Egyre dermesztőbb furcsaságok derülnek ki a szovjet hősi emlékművet védelmező nagydarab csecsenről

  • narancs.hu
  • 2017. április 22.

Belpol

Mogamed téma lesz a Parlament nemzetbiztonsági bizottságában is.

„Veszélyben vagy te is meg a családod is” – ezzel vette rá Mogamed, a csecsen Komáromy Gergely aktivistát, hogy videóban kérjen bocsánatot, amiért narancssárga festékkel dobálta meg a Szabadság téri szovjet emlékművet. Komáromy a 168 órának azt mondta, maga is belátta, hogy az akció „kegyeletsértés része” nem volt szerencsés, Mogamed ezt meg is értette, de arra hivatkozott, közössége más tagjait csak a nyilvános bocsánatkérés nyugtathatja meg.

További furcsaság, hogy Komáromy szerint Mogamed azt mondta, a videó után az orosz nagykövetséggel sem lesz problémája az aktivistának. A követség mégis kiadott egy közleményt, amelyben kormányellenes liberális aktivistaként beszéltek Komáromyról és társáról. Mogamed szerint ezt az információt a magyar hatóságoktól kaphatták.

A Magyar Nemzet közben kiderítette, hogy Mogamed Daszajev kisebb megszakításokkal 13 éve él Magyarországon, korábban a nemzetközi emberi jogi egyezményekkel foglalkozott egy svájci egyetemen, LinkedIn oldala szerint pedig egy orosz vodkát importáló és forgalmazó cég ügyvezetője. Daszajev tavaly a Lánchíd Rádióban arról beszélt, hogy van barátja a magyar Parlamentben is. A Nemzetnek erről most azt mondta, „az illető egy idős férfi, tavaly óta pedig már nem ott dolgozik, hanem Németországban működtet bárokat”.

Szél Bernadett, az LMP társelnöke indítványozta, hogy a Parlament nemzetbiztonsági bizottsága szerdai ülésén vegye napirendre a csecsen férfi ügyét.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”