Kukorelly Endre: „A politika a civilek dolga”

Belpol

Kortárs író, de volt országgyűlési képviselő, és többször indult önkormányzati választáson, a politikából mégsem ábrándult ki. A civilek aktivitásában látja az igazi reménysugarat. Az önkormányzati választások után beszéltünk vele.

magyarnarancs.hu: A Budakalászért Védegylet (BUVÉD) 2005 óta létezik, a helyi civilekből álló szervezet a természetvédelmet, a közösségfejlesztést, a helyi politika civil kontrollját tartja elsősorban fontosnak. Ön miként csatlakozott hozzájuk, és mit tart a legfontosabbnak ezek közül?

Kukorelly Endre: Fölkértek, örültem neki, az ilyen civil közösségeket alapvető fontosságúnak tartom. És szívből ajánlom mindenkinek, vegyen részt azokban a dolgokban, amik az életét alakítják. Amíg a közbeszédben a profi pártemberek hatalmi acsarkodását jelenti a politika, hogy ki kit győz le, hány százalékot kap Pista vagy Lajos, hogy Petinek meg Antinak mi szerepel a vagyonnyilatkozatában, Ágika és Feri miket tesz magával a kampányfilmjében, hogy Pali hülye és Tibi részeg-e, addig itt fű nem terem. A politika a civilek dolga. Ha nem tisztul ki ez a fogalom, nem lépnek ki a magyarok a magánszférájukból, itt fű nem terem. Akik szakmaként, pénzért csinálják, azokból, ha nem vigyáznak, kis, köpcös, fennhangon hölgyeim-uraimozók lesznek, akiken pocsékul áll a zakó, akármennyire is illesztgetik rájuk a sztájlisztok.

magyarnarancs.hu: 2010-ben elindult képviselőjelöltként a BUVÉD színeiben, akkor a fideszes jelölt mellett a Budakalászi Nemzeti Fórum és az MSZP jelöltje is megelőzte. Ahhoz képest idén a második helyen végzett – bár tény, hogy a fideszes jelölt magasan nyert. Sikerként vagy kudarcként tekint minderre?

false

 

Fotó: Sióréti Gábor

KE: Ha valaki rám szavaz, az jólesik. Ha a Védegyletre szavaz, jól teszi. Megyünk szemetet szedni, az jó szórakozás.

magyarnarancs.hu: Ön szerint milyen képviselő lett volna?

KE: Nem a legjobb. De őszinte. Bizonyos dolgokra sajnálom az időmet.

magyarnarancs.hu: Országgyűlési képviselőként van már tapasztalata, két év után azonban visszaadta a mandátumát. Az önkormányzati választáson viszont már kétszer elindult. Ezek szerint végérvényesen nem ábrándult ki a politikából. Vagy csak az országosból?

KE: Két és fél év volt. És semmiből nem ábrándultam ki. Nem is ábrándultam be, az igaz, teljesen jól megvagyok a dolgaimmal, amit csinálok, inkább élvezem, mint nem. Illetve igyekszem vigyázni rá, hogy ne keveredjek olyasmibe, amihez nincs kedvem. Addig biztattak, hogy könyvet írtam róla – Országházi divatok –, pedig nem is terveztem. A 2011 karácsonyi, Parlament körüli láncolás vagy a 2012-es nyári demonstráció a Közgép udvarán életem katartikus eseményei közé tartoznak. Szuper fiatalokkal voltam együtt a frakcióban – és a rendőrségi fogdában –, szívembe zártam őket, és a párt sorsának alakulásától, aktuális állapotától függetlenül a „lehet más a politika” szintagmát az utóbbi húszezer év legkomolyabb, igazán megfontolandó magyar politikai javaslatának tartom. Ha valaki na-ugye-hogy-nem-lehet-más-ozik, onnan elmegyek.

magyarnarancs.hu: Miben más a helyi, kisebb közösségi politika? Sokan mondják, hogy ugyanaz folyik, mint „odafönn”, csak kicsiben.

KE: Nyilván. A hatalmi viszonyok hasonlóan szerveződnek minden emberi közösségben. Börtöncellában, egy futballcsapat öltözőjében, hetedik általánosban, hajléktalanszállón és a parlamentben.

magyarnarancs.hu: Elindul négy év múlva is?

KE: El.

magyarnarancs.hu: És addig?

KE: Addig is elindulok, most például indulok bevásárolni.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Önkénytörvény

Jön a Szuverenitásvédelmi Hivatal, és rábök bárkire vagy bármire, újságra, szervezetre, vállalkozásra, aki vagy ami 1.) „külföldről finanszírozott”, és olyan tevékenységet végez, amely 2. a) alkalmas a „közélet befolyásolására” és 2. b) az alaptörvény öt, a tervezetben megjelölt bekezdésében megfogalmazott értékét „sérti, negatív színben tünteti fel, vagy az azok elleni fellépést támogatja”.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.