A Kutyapárt a választások előtt

Mérleg vagy ék

Belpol

Az elmúlt hetek legmeglepőbb pártpolitikai zűrzavarát a Magyar Kétfarkú Kutya Párt hozta össze. A pártszakadás elmaradt, de így sem kevesebb a bizonytalanság a viccpárti korszakából kinövőben lévő formáció körül. Kérdés, mindez miként befolyásolja az ellenzék választási esélyeit.

Totojázásra már egyáltalán nincs idő, lapzártánkig mégsem lehet tudni, hogy lesz-e végül ellenzéki előválasztás Budapest XII. kerületében. Ha nem sikerül tető alá hozni az ellenzéki szereplők közötti megállapodást, akkor hiába nyílt esély a helyi vezetés ellenzéki átvételére a kerületet 2006-óta irányító fideszes Pokorni Zoltán visszavonulásával, mert Pokorni helyettese, a kormánypárti jelöltként induló Fonti Krisztina lesz az új hegyvidéki polgármester. Az ellenzéki oldal belső feszültségei azonban felülírhatják a politikai logikát is.

Botrányon innen és túl

Innen nézve mindaz, ami a XII. kerületben történt és történik, országos tanulságokkal is jár, közvetlenebb módon pedig a főváros működésére, a közgyűlés összetételére, belső viszonyaira is hatással lehet. 2019-ben még nehezen volt elképzelhető, de 2024-ben már reális forgatókönyv, hogy mindebben a Kutyapártnak kulcsszerep jut. És nem csupán azért – bár ettől nyilván nem függetlenül –, mert a viccpárt legerősebb politikusa, a párt alapítója és arca, Kovács Gergely az MKKP XII. kerületi embere.

Kovács régóta aktív figurája a kerületi politikának, emelkedő pályája pedig amolyan iskolapéldája lehet a magyar helyi politika átala­kuló viszonyrendszerének az elmúlt néhány évben. Abban, hogy ma párthovatartozástól függetlenül ő a legismertebb és talán legnépszerűbb alakja a kerületi közéletnek, egyszerre játszottak közre a kormányoldali korrupciós ügyek, a „hagyományos” ellenzékből való kiábrándulás, a látszatpolitizálás mindkét irányból, és eközben a kitartó és szorgalmas alulról történő építkezés az MKKP, illetve személyesen Kovács részéről is.

Az önkormányzat képviselő-testületébe 2019-ben kompenzációs listáról jutott be Kovács, a saját egyéni választókerületében (evk.) jókora különbséggel előzte meg őt egyfelől a kormánypárti jelölt (Tóth Dezső, 39,9 százalék), és az ellenzéki összefogás jelöltje, az egykori televíziós műsorvezető, Vágó István (44,26 százalék) is. Kovács a szavazatok 15,84 százalékát kapta meg, és a 11. egyéni választókerületet leszámítva az összes többiben fideszes győzelem született. A számok alapján joggal merült föl akkor sokakban, hogy ha lett volna az MKKP és az ellenzéki összefogás között koordináció, az összes evk.-t be lehetett volna húzni (már ha az MKKP választói átszavaztak volna az összefogásra, ami korántsem biztos). Vágó István tavalyi halálával az ellenzéki oldal, és azon belül a Demokratikus Koalíció (DK) elveszítette erős emberét – igaz, időközben az MKKP társelnöke immár saját jogán észrevetette magát.

Kovács korábban arról beszélt lapunknak, hogy az önkormányzati munka új terep volt a számára, és kellett idő ahhoz, hogy megértse, az adott keretek között gyakorlatilag lehetetlen bármit is elérni – ezért a kereteket szétfeszítve, alulról és kívülről kell felépítenie a kerületen belüli politikai aktivitását. A korrupciós ügyek és telekmutyik feltárása – ezekben valóban elévülhetetlenek Kovács érdemei – ezután következett (ezzel mi is alaposabban foglalkoztunk, lásd: Egy hegy megy, Magyar Narancs, 2024. január 24.). Kovács szerint ennek más ellenzéki szereplők is nekikezdhettek volna, de nem tették, aminek 2024-re az lett a következménye, hogy az MKKP társelnöke lett a helyi szinten aktív és kérlelhetetlen ellenzéki politikus mintapéldája. A 2022-es országgyűlési választások tanulsága szerint azonban mindez országos szintre nem volt átültethető közvetlenül: a főváros 3-as számú egyéni választókerületében ugyan meglepetésszerű ellenzéki siker született, de nem az 5,4 százalékot elérő Kovács lett a befutó, hanem az összellenzéki jelölt, a momentumos Hajnal Miklós (48,42 százalék) győzte le a kormánypárti Fürjes Balázst (41,82 százalék).

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz. És már miért ne állítana listát, miért is ne akarna bejutni a Fővárosi Közgyűlésbe Magyar Péter pártja és az MKKP? Hisz’ nem csak a szűk pártérdek, hanem demokratikus közéletünk, illetőleg közéletünk demokratikusságának imperatívusza is azt követeli, hogy ha egy párt van, létezik és kitapintható közösségi igény is van rá, az méresse meg magát a nemes versenyben, és a verseny legyen nemes!

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

Dermedt figyelem

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?

„Mint egy óvodás”

A közszereplők cáfolhatóan hamis privát legendáival az egyik fő probléma az irracionalitás, a logikátlanság – vélekedik a történész. A többi közt Magyar Péter sikeréről is beszélgettünk Ungváry Krisztiánnal, aki nem hiszi, hogy az országban hamarosan véget érne az agymosó demagógia uralma.