Hogyan fekteti meg a fővárosi közműcégeket a rezsicsökkentés? - Buzogjanak a ceyloni források!

Belpol

Miközben Magyarország jobban teljesít, a rezsicsökkentéssel és közműadóval sújtott önkormányzati tulajdonú közműcégeknek egyre rosszabb: a fejlesztéseken és személyi kiadásokon kell spórolniuk. A rezsiharchoz példamutatóan sok pénzzel járul hozzá a főváros. A budapesti adófizetők 10-15 milliárd forintja landol a frontvonalakon.

A második Orbán-kormány időszámítása szerint 2013 a rezsicsökkentés, 2014 a rezsiharc éve. A kormány tavaly decemberi döntésének megfelelően idén januártól a gáz, az áram, a távhő, majd júliustól a víz, a csatorna, a szemétszállítás és a kéményseprés díja csökkent 10 százalékkal. Ez volt az első két ütem, az újabb 11 százalékos rezsicsökkentésről szóló javaslatot pedig két hete szavazta meg a parlament. A rezsicsökkentéssel együtt közműadóval is sújtották a közszolgáltatást végző cégeket, amikor tavaly novemberben az Országgyűlés ennek a bevezetéséről is döntött. Ezt a vízellátásban, a szennyvíz- és csapadékvíz-elvezetésben, a földgáz-, hő- és villamosenergia-ellátásban, valamint a hírközlésben utazó cégek fizetik a közterületen és az annak nem minősülő földben húzódó közművek után, méterenként 125 forintot. Az adót akkor is fizetniük kell, ha a vezetékben éppen nem folyik semmi, vagy ha év közben megszüntetik.

Kormos, kormos, ritkán mosdasz

Kormos, kormos, ritkán mosdasz

Fotó: MTI

Új sarc a palettán a minden egyes ellátott fogyasztó után a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalnak fizetendő 100 forint. Ezt a vízi közműtársaságok, a távhő-, gáz- és áramszolgáltatók, a hulladékgazdálkodással foglalkozó cégek fizetik, vagyis ez is a közszolgáltatást végző társaságok eredményét csökkenti. És ezzel nincs vége, mert a közszolgáltatói, más néven Robin Hood-adó 11-ről 31 százalékra emelése szintén jókora többletteher e vállalatoknak.

De ezek a cégek legalább nem ringatják magukat hamis illúzióban, mint a fogyasztó, aki azt hiszi, hogy a rezsicsökkentés, a közműadó meg a többi vonatkozó adótétel következményei őt nem érintik. A rezsicsökkentés miatti bevételkiesést és az új adók miatti többletkiadást ugyanis a közszolgáltató cégek nyelik be, miközben a tulajdonosaik jórészt önkormányzatok - és ezeket éppen a fogyasztók tartják el az adóforintjaikból.

Vízművek: mínusz 3 milliárd

A Fővárosi Vízművek Zrt.-nek a rezsicsökkentés és a közműadó 2013-ban 1,5 milliárd, 2014-ben várhatóan 2 milliárd forint költséggel jár - tájékoztatta a Narancsot a társaság. "Ha ehhez hozzászámítjuk a víziközmű-törvényből és az egyéb törvényi változásokból következő kötelezettségek - így a felügyeleti díj, a megnövekedett amortizációs költség, a helyi adók emelkedése, a közszolgáltatói adó - jelentette terheket, akkor ez 2013-ban több mint 3 milliárd, 2014-ben pedig mintegy 4 milliárd forintra tehető" - tették hozzá.

A vízműveket, illetve a tulajdonos fővárosi önkormányzatot érzékenyen érinti a kivonás, mivel a főváros tavaly 12 milliárd tulajdonosi kölcsönnel segítette a céget, hogy kivásárolja a külföldi tulajdonosokat (erről lásd: A vízzel játszanak, Magyar Narancs, 2012. szeptember 23.). A francia Suez Environnement SA-tól, a német RWE GmbH-tól és a két cég tulajdonában lévő Hungáriavíz Kft.-től megvett összesen 25 százalékos üzletrésszel az önkormányzat a Fővárosi Vízművek Zrt. 78 százalékos tulajdonosa lett. A vételár nettó 15,1 milliárd forint volt. Úgy tervezték, hogy a kövér eredményeket produkáló vízművek hitelt vesz fel, hogy ne terhelje a főváros költségvetését, és abból fizeti vissza az önkormányzati kölcsönt. Csakhogy a bankok a közműadó, a rezsicsökkentés, a Robin Hood-adó emelése hallatán a fülük botját se mozdították: idén januárra csak az OTP maradt talpon a vízművek 13,5 milliárdos, 14 évre szóló hitelfelvételi tenderén, ám ő is visszalépett, miután a bank végső feltételeit a főváros nem volt hajlandó elfogadni. A főváros természetesen tisztában volt a vízművek egyre sanyarúbb helyzetével, a költségvetésében tartalékolt is 6 milliárd forintot a tulajdonosi kölcsön visszafizetésének kockázata miatt. A Fővárosi Vízművek megrendülését jól mutatja ez az eset: a 2012-ben még 2 milliárdos nettó eredményt produkáló vállalat egyszerűen nem tudott kedvező feltételekkel hitelhez jutni a piacon.

