, a zenekar billentyűsével beszélgettünk.

rés a présen: Hogy lettél a Quimby zenésze?

Balanyi Szilárd: Éppen én voltam bent zongoraórán, amikor Molnár Tamás, a zenekar akkori szaxofonosa benyitott azzal a szándékkal, hogy zongoristát találjon a zenekarba. Éppen szimpatikus voltam, éppen ráértem, éppen elszánt és nyitott voltam, éppen jókor, jó helyen voltam.

rap: Milyen zenei háttérrel érkeztél?

BSZ: Hatéves koromtól tanultam zenét. Hegedűn kezdtem, majd gimnazista koromban jött a zongora, illetve a dzsesszelmélet. Komolyzenével sajnos csak nagyon érintőlegesen foglalkoztam. A képzettség szerintem abban az időszakban nem volt a legfontosabb, de nagyon hasznos volt. Egy ötlet hangszereléséhez, a részletek kidolgozásához a türelem mellett a képzettség nagyon hasznos társ.

false

 

Fotó: Barta Imre

rap: A Quimbyben majd' mindenkinek vannak önálló zenei törekvései. Neked ez hogyan jött?

BSZ: Magától, mindenféle különösebb ok nélkül. Voltak saját ötleteim, amiket olyan formában szerettem volna megírni, ahogy azokat a fejemben hallottam. Ha egy ilyen ötletet bedobok a közösbe, akkor nincs esély. Erre is, arra is volt már példa. Így jönnek létre a saját és a Quimby-dalok. S mivel nem kötjük meg egymás kezét, a zenekar kreatívabb fele tökéletesen kiélheti magát, hogy aztán a közös munka is olajozottan mehessen.

rap: Milyen saját projektjeid vannak jelenleg?

BSZ: 2002 óta létezik a saját zenei projektem, Szilárd névre hallgat, de csak azért, mert annak idején nem jutott jobb az eszembe. Évente néhány koncertet adunk, mert eléggé elfoglalt zenészekből áll kis zenekarom. Gerdesits Ferenc dobol, Giret Gábor basszusgitározik, Vastag Gábor gitározik és Galambos Dorina énekel. Kiadtam már három nagylemezt, egy DVD-t, egy remix albumot, 2012 óta pedig csak digitális formában juttatom el az új szerzeményeket a közönséghez. A tavalyi évben kettővel, ebben az évben pedig szintén két dallal szolgálhatok, melyek egyikéhez tavasszal forgattunk videót Lám, lám! címmel. Ez már egy ideje látható az internetes felületeimen. Az alkotók és résztvevők közül néhány: Kabarcz Zsófi, Sárosi Zoltán, Koczka, Kissmark, Galambos Dorina, Mihályi Réka, Noémi Virág, Szűts Rita. Hatalmas köszönet minden közreműködőnek!

rap: Az idei Szigeten saját projektje lesz a Quimbynek.

BSZ: Az a megtiszteltetés ért minket, hogy a saját elképzelésünk alapján szervezhetjük meg az idei Sziget Fesztivál nulladik napjának programját, ami egy Quimby-koncertben teljesedik ki. Rengeteg ötletünk van, de még korai lenne, hogy eláruljak erről konkrétabb dolgokat. Quimby Csodaországban lesz a címe annak a napnak.

rap: Mennyire vagy még párbeszédben Rátonyi Róberttel, extanároddal, akihez sokszor hasonlítanak?

BSZ: Tavaly nyáron egy fesztiválon a fővárosban egymás után játszottunk. Azt hittem, nem fog megismerni, de kiderült, hogy azóta figyelemmel követi a pályámat, amióta utoljára jártam nála. Nagyon jólesett, és jó volt őt újra látni. Nem tanár-diák kontextusban sokkal jobb volt vele találkozni, és végre megbeszélhettünk néhány olyan zenei dolgot, amit akkortájt még nem tudtunk volna.

rap: Milyen lesz tíz év múlva a Quimby?

BSZ: Remélhetőleg vállalható, jó kedélyű, a lehetőségekhez képest friss, izgalmas, letisztult.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.