Sz. Zoltán és társai ellen garázdaság és más bűncselekmény miatt folyamatban lévő büntető eljárás ügyében tartott volna ma tárgyalást a bíróság. A vádlottak előállítása megtörtént, a védelem teljes számban (az ügyésszel együtt) megjelent, és csupán egy tanú jelezte, hogy nem tud jelen lenni. A vádlottak nem járultak hozzá, hogy kép- vagy hangfelvétel készüljön róluk.
|
A tárgyalás elején, ahogy az szokás, az ügyész felsorolta az 5 vádlott (Sz. Zoltán, B. Gábor, G. Antal, Sz. Ábel, Z. András) nevét, akiket október 26-án, vasárnap az internetadó ellen szervezett hivatalosan bejelentett demonstráció során vagy azt követően vettek őrizetbe. (Információink szerint Rózsa Milán, aki a hatodik személy volt az előállítottak között, tegnap, október 28-án szabadon távozhatott, így már az újabb netadó elleni tüntetésen is részt vett.)
Az ismertetés szerint a vádlottak közül hárman a Dózsa György út felől közelítették meg a Lendvay utcát. Egyiküknél egy 2 dl űrtartalmú üres üveg volt, amelyet a Fidesz-székház erkélye felé dobott: a tárgy 4-5 méter magasságban eltalálta az erkély sarkát. A vádlottak egy másik tagja felmászott a székház épületének erkélyére, és a közvetlenül az előtte lévő redőnyt kézzel letépte, a nyílászárót lábbal megrúgta. Egy másik vádlott az épület egyik ablaküvegét számítógép-alkatrészekkel megdobálta. Ezek a rongálás címen elkövetett cselekmények.
A vád szerint e cselekmények félelmet, megbotránkozást és a közrend megzavarását okozták, így ez csoportosan elkövetett, köznyugalmat súlyosan sértő garázdaság, és az ügyész súlyosbító körülményként hozta fel, hogy nyilvános rendezvényen történt mindez. Így három évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethető.
|
Mivel Szokol Attila bíró szerint nem állnak rendelkezésre teljes körben a bizonyítékok, hiányoznak szakvélemények, illetve egy tanú, aki jelezte távolmaradását, a bíróság a gyorsított eljárást megszüntette, a vádiratot visszaadta az ügyészségnek.
Az ügyész indítványozta az elsőrendű vádlott előzetes letartóztatását, tekintettel arra, hogy ellene egy augusztusi ügy kapcsán büntetőeljárás folyik. A bíró elrendelte valamennyi vádlott szabadon engedését, az elsőrendű vádlottal kapcsolatban pedig lakhelyelhagyási tilalmat rendelt. A másodrendű vádlott védője szerint védence esetében minden adott lenne ahhoz, hogy döntés születhessen, de a bíró szerint egységben kell kezelni az ügyet. A harmadrendű vádlott védője a bizonyítékok szélesebb körű vizsgálatáról jegyezte meg, hogy van, amiről az ügyiratban említést tesznek, de nincs benne a nyomozati anyagban. A negyed-és ötödrendű vádlottak védője szerint nemhogy a gyorsított eljárás, de alapvetően a bírósági eljárás alapfeltételei hiányoznak, az őrizetbe vétel hiányosságáról nem is beszélve.
Ami most biztos: vasárnap őrizetbe vettek 5 férfit, akik megrongálták a Fidesz-székházat, ami (lehet) tény, ám ezen kívül rengeteg más jelenlévővel együtt nemtetszésüket fejezték ki, amely ezek szerint csoportosan elkövetett garázdaság. Szemben a Fidesz által hangoztatott „több tízmilliós” kárral, a tüntetők károkozása a vád szerint sem haladta meg a 200 ezer forintot, és emiatt tartottak fogva 6 (később 5) személyt két napig, majd vezették őket bilincsbe verve a tárgyalásra.
Ami most biztos: vasárnap őrizetbe vettek 5 férfit, akik megrongálták a Fidesz-székházat, ami (lehet) tény, ám ezen kívül rengeteg más jelenlévővel együtt nemtetszésüket fejezték ki, amely ezek szerint csoportosan elkövetett garázdaság. Szemben a Fidesz által hangoztatott „több tízmilliós” kárral, a tüntetők károkozása a vád szerint sem haladta meg a 200 ezer forintot, és emiatt tartottak fogva 6 (később 5) személyt két napig, majd vezették őket bilincsbe verve a tárgyalásra. érdekesebb focimeccs után bőven nagyobb kár keletkezik egy metró kocsiban vagy a környéken. De ne felejtsük, mindez a rég nem látott kormányellenes tüntetést követően történt és (2013 után megint) a Fidesz-székházról van szó. Ez itt a lényeg.