Fidesz-közeli cég készítette a cenzúrázott zuglói közvélemény-kutatást

  • Vári György
  • 2013. január 18.

Belpol

A Bonum Semen, korábbi, ismertebb nevén a Nézőpont Intézet a tulajdonosa annak a cégnek, amellyel Zugló önkormányzata közvélemény-kutatásra kötött szerződést. Az egyelőre ismeretlen összegből készült közvélemény-kutatásból a Papcsák polgármester népszerűségére vonatkozó részt az önkormányzat kitakarta a nyilvánosságra hozatalkor.

November óta vár egy kerületi közvélemény-kutatás adataira Várnai László zuglói LMP-s képviselő. A kutatás eredményét – ahogy a blogjára hivatkozva számos sajtóorgánum megírta – a törvényes határidőt többszörösen túllépve és igen erős szelekciót követően bocsátotta Zugló önkormányzata a képviselő rendelkezésére, például a Papcsák polgármester és a Fidesz–KDNP többségű testület népszerűségére vonatkozó részek hiányoznak. Az viszont így is kiderül belőle, hogy a megbízást a legendásan Fidesz-közeli Nézőpont Intézet (új, kevésbé ismert nevén Bonum Semen) Zrt. tulajdonában lévő cég nyerte el. A Kutatópont Kft.-ről van szó, amelynek ügyvezetője 2012 augusztusának végéig Mráz Ágoston Sámuel volt, jelenlegi első embere Zotter Judit. A Népszava információi szerint a cég fél évvel megalakulása után, 2010-ben a Szerencsejáték Zrt.-től kapott nagyobb megbízást, amire 2011-ben és tavaly is sor került. A 2012-es szerződés keretösszege 165 millió forint volt, alig tízmillióval kevesebb, mint a Kutatópont előző évi árbevétele.

 

 

Mráz Ágoston Sámuel


Mráz Ágoston Sámuel

Fotó: MTI/Beliczay László

 

A Kutatópontot birtokló Bonum Semen viszont jelenleg is Mráz tulajdonában van. Ezt megelőzően azonban volt benne érdekeltsége a jelenleg az NFÜ élén álló Petykó Zoltánnak, a Simicska Lajoshoz sok szálon kötődő dr. Győri Tibor jelenlegi miniszterelnökségi államtitkárnak, de régebben Habony Árpád is vezette a céget, Cselovszki Zoltán pedig, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal meggyengített örököseként funkcionáló Forster Gyula Nemzeti Örökséggazdálkodási és Szolgáltatási Központ vezetője, akinek a neve felmerült korábban Demszky Gábor fideszes kihívójaként is, a felügyelőbizottságnak volt tagja. (Portrénkat Cselovszkiról lásd itt.)

 

Korántsem ez az első üzleti érintkezés a Papcsák Ferenc vezette önkormányzat és különböző Fidesz-közeli érdekeltségek között. Lapunk is foglalkozott például a Hungast Kft. gyermekétkeztetési megbízásával vagy az Itató Nyereg nevű szórakozóhely ügyével. Említhetők volnának még a Heti Válasz vagy a Bencsik-féle Demokrata szerződései is, akárcsak a Magyar Nemzet és a Magyar Hírlap irdatlan  – 2011 bizonyos hónapjaiban egyenként napi több mint 200-as – példányszámban történő önkormányzati megrendelése. Az újságrendelésre vonatkozó adatokat az önkormányzat szintén több hónapos huzavona után adta ki lapunknak.

Arra, hogy hány jelentkező közül, milyen szempontok alapján választották ki Zuglóban épp a Kutatópont Kft.-t, és hogy mennyi pénzt kaptak munkájuk ellenértékeként, Várnai – blogbejegyzésének tanúsága szerint – továbbra sem kapott választ.

Figyelmébe ajánljuk

Csődközeli helyzetben billeg a BKV

28 milliárd forint hiányzik a BKV idei költségvetéséből a túléléshez. A közlekedési társaság adósságátütemezést kér, a jövő évi működéshez pedig a BKK-val 30 milliárdos hitelkeretre pályázna. Ráadásul mivel az igazgatósági és a felügyelő bizottsági tagok megbízatása lejárt, több hete törvénytelenül működik, ahogy a többi fővárosi cég is.

Fideszes nagymenőknek is feladhatja a leckét a választókerületek átvariálása

Egy miniszter, egy miniszterhelyettes, valamint a kormányszóvivő számára is új feladat lesz megnyernie a körzetét Pest megyében, amennyiben jelöltek lesznek 2026-ban is. Az pedig egyáltalán nem biztos, hogy az ellenzéket akkora csapás érheti, mint elsőre látszik. Megvizsgáltuk a fővárostól északra eső, a Fidesz által átrajzolni tervezett választókerületek helyzetét.