A társaság az évi 3-4 milliárdos teher ledolgozására intézkedéscsomagot dolgozott ki. Ennek fontos eleme a személyi jellegű költségek csökkentése, a fenntartási költségek racionalizálása, a működési költségek csökkentése folyamatos költség-felülvizsgálattal, hatékonyságjavítási programmal - közölte a cég a Naranccsal. "A szűkülő gazdálkodási keretek egyben a beruházási keretek szűkülését is jelentik" - tudtuk meg. Ez utóbbi intézkedés azért érdemel figyelmet, mert Haranghy Csaba vezérigazgató a cég 2012. augusztusi átvételekor azt hangsúlyozta, hogy az elmúlt 15 évben a külföldi tulajdonosok alig teljesítették a privatizációs szerződésben vállaltakat, adósak maradtak a vízvezeték-hálózat felújításával.

A Fővárosi Vízművek nemcsak itthon, hanem külföldön is harcol, hogy előteremtse a hiányzó százmilliókat. "A vállalat gazdálkodási helyzetét az alaptevékenységen kívüli és külföldi projektekből származó bevételekből szándékozunk hangsúlyozottan stabilizálni. Így például a Srí Lanka-i, az azeri és a vietnami megállapodások is abba a stratégiába illeszkednek, melynek célja, hogy a Fővárosi Vízművek nemzetközi szerepvállalása, külföldi piacokon szerzett megbízásai segítségével ellensúlyozza a folyamatosan csökkenő vízdíjbevételeket, és előteremtse a biztonságos, magas műszaki és szolgáltatási színvonalon végzett tevékenysége fenntartásához szükséges forrásokat." Megnyugtató ugyanakkor, hogy - a cég tájékoztatása szerint - a költségcsökkentéskor főként azokra a területekre fókuszál, amelyek nincsenek közvetlen hatással az ivóvízellátásra.

Távhő: mínusz 5 milliárd

A teljesen fővárosi tulajdonú Főtáv Zrt. mutatói ugyancsak megsínylik a Fidesz rezsiharcát. A Főtáv tavaly 53 milliárd forint árbevétel mellett 1 milliárd forint adózott eredményt produkált, a rezsicsökkentés miatti 2013-as árbevétel-kiesés várhatóan 5,3 milliárd forint, 2014-ben további 4,2 milliárd forint lesz - tudtuk meg a társaságtól. A bevezetett közműadó éves szinten 71,3 millió forint kiadás, míg felügyeleti díjra a jelenlegi rendelkezések értelmében 31,6 millió forintot fizetnek.

A Főtáv kakukktojás a rezsiharcban megrendült fővárosi közműcégek között, mert a távhőszolgáltatók rezsicsökkentési veszteségét megtéríti a kormány. Kiderült ugyanis, hogy ezek a cégek képtelenek kigazdálkodni a rájuk szabott milliárdos többletterhet (kivéve a hódmezővásárhelyi távhőszolgáltatót, amely képes erre). A Főtáv közlése szerint a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt.-től a jelenleg érvényben lévő szabályozás szerint éves szinten várhatóan 16,3 milliárd forint támogatás igényelhető. Arra viszont nem kaptunk adatot, hogy ebből hány forint realizálódik végül. Hasonlóképp bizonytalan a 2014-es támogatás mértéke; erről a cég a támogatási rendelet megjelenése után tud nyilatkozni.

false

 

Fotó: MTI

Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke a 10 százalékos rezsicsökkentés 2013-as kormányzati kompenzációjának költségét 52 milliárd forintra becsülte - de akkor még az újabb 11 százalékos rezsicsökkentés nem volt ismert.

