tévésmaci - Velünk a sül

  • .
  • 2008. június 12.

Trafik

Arról akartunk itt szólni, hogy a múlt héten kicsit agyunkra ment a kora nyár, és elbarmoltunk minden cseh nevet megint, s most akkor mindet leírjuk újra, immár szépen, rendesen, így ni: Cinoherní klub; Jirí Krejcík; U Fleku·; Cenda... Amikor odaértünk Katerina Posovához... Akinek közben megérkezett a halálhíre (1930-2008).
Úgyhogy inkább sírunk. Siratjuk Kati nénit, akit Menzel tolmácsaként volt szerencsénk megismerhetni a kilencvenes évek legelején. Szerencsére a maestro kedvvel s gyakorta járt Pestre, így adódott az is, hogy pusztán a kellemes együttlét miatt egyszer hazáig furikáztuk az idős asszonyt - ritkán nevettünk ennyit Pest és Pozsony közt. Sokan értőn és hévvel szorgoskodnak a cseh és a magyar kultúra kölcsönös megismertetésén, kiváló asszonyok és férfiak. Közülük pont az ő személye nemcsak azért volt annyira fontos nekünk, mert épp jóban voltunk vele, vagy mert neki is mindene volt a film (amellett például Kertészt is fordított, többek közt a Sorstalanságot, de kultúraszervezőként is fáradhatatlanul tündökölt), hanem elsősorban azért, mert annyi derűt és életszeretetet szedtünk fel ettől az anno Auschwitzot járt idős hölgytől, mint nagyon kevés mástól.

Most elmegyünk tévézni, és nem szakad le az ég.

Pénteken (persze 13-án) Párizsba megyünk - kettőször: a tv2-n 21.10 Párizs 2010 - A nagy özönvíz (utánam, srácok!), egy francia-német katasztrófafilm 2006-ból, s csak egy bő óra múlva lehet kiszállni: 22.20-kor a Dunán Jazz Párizsban, amerikai darab 1986-ból. (Ez idő alatt a Szajna tévén a Kis Rákfogó játszik.) Éjfél után az MGM-en fiatalodunk egy évet, az Élni és meghalni Los Angelesben ui. 1985-ös, egy korban hozzáillő autós üldözéssel, továbbá Willem Dafoe-val és Gil Grissommal.

Szombaton küldöm A medvekirályt (17.50; film+2 - ez milyen?). Este kilenckor az m2-n A legényanya (1989), emlékeim szerint Garas Dezső egyetlen rendezése (nem is értjük, miért nem folytatta). Húsz percre rá az RTL Klubon A fülke (2002), amerikai kamarathriller vagy ilyesmi Colin Farrellel, Jack Bauerrel és Forest Whitakerrel. 21.50-kor maguk szerint megnézem a Dunán a Sztornót (2006) a taton bagózó Leonardo DiCaprióval? Meg, mert nemcsak Lovasi Leó, de pim, pam, pam, a főnök is a tévében van! Még az utána következő Sutkai bajnokokat (2005) is megnézem, mit lehessen tudni.

Vasárnap délután négykor az m1-en Apa és a szerelem, 22.40-kor az m2-n Anyám a lányokat szereti (s még ez is rímel: mindkettő 2002) - nekem is van egy dvd-m: Nénikém az ágyban (izgalmasabb, mint John és Yoko együtt). Tim Burton a kedvencünk, de a Majmok bolygóját nyugodtan kihagyhatta volna, miként önök is este nyolckor az RTL Klubon. Kilenckor a Filmmúzeumon egy Oscar-jelölt cseh nosztalgiagány, az Általános iskola (ha hűségnyilatkozatuk van a csatornával, nézzék inkább 14.20-kor a VIII. Henrik magánéletét). 0.15-kor a tv2-n a már mondott Kiefer faterja lefejeli megint a macskát a Huszadik század első, több mint háromórás felében.

Hétfőn fel sem kelnénk, de szólít Jack Nicholson! Talán a legrosszabb filmje a Zűrös manus (vagy a legjobb?). Amúgy kivégzési évforduló a Dunán 22.20-kor: Liberté '56.

