koncert - QUIMBY VARÁZSZENE

  • - sisso -
  • 2009. január 8.

Zene

A Quimby 2006. január 1-je óta immár hagyományos évkezdő Gödör-koncertjét úgy hirdetik, hogy minden benne van; az angyali csilingelésektől a pokoli mélységekig.
A Quimby 2006. január 1-je óta immár hagyományos évkezdõ Gödör-koncertjét úgy hirdetik, hogy minden benne van; az angyali csilingelésektõl a pokoli mélységekig. Idén valahogy nem jutott el a fülemig a két szélsõség, de az én fülem is tompább az évkezdet mélyén. A repertoárról fölösleges volna beszélni, a Diligramm és a Majom-tangó lemezek a kedvencek a mai napig, amelyek így, újévire áthangszerelve is jól felismerhetõk. A közönség már fél órával a kezdés elõtt a nagyszínpad elõtt, a földön ül és gyakorol rajongani, a kisszínpadon játszó Másik János-Peter Ogi-koncert elõtt alig páran lézengenek. Jön az egykori tanszéki titkár a férjével, hamarosan hatvan, és azt mondja nekem, tudod, mi is quimbysek vagyunk, és valóban, ilyen koncerteken nem múlik az idõ. Visszaszámlálás, ez itt a Föld, aztán Ventilátor blues, közben Kiss Tibi évõdik a közönséggel, elmondja, hogy most mindenki kívánhat valamit, nem csak számot, de hangnemet is. Igazán dilis zenekar, miközben családias is: Family Tugedör - most egy kicsit fáradt family. A színpadon az õszülõ, ám egyre pajkosabb trombitás Kárpáti Dodit kivéve mindenki ül, én - még soha nem volt ilyen - egy oszlop mögött állok, nem látom a frontembereket, így rá kell döbbennem ismét, hogy a basszusgitárosok a zenekarok kulcsemberei. Mikuli Ferenc afféle Stanley Clarke-ként nyomja a koncertet, csukott szemmel, mellette gitáron a vendégzenész Vastag Gábor, mögöttük a ritmusszekció, a verhetetlen Faszi, és csak hallom, ahogy Kiss Tibi a megafonnal bûvészkedik, például az új számban, amely arról szól, hogy van neki egy barátnõje ("I've got a baby"), és színtiszta kocsmai rakendroll. Erre azért az ülõk is táncolni kezdenek deréktól felfelé, aztán van még egy csúcspont, amikor Varga Líviusz elénekli a Thank You For The Music címû ABBA-slágert. Utána már csak a megszokott, semmi plusz.

Gödör klub, január 1.

****

Figyelmébe ajánljuk

Mi, a színek

  • Kiss Annamária

Már az elején világos, hogy a színeknek jelentőségük lesz. A gárda egyik fele piros és fehér ruhát visel, vannak, akik talpig pirosban játszanak, mint az életre kelt Mefisztó (Szacsvay László) is (jelmez: Nagy Fruzsina). A hatalom kiszolgálói, a megalkuvók púderrózsaszínben virítanak.

Perpatvar mobile

A XXI. magyar tánc – e-moll hangneme ellenére életteli verbunkos – szinte csak szignálként szolgál a Fesztiválzenekar Brahms-koncertjén: természetesen arra várunk, hogy a hegedűre és csellóra írt Kettősverseny felcsendüljön, amelynek komponálását maga a szerző egy levelében „mulatságos ötletnek” nevezett. Nem véletlenül: ez egy hálátlan műfaj.

Huszonhét másodperc

  • Pálos György

A történet közismert: az indiai-brit származású, jelenleg az Egyesült Államokban élő Salman Rushdie-ra az 1988-ban megjelent Sátáni versek című regénye miatt Homeini ajatollah a megjelenést követő évben kimondta a fatvát, amely szerint minden muszlim joga és kötelessége végrehajtani rajta a halálos ítéletet.

Kampány

Amikor az idiotizmus a megszokottnál is erősebben tombolt egy aktuális kampányban, egy-egy mondat erejéig rendre kitértünk arra: a Fideszben vajon mit gondolhatnak odafönt a saját szavazóikról? Mire taksálják őket, akik döntenek arról, hogy milyen ún. narratívával etessék azt a tömeget, amelynek a jólétüket (tízemeletes jacht, orangerie meg fakazetta, lásd mint fent) köszönhetik. (Persze, pontosan tudjuk a választ: az urak számára annyit érnek a híveik, amennyijük van.)

Elandalodni Andalúziában

Spanyolhon. Tarka hímü rét. Tört árnyat nyujt a minarét. Bús donna barna balkonon mereng a bíbor alkonyon… álljunk csak meg egy pillanatra, nem is oly bús, inkább vidám, széles mosolyához milyen jól áll ez a fess ezredes! Aire fresco… hermosos caballos… bien, mi coronel. Jerez szőlővesszeiről szakadatlan csepeg valami kis nektár.

Az élet kapuja

  • Jeszenszky Géza
Sokan, de talán nem elegen érezzük ebben az országban, hogy sokszázadnyi megpróbáltatás, tragédia után a magyarság hajója a NATO- majd az EU-tagsággal biztos kikötőben horgonyzott le. A mostanában sokat emlegetett író, Herczeg Ferenc Az élet kapuja c. történelmi regényének címét kölcsönözve, Magyarország előtt kitárult az élet, a jobb jövő kapuja.