Gázművek: mínusz 4 milliárd

A 2012-ben 250 milliárd forint árbevételt és 7 milliárd forint adózott eredményt elért Főgáz Zrt. (a fővárosi önkormányzat a többségi, a német RWE Gas International B. V. a kisebbségi tulajdonos) nem kívánt válaszolni a rezsiharc következményeit firtató érdeklődésünkre. A Főgáz nettó eredményét városházi forrásaink 2013-ban már csak 1,5 milliárd forintra becsülték, amit a különféle adóterhek és fizetési kötelezettségek jelentősen megcsapolnak - egyedül a közműadó-kötelezettség 750 millió körül lehet. Úgy tudjuk, a tízszázalékos rezsicsökkentés hatása 10 milliárd forint mínusz a társaságnak, ami az állami kompenzáció mértékétől függően csökkenhet. A Főgáz nem pénzbeli támogatást kap, hanem az állam által felvásárolt stratégiai gáztartalékból felszabadított olcsóbb párnagázt értékesíti majd a szolgáltatóknak (a Főgáznak is), ezzel csökkentve e vállalatok veszteségeit. A kormány október elején megvásárolta a Mol 1,9 milliárd köbméter kapacitású gáztározóját, és Orbán valamennyi hazai gáztározó megvételét tervezi.

Kisebb tételek: csatorna, Főkefe, szippantósok...

A Fővárosi Csatornázási Művek Zrt.-nek (többségi tulajdonosa a főváros, a menedzsmentjogok azonban a 25 százalékot birtokló német Berlinwasser Holding AG és a francia Veolia Environnement SA érdekeltségében vannak) a közműadó miatt csaknem 500 millió forintot kell a kiesés kompenzálására fordítania. A rezsicsökkentés miatti terhekről nem nyilatkoztak. A tavaly elért 40 milliárd forint árbevétel alapján - amiben természetesen nem csak a lakossági fogyasztók által fizetett díjak vannak - városházi forrásaink idén 1-2 milliárd forintra becsülték a rezsisarccal kapcsolatos elvonások mértékét.

A Budapesti Városüzemeltetési Központ Holding Zrt.-hez (BVK) tartozó legnagyobb cégnél, a Fővárosi Közterület-fenntartó (FKF) Zrt.-nél a rezsicsökkentés miatt kieső nettó árbevétel 2013-ban 1,2 milliárd forint, ami megegyezik a cég 2012-es adózott eredményével. A rezsicsökkentés okozta hiány 2014-ben már 2,2 milliárd lesz - közölte a BVK. Az FKF Zrt. 2014-re készített üzleti terve csak minimális pozitív eredményt tartalmaz, vagyis a cég gazdálkodását lenullázza a rezsiharc. Az éppen pozitív eredményt a költségek további csökkentésével, valamint a szelektív hulladékgyűjtésből származó bevételek növelésével tervezi elérni.

A rezsiharcban nem állnak rózsásan a kéményseprő vállalat csapatai sem: a Főkétüsz Kft. zsebéből idén 383 millió forintot, jövőre várhatóan 667 millió forintot húznak ki; utóbbi elvonással a társaság bevételének 33 százaléka tűnik el. Ha decemberig megkapja a pénzt, nem lesz szükség hitelfelvételre, ugyanakkor a cégnek hozzá kellett nyúlnia folyószámlája hitelkeretéhez.

A főváros szennyvízszippantós cégének, a Fővárosi Településtisztasági és Környezetvédelmi Kft.-nek a rezsicsökkentés 2013-ban 72, 2014-ben 118 millió forintjába kerül. Az FKF tulajdonosi támogatást nem kér, a kft.-nél azonban a Fővárosi Közgyűlés jóváhagyta, hogy a 2013-ra eső 72 milliós elvonást havi 12 milliós bontásban megkapja. A szippantós cég 2014-re is igényel díjkompenzációt, erről később dönt a főváros.

A Főkétüsz ennél jóval nagyobb készpénzes kiigazításra szorul: 2013-ban 545 millió forintot, míg az előzetes, még jóvá nem hagyott 2014. évi üzleti terv szerint jövőre 1,1 milliárd forintot kér - és minden bizonnyal kap majd - a fővárostól.

A Budapesti Dísz- és Közvilágítási Kft. se tudja benyelni a közműadó következményét: a kieső 700 millió forint pótlására már bejelentette igényét a Fővárosi Közgyűlésnek.

A fővárosi közműcégek túlélési technikáiról azt tudtuk meg, hogy "a kiadáscsökkentés keretében a személyi jellegű költségeket az ésszerű mértékig visszafogják, és a beruházások tekintetében csak a kötelező minimális fejlesztéseket hajtják végre 2014-ben".

