Tavaszi programajánló

Dakota beszáll

A legtrendibb kiegészítő: a könyv

Könyv

Te hogy választod ki, hogy melyik könyv illik legjobban az aktuális outfitedhez? Elég tudatosan alakítottad ki a könyvespolcodat, hogy a megfelelő képet sugározd az interjúid vagy a Zoom-meetingek alatt?

 

Hogy a könyvek divatos kiegészítővé válnak, már néhány éve ott volt a levegőben. Például 2019-ben Bella és Gigi Hadid modellek/influenszerek képei körül alakult ki hangos (social) médiavisszhang, amikor egyiküket egy Camus-, másikukat egy Stephen King-kötettel kapták lencsevégre a fotósok, de készültek fényképek Kendall Jennerről (szintén modell, Kardashian-klán) is, amint egy jachton olvasgat, Kaia Gerber (színész, modell, Cindy Crawford lánya) pedig egy könyv mögé rejtőzve menekült a paparazzók elől. A 90-es évek filmjeiben a szemüveges, furcsa ruhákat viselő, könyvmolyként felbukkanó szereplő még a divatos csajok ellentéte, sőt ellensége volt, mára azonban a stílusikonok is könyvekkel fotóztatják magukat. A divat és a könyvek világa mindkét irányból közeledett egymáshoz.

A nagy divatházak is ekkortájt fordultak az irodalom felé. A könyvek az ízlés és az önkifejezés eszközei, bizonyosfajta státusszimbólummá váltak. A Valentino divatház kreatív igazgatója, Pier­paolo Piccioli 2018-as japán divatbemutatójuk utáni partira Rupi Kaur költőt kérte fel egy felolvasásra, 2021-ben pedig a tisztán szöveg alapú, The Narratives cí­mű kampányban együtt dolgoztak a könyves influenszerként fellépő Emma Robertsszel és Karah Preiss-szel. Következő kampányukban 17 írót kértek fel, hogy írjanak a szerelemről szóló szövegeket a plakátjaikra – köztük Douglas Couplandet, Michael Cunninghamet, André Acimant és Emily Ratajkowskit (utóbbi persze elsősorban modell).

Olasz riválisával párhuzamosan a Chanel is irodalmi programot indított, a Rendez-vous littéraires eseményein és podcastjében női kérdésekről beszélgetnek, főleg női szerzőkkel. A Loewe és azt Etro pedig egyenesen összedolgozta a divatbemutatók katalógusát, illetve meghívóját egy-egy irodalmi szöveggel. A Dior emelte a tétet, és 2022-es őszi férfikollekciójának modelljei Jack Kerouac Útonjának gigantikussá növelt, végtelen tekercsként gördülő szövegén sétáltak végig, a 2024-es koppenhágai divathéten a Skall Studio pedig kiegészítőként könyveket adott a modellek kezébe a kifutón.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz. És már miért ne állítana listát, miért is ne akarna bejutni a Fővárosi Közgyűlésbe Magyar Péter pártja és az MKKP? Hisz’ nem csak a szűk pártérdek, hanem demokratikus közéletünk, illetőleg közéletünk demokratikusságának imperatívusza is azt követeli, hogy ha egy párt van, létezik és kitapintható közösségi igény is van rá, az méresse meg magát a nemes versenyben, és a verseny legyen nemes!

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

„Mi nem tartozunk bele a nemzetbe?”

A Nemzeti Összetartozás Hídja egyelőre nem annyira a nemzet összetartozását, sokkal inkább azokat az emberi és eljárásjogi anomáliákat testesíti meg, amelyekkel ma Magyarországon egyre könnyebb bármilyen, NER-nek kedves beruházást végigvinni.

Dermedt figyelem

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?