Garázdává nyilvánították Gulyás Mártont

  • Gera Márton
  • 2017. január 17.

Belpol

„Alapvetően nevetséges” – mondta az ítélet után az aktivista.

A tavalyihoz képest meglepően csekély érdeklődés kísérte Gulyás Márton tárgyalását, aki 2016 márciusában állt először bíróság elé garázdaság vétsége miatt, mert a kopaszok ordítóan törvényellenes fellépése után nem sokkal lecsavarozta a Nemzeti Választási Iroda (NVI) tábláját, majd elhajította azt, és a hivatal épületére kiragasztotta, hogy „a demokrácia felfüggesztve”. Az ügyészség szerint ez kimerítette a garázdaság vétségét. Gulyást akkor bűnösnek találta a bíróság, egy év próbára bocsátották,

de szerinte ez politikai indíttatású ítélet volt,

így nem is csoda, hogy ő felmentésért fellebbezett, az ügyész viszont súlyosbítást kért.

false

 

Fotó: A szerző felvétele

Közel egy teljes évet kellett várni a másodfokú tárgyalásra. Kedd délelőtt a Fővárosi Törvényszék épületében zajló ülés nem volt tele szimpatizánsokkal, nem lógtak egymás hegyén-hátán a sajtó képviselői, egészen szimpla tárgyalásnak tűnt.

„Bármilyen ítélet szóba jöhet”– mondta dr. Matlák Gábor, Gulyás ügyvédje a tárgyalás előtt a magyarnarancs.hu-nak, és azt is elmondta, hogy beszédét arra hegyezi majd ki, hogy párhuzamot vonjon egy 2007-es, nagyon hasonló üggyel: amikor Orbán Viktor és társai, a Kossuth téren elbontották a kordont. A bíróság akkor megszüntette az ügyet.

Matlák szerint Gulyás nem követett el bűncselekményt, hiszen ügyfele politikai aktivista, és tettei éppen ezért megosztóak, így a tábla leszedése csupán a politikai jellege miatt botránkoztathatott meg valakit. Szerinte Gulyás az alkotmányos jogával élt, és Matlák fel is hívta a figyelmet, hogy nagyon rossz, amikor a bíróság ítélete az alkotmányos jogot korlátozza. „Védencem megbüntetése azt közvetíti, hogy

a hatalom bünteti azokat, akik élnek a jogaikkal.

Éltem egy olyan rendszerben, amikor a hatalom szintén a garázdaság vétségét használta fel az emberek megbüntetésére. Az a kérdés, hogy az államhatalom visszamegy-e azokba az időkbe” – mondta az ügyvéd.

false

 

Fotó: A szerző felvétele

A 2007-es ügyről azt mondta, hogy a bíróság akkor - szerencsére - figyelmen kívül hagyott mindenféle politikai nyomást, ezért ma sem születhet más ítélet, mint a felmentés, „Különben a bíróság azt mondja ki, Magyarországon nincs törvény előtti egyenlőség, vagy azt hogy korábban tévedett a bíróság, amikor Orbán Viktor és társai ellen megszüntette az ügyet.”

Ekkor jött volna az ügyész beszéde, de kiderült, hogy a vád képviselője, aki tavaly márciusban súlyosbításért fellebbezett, ó valamiért nem kívánt megjelenni az ülésen. Így nem sokkal 12 óra előtt hirdették ki az ítéletet, ami láthatólag sokkolta Gulyást.

A másodfok helybenhagyta az elsőfokú törvényszék döntését, azaz az aktivistát jogerősen is egy év próbaidőre bocsátották.

A bírónő hosszan magyarázta a döntést, és arra hivatkozott, hogy Gulyás viselkedése „erőszakos magatartásnak, polgári engedetlenségnek minősül; dolog elleni erőszak volt, és ez másokban megbotránkozást és riadalmat kelthetett”.

Mármint egy tábla lefeszegetése és elhajítása.

Kitért arra is, hogy a védelem a bíróság objektivitását kérdőjelezte meg, azonban szerinte „ők most nem vizsgálhatnak egy 2006-os vagy 2007-es ügyet”.

Gulyást meglepte az ítélet, portálunknak azt mondta, hogy a másodfok döntése nevetséges. Ügyvédje szerint a bíróság alapvetően még mindig függetlennek tekinthető, és úgy vélte, „most arról volt inkább szó, hogy a bírói tanács a mundér (vagyis az elsőfokú törvényszék – G. M.) becsületét védte”.

Jogerős ítéletről van szó, tehát fellebbezni nem lehet, valamiféle jogorvoslatra van csupán lehetőség, de azt Matlák nem tudta megmondani, kezdeményeznek-e ilyet.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.