Ursula von der Leyen: Magyarországra ma is ugyanaz a folyamat várna, mint minden csatlakozni kívánó országra

  • narancs.hu
  • 2024. április 27.

Külpol

Az Európai Bizottság elnöke az EU 2004-es bővítésének évfordulója alkalmából arról beszélt, minden uniós polgár számára biztosítani kell a jogot a tisztességes igazságszolgáltatáshoz és a korrupciómentességhez.

Ha Magyarország ma nyújtaná be a csatlakozási kérelmét az Európai Unióhoz, ugyanúgy megvizsgálnánk, mint a többi országot, hogy megfelel-e a tagsági feltételeknek, például a jogállamisággal és a korrupció megszüntetésével összefüggő elvárásoknak – mondta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke egy brüsszeli háttérbeszélgetésen a Népszava tudósítása szerint.

A bizottsági elnök a 2004-es bővítést „egy csodálatos sikertörténetnek” nevezte, amelynek előnyeit szerinte elsősorban a polgárok érezhetik, akik szabadon utazhatnak, tanulhatnak és dolgozhatnak az EU területén. Hozzátette, Európa újraegyesítése a gazdaságnak is nagy lökést adott, hiszen jelentősen bővült az egységes piac, két évtized alatt az EU-n belüli kereskedelem 40 százalékkal nőtt, a tíz új tagországban pedig 6 millió munkahely jött létre és felére csökkent a munkanélküliség.

A lap azon kérdésére, hogy vajon felvennék-e Magyarország, ha ma szeretne csatlakozni az Európai Unióhoz, Ursula von der Leyen úgy válaszolt: Magyarországra ugyanaz a folyamat várna, mint minden más országra, amely csatlakozni kíván. Ez az Unió teljes joganyagának az átvilágításával kezdődik,

vagyis annak vizsgálatával, hogy egy jelentkező megfelel-e a követelményeknek a gazdasági teljesítménytől kezdve a jogállamiságon és a stabil igazságszolgáltatási rendszeren át a korrupciótól mentes közéletig

– mondta az Európai Bizottság elnöke, hozzátéve, ha a mai Magyarországról beszélünk, akkor nem feledkezhetünk meg arról sem, hogy az elmúlt két évben ez az ország óriási ajándékot adott az EU-nak és az emberiségnek Karikó Katalin személyében.

Ursula von der Leyen a lap beszámolója szerint határozott nemmel válaszolt arra a kérdésre, hogy a demokratikus intézményrendszerük gyengeségeivel és a korrupcióval küzdő országoknak nem jött-e korán a 2004-es csatlakozás. Ugyanakkor leszögezte: a demokráciát újra és újra meg kell erősíteni és életben kell tartani. Az Európai Unióban ma már léteznek eljárások és mechanizmusok a jogállamiság garantálására, mert „minden európai polgár számára biztosítani kell ugyanazt a szabadságot és ugyanazokat a jogokat, például a jogot a tisztességes igazságszolgáltatáshoz és a korrupciómentességhez” – fogalmazott a bizottsági elnök, aki szerint hét bővítés után teljesen normális, hogy egy-egy témában eltérő érdekszövetségek jönnek létre a tagállamok között, ami a vezetőkből álló Európai Tanácsban is jól látható.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódás és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz.

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.