Máshol a helyzet

A Narancs több vidéki nagyvárosban is érdeklődött a rezsicsökkentés és a közműadó hatásairól, ám az önkormányzatok többsége nem válaszolt. Teljes körű tájékoztatást csak a szegedi városházáról kaptunk; eszerint a 2012-ben 3,4 milliárdos árbevételt elérő Szegedi Környezetgazdálkodási Nonprofit Kft. hulladékszállítási árbevétel-kiesése idén 186 millió, jövőre 372 millió forint. "A társaság a rezsicsökkentés miatt kiesett árbevétel és a megnövekedett adóteher miatt forrásátcsoportosítást kíván végrehajtani, ami egyben az ellátandó feladatok mennyiségi és minőségi csökkenését jelenti" - tájékoztatott a szegedi városháza. Létszám- és bérstopot vezettek be, a cafeteriajuttatásokat csökkentették, szigorú belső elszámolási rendszert alkalmaznak. A társaság idén beruházásokat és felújításokat csak a legszükségesebb mértékben tervez.

A Szegedi Vízmű Zrt. (51 százalékos önkormányzati részesedés) rezsicsökkentés miatti árbevétel-kiesése idén 170, jövőre 340 millió forint. Közműadóban 154 millió forintot, felügyeleti díjként 37 milliót fizet az államnak. "A társaság megmaradó nyereségét a megnövekedett mértékű társasági adó, a különadó 275 millió forinttal sújtja, amivel elveszíti a város a hálózatfejlesztéshez szükséges forrásokat." A társaság az anyagköltségeken, az igénybe vett szolgáltatásokon és a személyi jellegű ráfordításokon spórol, hogy kigazdálkodja a különbséget.

A Szegedi Hőszolgáltató Kft. a rezsicsökkentés miatt nettó 410 millió forintot veszít, amit az állam megtérít, bár az nem fedezi a bevételcsökkenést és a működési költség növekedését. Az önkormányzati cégek további 7 millió forintot fizetnek közműadóként és felügyeleti díjként. Szegeden úgy látják, a közszolgáltató gazdasági társaságok csak színvonalcsökkenéssel tudják ellátni a feladataikat, de még így is a fejük felett lóg a jövő évi pénzügyi ellehetetlenülés veszélye.

Miskolc távhőszolgáltató cége, a Mihő Kft. teljes körű állami kompenzációt kap: ennek összegét nem közölte a városháza, míg a Mivíz Kft. esetében 7 millió forint közműadóról számoltak be.

Az egri önkormányzat megkeresésünkre azt mondta, hogy a Heves Megyei Vízmű Zrt.-nél a rezsicsökkentés és közműadó 2013-ban az árbevétel 15, 2014-ben pedig a 20 százalékát viszi el. Ez forintosítva idén legalább 500 millió forint. A Városgondozás Eger Kft.-t árbevétele 4 százalékától, körülbelül 40 millió forinttól szabadítja meg az idei rezsiharc; ez az összeg jövőre megduplázódik. A kiesést a cég költségeinek csökkentésével és fejlesztéseinek átmeneti szüneteltetésével igyekszik mérsékelni. Eger távhőszolgáltató cégét, az Evat Zrt.-t szintén kompenzálja az állam, közműadóként 750 ezer forintot kell fizetnie.

"Székesfehérvár közműcégei számára természetesen gazdasági kérdéseket vet föl a rezsicsökkentés, de stabilitásukat nem veszélyezteti" - közölte talányosan a Naranccsal a fehérvári városháza. Ennél egyértelműbb volt a debreceni önkormányzat reagálása, amely előbb tájékoztatást ígért, majd visszalépett: "A debreceni önkormányzat tulajdonában lévő közműcégeknek a rezsicsökkentéssel kapcsolatos magatartására vonatkozó kérdéseivel kapcsolatban végül azt a döntést tudom önnek tolmácsolni, hogy a polgármesteri hivatal egyelőre nem kívánja ezeket megválaszolni."

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.

„Itt nyugszik fiam, Marcel”

A holokauszt minden tizedik áldozata magyar volt. Köztük azok is, akiket a kevéssé közismert északnémet lágerrendszerben, a Neuengammében pusztítottak el. Miért fontos az emlékezés, és hogyan fest annak kultúrája? Mit tehetünk érte, mi a személyes felelősségünk benne? Hamburgban és a környező városokban kerestem a válaszokat.

 

Nacionalista internacionálé

Felejtse el mindenki az ósdi románozást vagy szlovákozást, a 2020-as évekre megújult a szélsőjobb: elsősorban a Nyugatot szidják egymás helyett. Június 9. után az Európai Parlamentben már pártcsaládjuk is van.