Visszhang: könyvmelléklet

Dóka Péter: Idővihar – Szupermalac és Űrpatkány 3.

Visszhang

Lehetséges, hogy a szuperhősök egy nap már nem is akarják megmenteni a világot?

Pedig épp egy óriás virsli akar a galaxisra támadni, egy robotsárkány fenyeget a mindenség felperzselésével, a Fekete Hóember pedig Durcival, a morcos pingvinlánnyal egyszerűen csak meg akarja fagyasztani a világot. A trilógia befejező részében a népszerű animációs sorozatból is ismert hősi duó és barátaik úgy döntenek, hogy a világ megmentése helyett inkább fagylaltot árulnának. És nem viccelnek: közös vállalkozást nyitnak, a Fáraó Űrfagyit. Szupermalac gyorsaságának és Űrpatkány receptjeinek hála, egész hamar az ő fagyijukat nyalogatják galaxisszerte. Ám hogy, hogy nem, egy balul sikerült új recept miatt mégiscsak vissza kell térniük a szuperhősködéshez, mert a fagyijuknak (és némi leckéztetésnek) hála, az összes többi szuperhős elvesztette a szuperképességeit. Újra szembe kell hát szállniuk a Fekete Hóemberrel és a morcos pingvinnel, akiknek a terve elsőre ugyan nem sikerült, de azért másodszorra már csak elborította némi hó Ködvárost. (A sötét oldalon álló gonoszkodók beindították az óriás hűtőszekrényt, illetve maguk lettek a hűtők.) Az erejüket vesztett hősökből, Acélmedvéből, Havannából és a többiekből sajna jégszobor lett. Így a malacnak és a patkánynak akár akarják, akár nem, ismét világjobbító akciót kell végrehajtaniuk. Az újabb kaland nemcsak humorban gazdag, de kedves és fordulatos is. Máli Csaba rajzaival pedig különösen szerethetővé válik.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Mi, a színek

  • Kiss Annamária

Már az elején világos, hogy a színeknek jelentőségük lesz. A gárda egyik fele piros és fehér ruhát visel, vannak, akik talpig pirosban játszanak, mint az életre kelt Mefisztó (Szacsvay László) is (jelmez: Nagy Fruzsina). A hatalom kiszolgálói, a megalkuvók púderrózsaszínben virítanak.

Perpatvar mobile

A XXI. magyar tánc – e-moll hangneme ellenére életteli verbunkos – szinte csak szignálként szolgál a Fesztiválzenekar Brahms-koncertjén: természetesen arra várunk, hogy a hegedűre és csellóra írt Kettősverseny felcsendüljön, amelynek komponálását maga a szerző egy levelében „mulatságos ötletnek” nevezett. Nem véletlenül: ez egy hálátlan műfaj.

Huszonhét másodperc

  • Pálos György

A történet közismert: az indiai-brit származású, jelenleg az Egyesült Államokban élő Salman Rushdie-ra az 1988-ban megjelent Sátáni versek című regénye miatt Homeini ajatollah a megjelenést követő évben kimondta a fatvát, amely szerint minden muszlim joga és kötelessége végrehajtani rajta a halálos ítéletet.

Kampány

Amikor az idiotizmus a megszokottnál is erősebben tombolt egy aktuális kampányban, egy-egy mondat erejéig rendre kitértünk arra: a Fideszben vajon mit gondolhatnak odafönt a saját szavazóikról? Mire taksálják őket, akik döntenek arról, hogy milyen ún. narratívával etessék azt a tömeget, amelynek a jólétüket (tízemeletes jacht, orangerie meg fakazetta, lásd mint fent) köszönhetik. (Persze, pontosan tudjuk a választ: az urak számára annyit érnek a híveik, amennyijük van.)

Elandalodni Andalúziában

Spanyolhon. Tarka hímü rét. Tört árnyat nyujt a minarét. Bús donna barna balkonon mereng a bíbor alkonyon… álljunk csak meg egy pillanatra, nem is oly bús, inkább vidám, széles mosolyához milyen jól áll ez a fess ezredes! Aire fresco… hermosos caballos… bien, mi coronel. Jerez szőlővesszeiről szakadatlan csepeg valami kis nektár.

Az élet kapuja

  • Jeszenszky Géza
Sokan, de talán nem elegen érezzük ebben az országban, hogy sokszázadnyi megpróbáltatás, tragédia után a magyarság hajója a NATO- majd az EU-tagsággal biztos kikötőben horgonyzott le. A mostanában sokat emlegetett író, Herczeg Ferenc Az élet kapuja c. történelmi regényének címét kölcsönözve, Magyarország előtt kitárult az élet, a jobb jövő kapuja.

Fecseg a felszín

A NER-sajtó valóságos kampányt folytat a nem a saját hold­udvarba sorolt közvélemény-kutatók ellen. A közölt adatok „pontossága” azonban nem feltétlenül valamiféle ideológiai részrehajlás következménye.

 

A hárítás magasiskolája

Az állami gondozottaknak járó otthonteremtési támogatásból vett egy lerobbant csanádpalotai házikót Alexandra. Az ingatlanvásárlásra a kijelölt utógondozó és az illetékes gyámhivatal is rábólintott. Most viszont újszülött kisfiával nem engedi visszaköltözni oda a helyi gyermekjóléti szolgálat.