Egy gyönyörű barátság folytatása – Orbán már nagyon kibékülne Simicskával

  • narancs.hu
  • 2016. április 10.

Villámnarancs

Mit gondolnak, mit csinált tegnap Orbán Viktor? Természetesen stadiont avatott. Most éppen Szolnokon, a legendás MÁV FC megújult sasfészkében.

A helyi lap tudósítása szerint „több százan gyűltek össze az esős idő ellenére is” és „hatalmas fociünnep vette kezdetét”, amihez legfeljebb annyit tehetnénk hozzá, hogy az eseményre ingyen osztogatták a jegyeket, és még így sem tudták összehozni a félházat.

Vajon hányan lesznek, ha még fizetni is kell a belépőért?

Egy „fociünnepen” persze nincs helye az akadékoskodásnak; Orbán szokása szerint megint úgy viselkedett, mint a Mikulás bácsi, aki most éppen Szolnoknak ajándékozott egy futballpályát, mintha a saját pénzéből fizette volna ki azt pár száz miskát. Mondhatnánk azt is, hogy nincs ebben semmi különös, mint ahogy – és ez az igazán ijesztő – ma már tényleg nincs is ebben semmi különös.

Szolnok mégis más, méghozzá azért, mert az itteni sportegylet főnöke nem holmi csókos államtitkár, polgármester, püspök vagy földbirtokos, hanem

Simicska Lajos alföldi tagozatának

első embere, a Közgép vezére, Nyerges Zsolt.

Az avató előtti hírekre reagálva magunk is megjövendöltük, hogy mi következik Szolnokon. Nos, pontosan úgy is alakult, ahogy arra számíthattunk. Hatalmas pacsi, összeborulás, kuncogás…

„Ha mi magyarok

hajlandóak vagyunk félretenni az ellentéteinket,

ha elővesszük a jobbik énünket, ha hajlandóak vagyunk együttműködni, akkor világraszóló eredményeket érhetünk el” – mondta Orbán, balján Nyerges Zsolttal.

Így már csak az a kérdés, hogy ezzel az együttműködési hajlandósággal Orbán mit üzen? Hogy a következő stadiont már Lajossal kívánja felavatni? Vagy azt, hogy Nyerges Zsoltot átigazolta? Egyik jobb lehetőség, mint a másik…

Figyelmébe ajánljuk

A képekbe dermedt vágy

Az Aspekt című feminista folyóirat társ­alapítója, Anna Daučíková (1950) meghatározó alakja a szlovák és a cseh feminista és queer művészetnek és a kilencvenes évektől a nemzetközi szcénának is.

Emberarcú

Volt egy történelmi pillanat ’56 után, amikor úgy tűnt: a szögesdrótot ha átszakítani nem lehet ugyan, azért átbújni alatta még sikerülhet.

Fától fáig

  • - turcsányi -

A Broke olyan, mint egy countrysláger a nehéz életű rodeócowboyról, aki elvész valahol Montanában a méteres hó alatt, s arra ébred, hogy épp lefagyóban a lába.

Kis nagy érzelmek

Egyszerű és szentimentális, de mindkettőt büszkén vállalja Baltasar Kormákur filmje. Talán az Előző életek volt utoljára ilyen: a fordulatok és a hősök döntései néha elég vadak, de sosem annyira, hogy megtörjék az azonosulás varázsát, az érzelmek őszintesége pedig mélységes hitelességet kölcsönöz a filmnek.

Nincs bocsánat

Az előadás Balássy Fanni azonos című kötetéből készült. A prózatöredékekből összeálló, műfajilag nehezen besorolható könyv a 2020-as években felnőtté váló fiatalok életkezdési pánikhelyzetéről ad meglehetősen borús képet.

Az individuum luxusa

  • Balogh Magdolna

Igazi szenzációnak ígérkezett ez a láger­napló, hiszen a mű 1978-ban csak erősen megcsonkítva jelenhetett meg a szerző magán­kiadásában, többszöri kiadói elutasítás és a publikálás jogáért folytatott 12 évnyi küzdelem után. 

Megbillenve

Eddig csak a fideszes médiagépezet és a kormányzati, állami propaganda folytatott lélektani hadviselést (is) Magyar Péter ellen, ám jó ideje működik ez már visszafele is – úgy tűnik, nem is hatástalanul.

Nem pontosan ugyanaz a szem

Ötvenhét turistabusz áll a parkolóban. A sofőrök dohányoznak, beszélgetnek, múlatják az időt, míg várnak az utasaikra. Akik nagyjából másfél óra alatt végeznek; előbb Auschwitz 1-et járják körbe, aztán jön Birkenau, oda át kell vinni őket, mert az cirka 3 kilométerrel távolabb van, ott aztán újabb egy-másfél órát eltöltenek majd.

Dőlve halnak

Lóhalálában terjesztették be és fogadták el egy salátatörvénybe csomagolva a védett erdők könnyebb letarolását lehetővé tevő módosításokat a kormánypárti képviselők. Az erdőkért aggódó szakemberek is csak találgatnak, kinek sürgős a várható erdőirtás.