Németh Szilárd szerint egy 500 ezres példányszámú szlovák napilapban méltatták az egekig Orbánt, de ilyen újság nem is létezik

  • narancs.hu
  • 2017. július 29.

Villámnarancs

A Fidesz legokosabb embere megint megmondta, mi a helyzet. Közben meg füllentett is egy kicsit.

Tegnap reggel volt a HETI Tv vendége Németh Szilárd, akinél jelenleg senki nem mutatja meg jobban, milyen szellemi állapotban is van a Fidesz. A Pirkadat című műsorban amúgy semmi igazán aktuálisat nem kérdeztek a kormánypárt alelnökétől, pedig Németh Szilárd a napokban ismét emlékezetes „sajtótájékoztatót” eszközölt, ehhez képest ebben a 15 percben a HÉV-ről, az épülő csepeli birkózócsarnokról és a visegrádi négyekről kérdezték a mindig mindenhez értő politikust. Aki utóbbi kapcsán mégiscsak mondott egy érdekeset, pontosabban inkább olyasmit, ami megint jelzi, mit is próbál beadni a választóinak a Fidesz.

false

500 ezer!

Fotó: YouTube/HETI Tv

Németh szerint ugyanis Orbán Viktor már nem csupán magyar miniszterelnökként, hanem a „V4-ek motorjaként” is megjelenik, túllépett azon, hogy Magyarország miniszterelnökeként kelljen csak fellépnie. Utóbbi kijelentés valóságtartalmáról nem is érdemes hosszan értekezni akkor, amikor az idei év magyar diplomáciai sikerének jószerivel csupán az tekinthető, hogy Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök Magyarországra látogatott, közben viszont a magyar kormányfő egyre jobban elszigetelődik Európában. Sokkal érdekesebb, hogy mire hivatkozik a Fidesz frakcióvezető-helyettese, amikor a fenti kijelentést teszi. Azt mondja tudniillik, hogy egy szlovák, „500 ezer példányszámos napilap” írt erről. Hiába nem kérdeznek vissza a műsorvezetők, már elsőre is furcsa volt, hogy a nagyjából 5,4 milliós lakosú Szlovákiában hogyan is létezne egy 500 ezer példányszámban nyomott napilap (a The New York Timest kicsivel több mint 500 000 példányszámban nyomják hétköznaponként), de nem kellett hozzá sokat keresgélni, hogy kiderüljön: olyan állítás, hogy Orbán Viktor túllépett azon, hogy csak Magyarország miniszterelnökeként kelljen fellépnie, egyetlen szlovák napilapban sem jelent meg.

Arról valóban írt a jobboldali Postoj.sk a magyar miniszterelnök tusnádfürdői szereplése kapcsán, hogy „Orbán ma már több, mint Magyarország kormányfője. Ő a legláthatóbb politikus Kelet-Európában (…)”, de ez nem egy napilap, hanem egy online portál, és nem rendelkezik napi 500 ezres példányszámmal/látogatóval sem: havi szinten negyedmillió olvasója van.

Igazából csak egy szokásos, nem is túl jelentős ferdítés ez, de újfent megmutatja, mennyire érdemes bármit is komolyan venni abból, amit Németh Szilárd mond.

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.