„Ez megdöbbentett” – L. Simon a Mazsihisz bojkottjáról

  • narancs.hu
  • 2014. május 25.

Belpol

A fideszes képviselő szerint a kormányzati holokauszt-emlékév bojkottját meghirdető Mazsihisz tagszervezetei a helyi polgármesterek segítségét kérték, hogy kerülő úton mégis hozzájussanak a pénzükhöz.

Megbukott a Mazsihisz bojkottja – hirdette diadalmasan a Magyar Nemzet áprilisi cikkének címe. A hangzatos kijelentést arra alapozta a mértékadó konzervatív napilap, hogy a kormányzati Civil Alaptól négyszáz sikeres pályázó elfogadta a támogatást, és „csupán” 42 szervezet utasította vissza. Köztük volt, aki formálisan is jelezte döntését az alap felé, mások egyszerűen visszautalták a pénzt. A 16 pályázat közül, amelynél hivatalos felmondás nélkül utalták vissza az elnyert támogatást (összesen 114,250 millió forintot), tizenkettő a Mazsihisztől és társszervezeteitől érkezett – írták.

Mint ismeretes, a Mazsihisz februári közgyűlése 76 igen, 2 nem és 3 tartózkodás ellenében elfogadta a holokauszt-emlékév kormányzati programjaitól való távolmaradásukat kimondó határozatot. Később a Mazsihisz részvételével létrejött a civil szervezetekből álló Memento70, amely bemutatkozásában ezt írja: „Ragaszkodunk a történelmi igazsághoz. Nem fogadjuk el az állami támogatást, és társadalmi összefogást hívunk életre a programok megvalósulásához szükséges források előteremtésére.”

L. Simon László az előző ciklusban az Országgyűlés kebelén a Civil Alapot koordináló kulturális és sajtóbizottság elnöke volt, ezért amikor interjút készítettünk vele (ezt az aktuális Narancsban olvashatják – a szerk.), megkérdeztük, elégedett-e a nem csillapodó felháborodással és nemzetközi tiltakozással kísért holokauszt-emlékévvel. „Fontosnak tartom, hogy méltóképpen emlékezzünk meg a holokauszt 70. évfordulójáról, s hogy a történteket ne csak a zsidóság, hanem nemzeti közösségünk egésze tragédiájának tartsuk. A köztársasági elnök auschwitzi beszéde, valamint a miniszterelnök megszólalásai véleményem szerint ebbe az irányba mutatnak” – mondta.

De mondott ennél cifrábbat is: „Halkan jegyzem meg, mennyire megdöbbentett, hogy polgármesterek egész sora keresett meg azzal, hogy a helyi hitközség azt kéri: a Mazsihisz tiltakozása miatt visszaadandó pénzt a helyi önkormányzatnak utaljuk át, hogy így mégis megvalósulhasson a tervük. Ezen azért érdemes elgondolkodni.”

Megkértük Heisler Andrást, a Mazsihisz elnökét, hogy kommentálja a fideszes képviselő szavait. Heisler ezt írta: „L. Simon Lászlóval rendkívül korrekt munkakapcsolata volt szervezetünknek, jellemzően a Civil Pályázati Alap allokálása során nagyobb vita és botrány nélkül sikerült másfél milliárd forintot elosztanunk. L. Simon Lászlóval most is egyetértek: érdemes elgondolkodni azon, kik és miért hiszterizálják a közéletet szervezetünk körül. Tudni kell ugyanis, hogy a Mazsihisz közgyűlési határozatában kizárólag a kormány által szervezett holokausztmegemlékezésektől történő távolmaradásról döntöttünk, és pontosan definiáltuk, hogy határozatunk nem vonatkozik az önkormányzatokra. A Civil Alap összegeinek visszautasításával kapcsolatban pedig szövetségünk mindig hangsúlyozta: egy szervezet felé sincs elvárásunk ebben a kérdésben, minden szervezet döntsön önállóan a Civil Alap pénzeinek felhasználásáról, mi alázattal tudomásul vesszük azt.  Valójában én nem tudok olyan helyi hitközségről, amelyik bojkottot hirdetett volna, és a Civil Alap pénzeire áhítozna. Igen, »ezen azért érdemes elgondolkodni«.”

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.