"Hohmecolás is lesz" - Czeizel Gábor rendező

  • .
  • 2011. augusztus 25.

Trafik

rés a présen: Hány Spinoza Fesztiválon vettél már részt? Czeizel Gábor: A Spinozában két fesztivál is szokott lenni: ősz elején a "nagy" Zsidó Fesztivál után közvetlenül a Spinoza Fesztivál, ami idén kilencedszer zajlik - egyidős a házzal - szeptember 5-e és 18-a között. A másikat tavasszal szervezik, az zenei jellegű: ez a Síppal-Dobbal Fesztivál.
Mindkettőn vettek már részt előadásaim, így a Kishon-humoreszkekből szerkesztett A színház kész kabaré és a Rómeóné és Júlia ura, valamint a Jentl, amit tavaly tavasszal a zenei fesztiválon mutattunk be.

rap: Milyen szálon kötődsz egyébként a házhoz?

CG: Én rendeztem ott az első prózai színházi előadást. Egész véletlenül alakult ki a kapcsolatunk. Két színésztanítványommal a Kolibriben elkezdtünk dolgozni egy nagyon nehéz darabon, de az őszi bemutató meghiúsulni látszott, mert egyiküket felvették az egyetemre. Olvastam, hogy akkor nyílik a Spinoza, és írtam Sándor Annának - mert tudtam, hogy ha nem mutatjuk be a nyáron, akkor kárba vész a munkánk. Anna bizalmat adott, és az egyik legfontosabb előadásom jött így létre, Bernard-Marie Koltés A gyapotmezők magányában című darabjából Pál Andrással és Gémes Antossal. Azóta majdnem minden évben rendezek a Spinozában, van, hogy a ház felkérésére, de van, hogy én viszek oda előadást. Jó ott dolgozni. A legközelebbi bemutatóm is ott lesz októberben: Frida Kahlóról egy új kupléopera.

rap: A Magam asszonya vagyok... című 2005-ös előadásod még mindig megy. Mi a titka ennek?

CG: Valóban ez a leghosszabban tartó és legnagyobb visszhangot kiváltó darab. Tavasszal volt a 60. előadása, játszottuk sokfelé vidéken és még Újvidéken is kétszer. Kiszámíthatatlan, mi sül el jól. Jó, ez egy bravúrszerep: monodráma, 35 karaktert játszik benne Várnai Szilárd, de közben egy igazi 20. századi történet. Amit itt, Közép-Európában talán még jobban is lehet érteni, átérezni, mint Amerikában, ahol a darab született. Évek óta a Stúdió K-ban játsszuk, ahol igazán otthonra lelt az előadás.

rap: Idén a Jentl felújításával veszel részt a fesztiválon.

CG: A Spinoza kért fel erre, és szívesen vállaltam el, mert szerettem a filmet és a Singer-novellát. Izgat az a zárt, tradicionális világ, ami megjelenik a műben - még ha az ellene való harc formájában is. Ez végül is az önmegvalósítás, a hagyományok tisztelete melletti lázadás története. Tavaly márciusban mutattuk be, és a próbák kezdetén derült ki, hogy Jentl alakítója, Klein Judit gyermeket vár. Ezért akkor csak pár előadást tudtunk tartani. Most folytatjuk. Nem ugyanaz lesz az előadás, mint másfél éve.

rap: Mit ajánlanál még a Spinoza Fesztiválból?

CG: Minden nap jó lesz, más és más műfajú programokkal, színházi bemutatókkal - Székhelyi József például Királyhegyi Pált idézi meg -, külföldi vendégjátékokkal, zenés programokkal és izgalmas színpadi eszmecserékkel - Heller Ágnessel, Ungvári Tamással. És amit nagyon szeretek: hohmecolás is lesz.

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.