Kedden jön hozzánk két magyar. Duna; 19.00; Külvárosi legenda (1957). Csinibaba (1997): tv2; 1.20.

Szerdán? Ne már! Na jó, ha olyan nagyon akarod! A Filmmúzeumon 17.20-kor az 1962-es Torreádorkeringő, valami angol vígjáték. Új kedvencünkön, a kettes filmplűn 0.55-kor a hét leghülyébb címe: Zsákutca - Nincs visszaút. Nem oda, Buda?

Csütörtökön az MGM-en 22.15-kor a Van, aki forrón szereti, úgymond egy "kötelező". Tévézni viszont egyáltalán nem kötelező. A részemről leginkább ellenjavallt.

Figyelmébe ajánljuk

Mi, a színek

  • Kiss Annamária

Már az elején világos, hogy a színeknek jelentőségük lesz. A gárda egyik fele piros és fehér ruhát visel, vannak, akik talpig pirosban játszanak, mint az életre kelt Mefisztó (Szacsvay László) is (jelmez: Nagy Fruzsina). A hatalom kiszolgálói, a megalkuvók púderrózsaszínben virítanak.

Perpatvar mobile

A XXI. magyar tánc – e-moll hangneme ellenére életteli verbunkos – szinte csak szignálként szolgál a Fesztiválzenekar Brahms-koncertjén: természetesen arra várunk, hogy a hegedűre és csellóra írt Kettősverseny felcsendüljön, amelynek komponálását maga a szerző egy levelében „mulatságos ötletnek” nevezett. Nem véletlenül: ez egy hálátlan műfaj.

Huszonhét másodperc

  • Pálos György

A történet közismert: az indiai-brit származású, jelenleg az Egyesült Államokban élő Salman Rushdie-ra az 1988-ban megjelent Sátáni versek című regénye miatt Homeini ajatollah a megjelenést követő évben kimondta a fatvát, amely szerint minden muszlim joga és kötelessége végrehajtani rajta a halálos ítéletet.

Kampány

Amikor az idiotizmus a megszokottnál is erősebben tombolt egy aktuális kampányban, egy-egy mondat erejéig rendre kitértünk arra: a Fideszben vajon mit gondolhatnak odafönt a saját szavazóikról? Mire taksálják őket, akik döntenek arról, hogy milyen ún. narratívával etessék azt a tömeget, amelynek a jólétüket (tízemeletes jacht, orangerie meg fakazetta, lásd mint fent) köszönhetik. (Persze, pontosan tudjuk a választ: az urak számára annyit érnek a híveik, amennyijük van.)

Elandalodni Andalúziában

Spanyolhon. Tarka hímü rét. Tört árnyat nyujt a minarét. Bús donna barna balkonon mereng a bíbor alkonyon… álljunk csak meg egy pillanatra, nem is oly bús, inkább vidám, széles mosolyához milyen jól áll ez a fess ezredes! Aire fresco… hermosos caballos… bien, mi coronel. Jerez szőlővesszeiről szakadatlan csepeg valami kis nektár.

Az élet kapuja

  • Jeszenszky Géza
Sokan, de talán nem elegen érezzük ebben az országban, hogy sokszázadnyi megpróbáltatás, tragédia után a magyarság hajója a NATO- majd az EU-tagsággal biztos kikötőben horgonyzott le. A mostanában sokat emlegetett író, Herczeg Ferenc Az élet kapuja c. történelmi regényének címét kölcsönözve, Magyarország előtt kitárult az élet, a jobb jövő kapuja.

Fecseg a felszín

A NER-sajtó valóságos kampányt folytat a nem a saját hold­udvarba sorolt közvélemény-kutatók ellen. A közölt adatok „pontossága” azonban nem feltétlenül valamiféle ideológiai részrehajlás következménye.

 

A hárítás magasiskolája

Az állami gondozottaknak járó otthonteremtési támogatásból vett egy lerobbant csanádpalotai házikót Alexandra. Az ingatlanvásárlásra a kijelölt utógondozó és az illetékes gyámhivatal is rábólintott. Most viszont újszülött kisfiával nem engedi visszaköltözni oda a helyi gyermekjóléti szolgálat.